spis treści
 wiadomości

 Guam
 Niue
 Nowa Kaledonia
 Pitcairn
 Polinezja Franc.
 Północne Mariany
 Samoa Am.
 Tokelau
 Wallis i Futuna
 Wyspa Wielkanocna
 Wyspy Cooka

Tokelau

informacje praktyczne

 Jak się tam dostać Kiedy jechać Wizy Pieniądze Podróżowanie  Inne

 Jak się tam dostać: Tokelau jest prawdziwym wyzwaniem dla turystów, bowiem dotrzeć jest tam bardzo trudno. Samoloty nie dolatują, bo nie mają gdzie wylądować, jachtem można dopłynąć w pobliże, ale nie ma gdzie zacumować (nie ma ani jednego portu, czy nawet przystani). Jedyną możliwością jest statek "Fetu Tokelau", który raz na kilka tygodni wypływa ze stolicy Samoa - Apii. Podróż trwa 36 godzin, a lądowanie na największym atolu - Fakaofo - jest prawdziwie emocjonującym przeżyciem. Statek rzuca kotwicę ok. 1 km od wyspy, a resztę drogi trzeba pokonać chwiejną szalupą.
 
 Kiedy jechać: najlepszy czas to okres kwiecień-październik, kiedy wschodnie pasaty rozganiają chmury i deszcz przestaje dokuczać. Robi się też nieco chłodniej (co wcale nie znaczy zimno). Największymi wydarzeniami w życiu Tokelau, są święta państwowe obchodzone według kalendarza obowiązującego w Nowej Zelandii.
 
 Wizy: okrężna podróż statkiem z kilkugodzinnymi pobytami na poszczególnych atolach nie wymaga starania się o wizę. Dłuższe pobyty wymagają zezwolenia (permit) wystawianego w biurze Tokelau Apia Liaison Office w stolicy Samoa. Po okazaniu potwierdzenia rezerwacji noclegu i powrotnego biletu, urzędnik wystawi zezwolenie na miesięczny pobyt (kosztuje 20 NZD). Zapytania i prośby można przesyłać mailem: zak-p@lesamoa.net Informacji udziela też ambasada Nowej Zelandii w Warszawie.
 

 Pieniądze: w użyciu są dolar nowozelandzki (NZD) i samoańska tala. Na Tokelau nie ma ani jednego banku, nigdzie też nie są honorowane karty kredytowe, trzeba więc mieć ze sobą wystarczający zapas gotówki. Zakwaterowanie trzeba zaaranżować przed przyjazdem - do wyboru jest jeden niewielki pensjonat "Luana Liki" na atolu Nukunonu (50 NZD za dobę z pełnym wyżywieniem), lub mieszkanie kątem u miejscowych rodzin (np. u O'Brienów na atolu Atafu za 30 NZD z jedzeniem). Niektórzy turyści wolą biwakować na niezamieszkanych wysepkach, wcześniej jednak należy postarać się o zezwolenie właściciela (każda wyspa jest czyjąś własnością). Na każdym atolu jest jeden sklep, w którym zaopatrzyć się można w żywność i inne podstawowe produkty (ceny jak w NZ). Ryby, warzywa i owoce można też kupować na targu - ceny są dość umowne i czasem udaje się zapłacić mniej niż w sklepie. Miejscowe pocztówki kosztują 1,20 NZD, a znaczki od 1 NZD (w rejonie Pacyfiku) do 2 NZD (poza Pacyfik)
 
 Podróżowanie: podobnie jak dotarcie do Tokelau z zewnątrz, tak i podróżowanie pomiędzy należącymi doń wyspami jest dość kłopotliwe. Lokalne władze zabraniają mieszkańcom i turystom samodzielnego pływania po morzu (podobno ze względów bezpieczeństwa). Jedyną możliwością jest prom "Tu Tolu", który opływa Tokelau dookoła raz na dwa tygodnie. Wewnątrz poszczególnych atoli można przemieszczać się pieszo lub na małych aluminiowych łódeczkach dinghy (o ile ktoś z miejscowych zechce nam taką pożyczyć).
 
 Zagrożenia dla zdrowia: obecnie nie ma szczególnych zagrożeń, ale okresowo mogą pojawiać się przypadki febry, żółtaczki lub biegunki. Warto pamiętać, że na każdym atolu Tokelau znajduje się izba chorych, ale bardziej skomplikowane przypadki wysyłane są do Apia w Samoa.
 Czas: Greenwich - 11 godzin
 Elektryczność: 240V, 50 Hz
 Miary i wagi: metryczne (m, kg)
 Popularność turystyczna: 10-20 osób rocznieUWAGA! Podane informacje pochodzą z dostępnych na rynku przewodników turystycznych i stron internetowych opisanych krajów. Redakcja serwisu Oceania nie miała możliwości sprawdzenia ich wiarygodności.
Więcej informacji praktycznych na temat Tokelau znalezć można m.in. w artykule Wojceicha Dąbrowskiego w IX tomie "Przez świat" wydawnictwa Travelland, dostępnej w serwisie
www.travelbit.pl
 kalkulator walut
 encyklopedia
 symbole państwowe
 banknoty
 znaczki
 linki
 
Tokelau kontra USA
Tokelau prawdopodobnie nie odzyska kontroli nad atolem Olohega, który choć geograficznie należy do archipelagu, formalnie pozostaje pod kontrolą Stanów Zjednoczonych. Rząd Nowej Zelandii odrzucił prośbę władz swego terytorium o interwencję w tej sprawie.
Kapsel górą
Korek to przeżytek - stwierdzili nowozelandzcy producenci wina i postanowili zamykać butelki kapslami. Klienci są wniebowzięci.

wiadomościgdzie po wizęo stroniekontaktenglish