spis treści
 wiadomości

 Fidżi
 Kiribati
 Mikronezja
 Nauru
 Nowa Zelandia
 Palau
 Papua-Nowa Gwinea
 Samoa
 Tonga
 Tuwalu
 Vanuatu
 Wyspy Marshalla
 Wyspy Salomona

Samoa

encyklopedia

Samoa jest pierwszym państwem w regionie, które uzyskało niepodległość.
 

 Geografia Ustrój polityczny Gospodarka Historia Główne problemy

Nazwa oficjalna: Niezależne Państwo Samoa
Nazwa zwyczajowa: Samoa Zachodnie
Polska nazwa mieszkańców: Samoańczyk, Samoanka, Samoańczycy
Obszar lądu: 2850 km2
Liczba wysp: 10 (4 zamieszk.)
Stolica: Apia na wyspie Upolu
Ludność: 176,8 tys.
Przyrost naturalny: 1%
Sr. życia: kob. 73, mężcz. 70,4
Języki: samoański, angielski
Waluta: tala (dolar samoański)
PNB ogólnie: US$ 1 mld
PNB na 1 mieszkańca: US$ 5600
Wzrost gosp. 5%
Niezależność od: 1962 r.
Domena internetowa: .ws
Numer kierunkowy: +685
Czas lokalny: GMT
 Geografia
Samoa to państwo w południowej części Oceanu Spokojnego, w Polinezji. Od północy graniczy z Tokelau, od zachodu z Tuvalu i Wallis i Fortuną, od południa z Tonga, a od wschodu z Samoa Amerykańskim. W skład Samoa wchodzi z 9 wysp, z których jedynie cztery są zamieszkane: Savaii (1715 km2), Upolu (1113 km2), Apolima i Manono. Wszystkie wyspy są pochodzenia wulkanicznego, górzyste. Najwyższy szczyt - Silisili (1858 m n.p.m.) na wyspie Savaii. Wąskie niziny nadbrzeżne otoczone są rafami koralowymi.

Klimat równikowy, gorący i wilgotny. Średnia temperatura powietrza i średnie opady dla stolicy kraju wynoszą: w styczniu 26,3°C i 85 mm, w lipcu 25,1°C i 80 mm. W okresie od listopada do marca często występują huragany. Ok. 50 proc. powierzchni pokrywają lasy równikowe. Na wybrzeżach namorzyny.
 
 Ustrój polityczny
Samoa jest monarchią konstytucyjną. Władzę ustawodawczą sprawuje parlament (Fono), w którym zasiada 49 posłów. 47 miejsc przeznaczonych jest dla przedstawicieli rdzennych mieszkańców Samoa i obsadzanych w wyborach większościowych na trzyletnią kadencję. Bierne prawo wyborcze przysługuje tylko głowom grup plemiennych (mataii). Pozostałe dwa mandaty przyznawane są obywatelom Samoa obcego pochodzenia, którzy wybierani są w osobnych wyborach. Władza wykonawcza należy do rządu, którego szefa w tajnym głosowaniu wybiera parlament i rekomenduje władcy. Premier sam dobiera sobie 12 ministrów i wręcza im nominacje.

Głową państwa jest władca, wybierany przez parlament na dożywotnią kadencję spośród czterech żyjących wielkich wodzów (tama aiga). Zasada dożywotności obowiązywać będzie tylko do śmierci obecnego władcy - Tuilaepa Sailele Malielegaoiego. Później władcy wybierani będą na pięcioletnie kadencje. Władca Samoa nie odgrywa aktywnej roli z życiu politycznym kraju, choć formalnie musi zatwierdzać ustawy przyjęte przez parlament.
 
 Gospodarka
Samoa jest państwem słabo rozwiniętym. Najważniejszymi gałęziami gospodarki są: rolnictwo, rybołówstwo, leśnictwo i turystyka. Uprawia się: kukurydzę, ryż, buraki cukrowe, pochrzyn, papaję, chlebowiec oraz na eksport: kakao, orzechy kokosowe (kopra), banany, kawę. Większość towarów produkowanych w Samoa wysyłanych jest do obywateli mieszkających za granicą (głównie w Australii, Nowej Zelandii, na Hawajach i w Kalifornii). Ci w rewanżu przysyłają przekazy pieniężne, które są jednym z ważniejszych źródeł dochodu narodowego. Inne źródła to: dotacje silniejszych państw (Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Unii Europejskiej) oraz eksport uprzęży do przewodów wysokiego napięcia produkowanych w japońskiej fabryce w Apia.
 
