spis treści
 wiadomości

 Fidżi
 Kiribati
 Mikronezja
 Nauru
 Nowa Zelandia
 Palau
 Papua-Nowa Gwinea
 Samoa
 Tonga
 Tuwalu
 Vanuatu
 Wyspy Marshalla
 Wyspy Salomona

Samoa

informacje praktyczne

 Jak się tam dostać Kiedy jechać Wizy Pieniądze Podróżowanie  Inne

 Jak się tam dostać: samolotem - najłatwiej z Nowej Zelandii liniami Air New Zealand, lub Polynesian Airlines. Obsługiwane są połączenia z następującymi portami lotniczymi: Auckland, Wellington (NZ), Honolulu, Los Angeles (USA), Nadi (Fidżi), Pago-Pago (Samoa Am.). Większość samolotów ląduje na lotnisku Faleolo, 35 km na zachód od stolicy kraju - Apii, na wyspie Upolu. Opłata lotniskowa wynosi ok. 10 USD. Na statki pasażerskie raczej nie należy liczyć, można czasem zabrać się do Samoa ze statkiem handlowym, lub, znając się nieco na żeglarstwie, "załapać się" na jacht, który szuka członka załogi (sporo takich jachtów znaleźć można w porcie w Auckland, w NZ).
 
 Kiedy jechać: właściwie każda pora jest dobra, by odwiedzić Samoa - klimat jest tu znośny i stabilny. Nie zaszkodzi jednak pamiętać, że deszcze najczęściej padają w grudniu i styczniu, gorąco i parno jest natomiast między listopadem a kwietniem. Najciekawiej jest w porze suchej (maj-październik), gdy odbywa się najwięcej imprez dla turystów. Największą atrakcją jest wrześniowy Teuila Festival z pokazami tradycyjnych tańców z ogniem, wyścigami długich, polinezyjskich łodzi i koncertami słynnych samoańskich chórów. W październiku i listopadzie turyści zjeżdżają się by obserwować niezwykłe zjawisko nazywane Rising of the Palolo (w wolnym tłumaczeniu Przebudzenie Palolo). Tydzień po pełni księżyca tysiące malowniczych, niebiesko-zielonych dżdżownic wypełza z zakamarków rafy koralowej, by łączyć się w pary.
 
 Wizy: do wjazdu do Samoa na pobyt do 60 dni nie jest potrzebna wiza. Powyżej 60 dni konieczne jest posiadanie "visitors permit" (wydają w ambasadzie Samoa w Brukseli, koszt 29,75 euro - żeby dostać formularz, trzeba poprosić telefonicznie lub e-mailowo). Zaleca się posiadanie w paszporcie wielokrotnej wizy do Australii. Należy mieć również paszport ważny na minimum sześć miesięcy oraz bilet powrotny. Namiary na ambasadę - w naszym dziale "Gdzie po wizę"
 
 Pieniądze: w użyciu lokalna waluta tala (1 ZŁ = ok. 0,88 WST). Posiłki: tanie - w przeliczeniu 3-5 USD, drogie - powyżej 10 USD. Zakwaterowanie: tanie - 5-10 USD, drogie - powyżej 60 USD. Samoa jest jednym z najtańszych państw południowego Pacyfiku. Jeśli nie ma się specjalnych wymagań - wystarcza jedzenie z przydrożnych garkuchni, spanie w domkach bez ścian i korzystanie z lokalnego transportu publicznego - wystarczy mieć ok. 20 USD na dzień pobytu. Hotele z klimatyzacją, restauracje i wypożyczony samochód, to koszt rzędu 50 USD dziennie. Wymiana pieniędzy i czeków nie stanowi problemu (czarny rynek nie istnieje). W niektórych miejscach można nawet płacić dolarami. Napiwki nie są przyjęte, targowanie się o cenę może być odebrane jak obraza.
 
 Podróżowanie: po Samoa jest nieskomplikowane, ale wymaga dużej cierpliwości. Rozkłady jazdy autobusów są traktowane raczej umownie i zależą przede wszystkim od humoru kierowcy. Samochód można wynająć na większości wysp, ale pamiętać trzeba, że stacje benzynowe znajdują się wyłącznie w większych miastach. Ruch prawostronny. Można wypożyczyć również rower (ale trzeba pamiętać o dobrym nakryciu głowy).
 
 Zagrożenia dla zdrowia: należy unikać spożywania wody prosto z kranu
 Czas:czas Greenwich -11 godzin, brak zmian na czas letni/zimowy
 Elektryczność: 240 V, 50 Hz
 Miary i wagi: metryczne (m, kg)


UWAGA! Podane informacje pochodzą z dostępnych na rynku przewodników turystycznych i stron internetowych opisanych krajów. Redakcja serwisu Oceania.w.pl nie miała możliwości sprawdzenia ich wiarygodności.
 kalkulator walut
 encyklopedia
 MSZ ostrzega
 symbole państwowe
 banknoty
 znaczki
 zdjęcia
 linki
 
Rewolucja w Samoa.
W życie weszła dyrektywa rządu, zmieniająca kierunek ruchu samochodowego. Kierowcy, którzy dotychczas poruszali się po prawej stronie jezdni, muszą teraz nauczyć się jeździć lewą stroną. Samoa jest pierwszym od 1970 roku krajem, który wprowadził taką zmianę.
Kapsel górą
Korek to przeżytek - stwierdzili nowozelandzcy producenci wina i postanowili zamykać butelki kapslami. Klienci są wniebowzięci.

 Samoa - hotele i atrakcje

wiadomościgdzie po wizęo stroniekontaktenglish