spis treści
 wiadomości

 Guam
 Niue
 Nowa Kaledonia
 Pitcairn
 Polinezja Franc.
 Północne Mariany
 Samoa Am.
 Tokelau
 Wallis i Futuna
 Wyspa Wielkanocna
 Wyspy Cooka

Wallis i Futuna

encyklopedia

Wallis i Futuna to jedno z trzech terytoriów zamorskich Francji na Pacyfiku - zdecydowanie najmniej znane i najsłabiej rozwinięte. Z powodu niedostatku wystarczających zasobów do życia (w tym wody pitnej) i pracy, wielu mieszkańców Wallis i Futuny wybiera łatwiejsze życie w Nowej Kaledonii lub Polinezji Francuskiej.
 
 Geografia Ustrój polityczny Gospodarka Historia

Nazwa oficjalna: Wallis i Futuna
Status polityczny: terytorium zamorskie Francji
Polska nazwa mieszkańców: nie tworzy się
Obszar lądu: 255 km2
Liczba wysp: 3 główne + 25 niewielkich atoli
Stolica: Mata Utu na wyspie Wallis
Ludność: 14 tys. (drugie tyle za granicą)
Języki: język wallis, francuski
Waluta: pacific franc
Domena internetowa: brak
Numer kierunkowy: +681
Czas lokalny: GMT+ 12
 Geografia
Wallis i Futuna to terytorium francuskie położone na południowym Pacyfiku, w Polinezji. Od północy graniczy z Tuwalu, od zachodu i południowego zachodu z Fidżi, od południowego wschodu z Tonga, a od wschodu z Samoa. Obejmuje 23 wyspy w grupie Wallis (największa Uvéa, 60 km2) i odległe o 230 km 2 wulkaniczne wyspy Horné (Futuna, 64 km2 i Alofi, 51 km2). Podstawę roślinności Wallis i Futuny stanowią lasy tropikalne złożone m.in. z drzewiastych paproci.
 
 Ustrój polityczny
Na podstawie statutu z 1961 r., Wallis i Futuna administrowana jest przez prefekta nominowanego przez prezydenta Republiki Francuskiej i bezpośrednio podległego ministrowi do spraw departamentów i terytoriów. Ciałem doradczym dla prefekta jest Rada Terytorium - siedmioosobowe ciało, w skład którego wchodzą trzej królowie rdzennych plemion pochodzących z trzech wysp terytorium: Wallis, Alo i Sigave oraz trzy inne osoby nominowane przez prefekta na wniosek Zgromadzenia Terytorium. W skład Zgromadzenia (lokalnego samorządu) wchodzi 20 deputowanych wybieranych na pięcioletnią kadencję w powszechnych i większościowych wyborach. Kompetencje Zgromadzenia ograniczają się do decydowania o drobnych sprawach lokalnych. Wszystkie pozostałe sprawy reguluje prefekt, przy współudziale Rady Terytorium. Wyjątek stanowią kwestie tradycji i zwyczajów ludowych, które pozostają w gestii królów. W parlamencie Republiki Francuskiej terytorium wallis i Futuny reprezentowane jest przez jednego senatora i jednego deputowanego do izby niższej.
 
 Gospodarka
Większość mieszkańców Wallis i Futuny zajmuje się uprawą roli, rybołóstwem lub hodowlą świń. Główne uprawy: palma kokosowa, rośliny bulwiaste (pochrzyn, kolokazja, maniok), banany. Niestety duże straty w uprawach powodują częste tropikalne cyklony, na plantacjach palmy kokosowej - także chrząszcze. Tylko niewielki procent populacji (ok. 1500 osób) jest formalnie zatrudniony, głównie w sektorze publicznym. Budżet terytorium w olbrzymiej mierze opiera się na dotacjach z Francji (rząd w Paryżu opłaca w całości m.in. służbę zdrowia i administrację) i przekazach pieniężnych obywateli pracujących za granicą. Główne towary eksportowe: kopra, wyroby rzemiosła artystycznego. Główni partnerzy handlowi: Nowa Kaledonia, Samoa, Fidżi, Nowa Zelandia.
 
 Historia
Wyspa Wallis odkryta została około roku 1400, przez polinezyjskich żeglarzy z Tonga, którzy nazwali ją Uvea (w XVIII nazwa została zmieniona na Wallis na cześć brytyjskiego żeglarza Samuela Wallisa). Wyspa Futuna prawdopodobnie zasiedlona została w tym samym czasie przez mieszkańców Samoa. Pierwszymi Europejczykami, który odwiedzili Futunę byli prawdopodobnie holenderscy podróżnicy Van Schouten i Le Maire. Około połowy XIX w. do Wallis i Futuny dotarli pierwsi francuscy misjonarze i w ciągu niespełna 20 lat udało im się ochrzcić niemal wszystkich mieszkańców obu wysp. W 1887 r. Francja objęła wyspy swoim protektoratem, a w 1961 r., w wyniku lokalnego referendum, protektorat został zastąpiony statusem terytorium zamorskiego.
 
 symbole państwowe
 banknoty
 znaczki
 zdjęcia
 linki
 
Taro z patele
Płaskie Wallis razem z oddaloną o ponad 200 km górzystą Futuną tworzą mało znane zamorskie terytorium Francji. Dzięki świątecznej korespondencji od zaprzyjaźnionego z naszym serwisem podróżnika Wojciecha Dąbrowskiego, mamy szanse poznać je lepiej.
Kapsel górą
Korek to przeżytek - stwierdzili nowozelandzcy producenci wina i postanowili zamykać butelki kapslami. Klienci są wniebowzięci.

 Journal Wallis et Futuna (codzienna aktualizacja)

wiadomościgdzie po wizęo stroniekontaktenglish