spis treści
 wiadomości

 Fidżi
 Kiribati
 Mikronezja
 Nauru
 Nowa Zelandia
 Palau
 Papua-Nowa Gwinea
 Samoa
 Tonga
 Tuwalu
 Vanuatu
 Wyspy Marshalla
 Wyspy Salomona

Tuwalu

encyklopedia

Podstawą budżetu Tuwalu jest rolnictwo oraz przekazy pieniężne obywateli pracujących za granicą, emisja cenionych wśród kolekcjonerów znaczków pocztowych i rejestracja domen internetowych o atrakcyjnym rozszerzeniu .tv
 
 Geografia Ustrój polityczny Gospodarka Historia Główne problemy

Nazwa oficjalna: Terytorium Tuwalu
Nazwa zwyczajowa: Wyspy Ellice
Polska nazwa mieszkańców: nieokreślona
Obszar lądu: 26 km2
Liczba wysp: 9 (8 zamieszk.)
Stolica: Vaiaku na atolu Funafuti
Ludność: 11,3 tys.
Przyrost naturalny: 1,4%
Języki: tuwaluański, angielski
Waluta: dolar australijski
PNB ogólnie: US$ 12,2 mln
PNB na 1 mieszkańca: US$ 1100
Wzrost gosp.: 3%
Niezależność od: 1978 r.
Domena internetowa: .tv
Numer kierunkowy: +688
Czas lokalny: GMT+
 Geografia
Tuwalu to wyspiarskie państwo w Polinezji, na wyspach Ellice (Lagunowych). Od północy graniczy z Kiribati, od zachodu z Wyspami Salomona, od południa z Fidżi, Walis i Futuną, od wschodu z Samoa Zachodnim i Tokelau. W skład Tuwalu wchodzi pięć atoli: Nanumea, Nui, Nukufetau, Funafuti i Nukulaelae, oraz 4 wyspy pochodzenia koralowego i wulkanicznego: Nanumanga, Niutao, Niulakita (Nurakita) i największa (4,9 km2) - Vaitupu. Państwo znajduje się w strefie klimatu równikowego. Średnia temperatura powietrza dla stolicy kraju wynosi w styczniu i lipcu ok. 26°C, średnia suma roczna opadów ok. 3000 mm. Często występują cyklony tropikalne.
 
 Ustrój polityczny
Tuwalu jest monarchią konstytucyjną z jednoizbowym parlamentem. 15-osobowa Rada Starszych wybierana jest w drodze powszechnego głosowania na czteroletnią kadencję. Głową państwa jest królowa brytyjska Elżbieta II, reprezentowana przez Gubernatora Generalnego (jego rola ograniczona jest głównie do funkcji reprezentacyjnych). Właściwą władzę sprawuje premier wybierany przez członków parlamentu i czteroosobowy rząd. W Tuwalu nie ukształtowały się dotąd partie polityczne, ich rolę spełniają tradycyjne zrzeszenia rodowe. Każda z ośmiu zamieszkanych wysp rządzona jest przez Radę Wodzów Plemiennych, spełniającą rolę lokalnego rządu.
 
 Gospodarka
Oparta na rolnictwie. Użytki rolne stanowią 75 proc. powierzchni Tuwalu. Uprawia się głównie palmę kokosową, drzewa melonowe, kolokazję, maniok, chlebowiec, banany. Rozwinięty jest przemysł spożywczy i rzemiosło (wyroby z muszli). Znaczne dochody pochodzą z opłat licencyjnych na połowy w specjalnej strefie ekonomicznej Tuwalu, ze sprzedaży znaczków pocztowych, turystyki oraz przekazów pieniężnych od obywateli pracujących poza granicami kraju. Od niedawna pewnym źródłem dochodów jest również sprzedaż praw do użytkowania domen internetowych o rozszerzeniu .tv. Głównymi partnerami handlowymi Tuwalu są: Fidżi, Australia, Nowa Zelandia i Wielka Brytania.
 
 Historia
Atole należące do grupy Wysp Ellice odkrył prawdopodobnie w 1568 hiszpański podróżnik A. de Mendana de Neyra. W początku XVIII w. powtórnego odkrycia i nazwania dokonali żeglarze brytyjscy. W 1892 r. Brytyjczycy podpisali porozumienia z wodzami plemion zamieszkujących Wyspy Ellice i sąsiednich Wysp Gilberta o ustanowieniu protektoratu. W 1915 r. Wyspy Gilberta i Ellice zostały połączone w jedną jednostkę administracyjną. Podczas II wojny światowej tereny dzisiejszego Tuwalu zajęte zostały przez Amerykanów, którzy wykorzystywali je jako dogodną bazę lotniczą. Po wojnie duża grupa mieszkańców Wysp Ellice emigrowała na atol Tarawa (Wyspy Gilberta), do stolicy kolonii, w poszukiwaniu lepszych warunków materialnych. Stało się to przyczyną ostrych napięć etnicznych między Polinezyjczykami z Wysp Ellice i Mikronezyjczykami zamieszkującymi Wyspy Gilberta. Konflikt doprowadził ostatecznie do podziału kolonii. W referendum z 1974 mieszkańcy Wysp Ellice opowiedzieli się za samodzielnością i w roku następnym dokonano oficjalnego rozdzielenia obu archipelagów. 1 października 1978 Wyspy Ellice otrzymały niepodległość zmieniając jednocześnie nazwę na Tuwalu. W następnym roku niepodległość otrzymały Wyspy Gilberta (Kiribati).
 
 Główne problemy
1. Kłopoty gospodarcze wynikające z problemów ze zbytem produkowanych w Tuwalu towarów - zyski z rolnictwa, rybołówstwa i turystyki nie są w stanie pokryć wszystkich wydatków państwa. Potrzebna jest pomoc innych państw (głównie Australii, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii).
2. Zagrożenie zalaniem przez ocean, w wyniku globalnego ocieplenia i efektu cieplarnianego. Rząd Tuwalu oficjalnie zwrócił się już do Australii o pomoc w znalezieniu miejsca (wyspy), do którego można by przenieść państwo.
3. Brak słodkiej wody w ilości wystarczającej do zaspokojenia potrzeb wszystkich obywateli.
 informacje praktyczne
 MSZ ostrzega
 symbole państwowe
 banknoty
 znaczki
 zdjęcia
 linki
 
Państwo bez ziemi
Znawcy prawa międzynarodowego odkrywają dla siebie nową dziedzinę: zmiany klimatu. Precedensem jest sprawa leżącego na Oceanie Spokojnym państwa Tuvalu i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co stanie się z narodem, którego ojczyzna zatonęła?
Kapsel górą
Korek to przeżytek - stwierdzili nowozelandzcy producenci wina i postanowili zamykać butelki kapslami. Klienci są wniebowzięci.

wiadomościgdzie po wizęo stroniekontaktenglish