spis treści
 wiadomości

 Fidżi
 Kiribati
 Mikronezja
 Nauru
 Nowa Zelandia
 Palau
 Papua-Nowa Gwinea
 Samoa
 Tonga
 Tuwalu
 Vanuatu
 Wyspy Marshalla
 Wyspy Salomona

Vanuatu

informacje praktyczne

 Jak się tam dostać Kiedy jechać Wizy Pieniądze Podróżowanie  Inne

 Jak się tam dostać: Air Caledonie, Aircalin i Air Vanuatu to jedyne linie obsługujące bezpośrednie połączenia międzynarodowe (Air Pacific, Quantas i Solomon Airlines oferują loty łączone z Air Vanuatu). Międzynarodowe porty lotnicze znajdujš się na stołecznej wyspie Efate (lotnisko Bauerfield, 10 min. na północ od centrum stolicy kraju - Portu Villa) oraz na wyspie Tanna (White Grass Airport). Opłata lotniskowa wynosi około 20 USD. Do Vanuatu prowadzą również regularne linie morskie. Mniej więcej raz na dwa tygodnie dopływają tu statki z Australii, Fidżi lub Nowej Kaledonii. Prywatne jachty mogą cumować jedynie w portach w Luganville i Port Villa, a zanim rzucą kotwicę muszą przejść procedurę celną.
 
 Kiedy jechać: najlepsza pora to południowa zima, czyli okres od kwietnia do października. Pogoda jest wówczas niekapryśna, temperatura stała (ok. 23 C). Lato to upalna pora deszczowa, z największym nasileniem opadów w styczniu. Między kwietniem a czerwcem, w południowej części wyspy Pentecost odbywają się tradycyjne ceremonie mające zapewnić dobre zbiory. Główną atrakcją tych ceremonii są skoki na linach plecionych z winorośli (land diving), przypominające nieco bungee jumping. Młodzi mężczyźni z przywiązanymi do kostek linami skaczą z 5-7 metrowych drewnianych platform na wysypany piaskiem plac. Długość liny obliczona jest tak, by nie dotknęli ziemi, ale musnęli włosami piasek. Inną wielką atrakcją turystyczną jest święto Jon Frum, z paradami, pokazami tańców i koncertami muzyki ludowej. W lipcu w Port Villa odbywa się karnawał z wyścigami konnymi, a między sierpniem a listopadem organizowana jest Toka, czyli trzydniowy turniej tańca, w którym rywalizują całe klany rodzinne.
 
 Wizy: obywatele polscy nie muszą starać się o wizę na wjazd do Vanuatu - Polska wraz ze wszystkimi krajamii Unii Europejskiej jest na liście krajów wyłączonych z ruchu wizowego. Pozwolenia na pobyt dłuższy niż 3 miesišce należy uzyskać przed wyjazdem.
 
 Pieniądze: lokalną walutą jest vatu (1 ZŁ = ok. 34 VUV). Tani posiłek kosztuje w przeliczeniu ok. 5-10 USD, drogi powyżej 20. Zakwaterowanie: tanie 10-40 USD, drogie powyżej 100. Pobyt w miastach nie jest tani, choć jeśli zredukuje się wymagania, można przeżyć za ok. 60 USD dziennie na osobę. Lepsze hotele i restauracje, taksówki i tanie wycieczki w zorganizowanych grupach podniosą wydatki do 100-120 USD. Pełen komfort z przelotami helikopterem i zakwaterowaniem w najlepszych hotelach, będzie kosztował ok. 200 USD dziennie. Poza większymi miastami trudno wymienić pieniądze, ale w lepszych hotelach można płacić dolarami australijskimi i amerykańskimi. Karty kredytowe akceptowane są w biurach linii lotniczych, wypożyczalniach samochodów, niektórych hotelach i większych sklepach. Napiwki nie są oczekiwane, próby targowania się mogą być potraktowane jak obraza dla sprzedającego.
 
 Podróżowanie: wypożyczenie samochodu lub dżipa jest bardzo proste i relatywnie tanie. Ale do poruszania się po głównych wyspach Vanuatu w zupełności wystarczą taksówki (wszędzie jest ich pełno) lub minibusy (jeżdżą bez rozkładu jazdy, ale dość często). Większość dróg na głównych wyspach (Efate ma 240 km dróg, Santo 370 km) ma asfaltową nawierzchnię, co nie znaczy, że są równe. Na mniejszych wyspach, w okresie sezonu deszczowego drogi mogą być nieprzejezdne. Między wyspami najwygodniej jest przemieszczać się samolotem. Statki pasażerskie kursują, ale nieregularnie.
 
 Zagrożenia dla zdrowia: : szczepienia nie są obowiązkowe, na prowincji występuje niebezpieczeństwo malarii.
 Czas: Greenwich +11 godzin, nie ma zmiany czasu na letni/zimowy
 Elektryczność: 220-240V, 50Hz
 Miary i wagi: metryczne (m, kg)


UWAGA! Podane informacje pochodzą z dostępnych na rynku przewodników turystycznych i stron internetowych opisanych krajów. Redakcja serwisu Oceania.w.pl nie miała możliwości sprawdzenia ich wiarygodności.
 kalkulator walut
 encyklopedia
 MSZ ostrzega
 symbole państwowe
 banknoty
 znaczki
 linki
 
Stosunki ukrywane
Tajwan nawiązał stosunki dyplomatyczne z Vanuatu - poinformował tajwański minister spraw zagranicznych, Mark Chen Tan-sun. Rząd w Port Villa zapewnia, że chodzi tylko o umowę handlowo-gospodarczą.
Kava, nie kawa
Mimo podobnej nazwy, kawa i kava to nie to samo. Czym się różnią - wyjaśnia nasz ekspert - dr Marek Koter.

wiadomościgdzie po wizęo stroniekontaktenglish