 Historia
Ok. 1000 r. p.n.e. archipelag Samoa zasiedliła ludność polinezyjska z wysp dzisiejszego Tonga. W 1722 r. dopłynął tu Holender J. Roggeveen, jednak dopiero w 1768 uczestnicy francuskiej wyprawy L.A. de Bougainville'a jako pierwsi zeszli na ląd. W roku 1787 Francuz F. de Galaup przeprowadził szczegółowe badania wysp. Po podpisaniu traktatów (1838, 1839) regulujących wzajemne stosunki miejscowej ludności z przybyszami z Europy i Ameryki, rozpoczął się napływ kolonistów i kupców, którzy osiedlali się wokół miasta Apia na wyspie Upolu. Wśród miejscowych klanów zaostrzyła się walka o władzę, wspierana przez rywalizujące o wpływy Niemcy, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.

W 1889 r. podpisano traktat berliński, w którym wymienione państwa wyraziły zgodę na powstanie niepodległego Samoa jako państwa neutralnego. Walki między klanami wybuchły na nowo, na co przedstawiciele trzech mocarstw zareagowali anulowaniem porozumienia z 1889 r. i rozbiorem wysp. Władzę nad zachodnią częścią archipelagu przejęły Niemcy, we wschodniej pozostali Amerykanie.

Po wybuchu I wojny światowej Samoa niemieckie przejęła Nowa Zelandia. Na kongresie wersalskim w 1919 r. byłą kolonię niemiecką (zwaną od tej pory Samoa Zachodnim) przekazano Nowej Zelandii jako mandat Ligi Narodów. Podczas II wojny światowej stacjonujące na Samoa wojska amerykańskie wybudowały na Upolu lotnisko wojskowe i sieć dróg kołowych, inicjując rozwój infrastruktury gospodarczej. Po wojnie (1946) Samoa Zachodnie jako terytorium powiernicze ONZ pozostało w administracji Nowej Zelandii. W 1947 r. powstały pierwsze organy samorządowe (m.in. Zgromadzenie Ustawodawcze - Fono), równocześnie wzmogły się tendencje autonomiczne.

W 1961 r. odbyło się nadzorowane przez ONZ referendum w sprawie przyjęcia nowej konstytucji i ogłoszenia niepodległości kraju. Rok później Samoa Zachodnie stało się w pełni suwerennym państwem. W kwietniu 1991 odbyły się wybory do Zgromadzenia Ustawodawczego, w których po raz pierwszy zastosowano ordynację gwarantującą równe i powszechne prawo wyborcze. W 1997 r. parlament postanowił zmienić nazwę państwa, z Samoa Zachodniego na Samoa.
 
 Główne problemy
1. Wysoki poziom emigracji obywateli,
2. Zmiany kulturowe powodowane przez rosnącą liczbę turystów odwiedzających kraj i obywateli powracających z zagranicy.
 informacje praktyczne
 MSZ ostrzega
 symbole państwowe
 banknoty
 znaczki
 zdjęcia
 linki
 
Rewolucja w Samoa.
W życie weszła dyrektywa rządu, zmieniająca kierunek ruchu samochodowego. Kierowcy, którzy dotychczas poruszali się po prawej stronie jezdni, muszą teraz nauczyć się jeździć lewą stroną. Samoa jest pierwszym od 1970 roku krajem, który wprowadził taką zmianę.
Kapsel górą
Korek to przeżytek - stwierdzili nowozelandzcy producenci wina i postanowili zamykać butelki kapslami. Klienci są wniebowzięci.
 
 Film o Samoa w serwisie Islandvoices.net (trzeba kliknąć w mapkę i wybrać film)
 Samoa Capital Radio (nadaje z Wellington po 6 godz. dziennie)
 "Polynesia" - magazyn pokładowy linii Polynesian Airlines (.pdf)

wiadomościgdzie po wizęo stroniekontaktenglish