spis treści
 wiadomości

 Guam
 Niue
 Nowa Kaledonia
 Pitcairn
 Polinezja Franc.
 Północne Mariany
 Samoa Am.
 Tokelau
 Wallis i Futuna
 Wyspa Wielkanocna
 Wyspy Cooka

Tokelau

encyklopedia

Tokelau jest jednym z najmniej przyjaznych dla turystów miejsc w Oceanii. Nie ma tam lotniska, ani portu, brakuje sklepów i hoteli, jest za to cisza i spokój. Być może dzięki temu na wyspach przetrwała kultura polinezyjska w swej najczystszej postaci, a lokalna społeczność od wieków pozostaje zorganizowana w tradycyjne grupy rodowe.
 
 Geografia Ustrój polityczny Gospodarka Historia

Nazwa oficjalna: Tokelau
Status polityczny: terytorium zamorskie Nowej Zelandii
Polska nazwa mieszkańców: nieokreślona
Obszar lądu: 12 km2
Liczba atoli: 3
Stolica: brak
Ludność: 1500
Przyrost naturalny: -0,89 proc.
Języki: tokelau, angielski
Waluta: dolar nowozelandzki, tala
PNB ogólnie: $630 tys.
PNB na 1 mieszkańca: $420
Domena internetowa: .tk
Numer kierunkowy: +690
Czas lokalny: GMT+
 Geografia
Tokelau to grupa wysp koralowych w Polinezji, do 1946 r. znana jako Union Group. Od północy graniczy z Kiribati, od zachodu z Tuwalu, od południa z Samoa i Samoa Amerykańskim, od wschodu z Wyspami Cooka. Terytorium Tokelau obejmuje 3 atole: Atafu, Nukunono i Fakaofo. Powierzchnia wysp nizinna (maks. wysokość. 2 m n.p.m.). Naturalną szatę roślinną stanowią lasy z palmami, bananowcami i różnorodnymi gatunkami krzewów.
 
 Ustrój polityczny
Tokelau podlega nowozelandzkiemu ministerstwu spraw zagranicznych. Minister nominuje Administratora, który przez trzyletnią kadencję pełni na wyspach obowiązki gubernatora. Funkcję parlamentu (General Fono) pełni 18-osobowe zgromadzenie reprezentantów wszystkich atoli. Deputowani wybierani są w powszechnych wyborach na trzyletnia kadencję. Zgromadzenie ma obowiązek obradować przynajmniej dwa razy każdego roku. Każdy atol ma również swoją lokalną Radę Starszych (Faipule). Jej przewodniczący tworzą trzyosobową narodową Radę, która reprezentuje Tokelau na zewnątrz kraju. Członkowie krajowej Rady Starszych pełnią kolejno (przez rok) obowiązki premiera. Mieszkańcy Tokelau są obywatelami Nowej Zelandii.
 
 Gospodarka
Z powodu braku bogactw naturalnych, izolacji i niewielkiej populacji, gospodarka Tokelau niemal w całości opiera się na dotacjach rządu Nowej Zelandii. Lokalna społeczność zajmuje się głównie uprawą roli na własne potrzeby. Eksportowane są jedynie niewielkie nadwyżki kopry. Skromne dochody zapewniają także przekazy pieniężne mieszkańców Tokelau pracujących za granicą (głównie w Nowej Zelandii), sprzedaż znaczków pocztowych oraz poszukiwanych w świecie pamiątkowych monet.
 
 Historia
Jeśli wierzyć miejscowym przekazom i legendom, trzy wyspy tworzące dzisiejsze Tokelau zasiedlone zostały ok. 1000 lat temu przez trzy różne społeczności - mieszkańców dzisiejszego Samoa, Rarotongi (Wyspy Cooka) i Tuwalu. Pierwszym Europejczykiem, który zobaczył Tokelau w 1765 r. był komandor John Byron. W XIX w. wyspy wielokrotnie odwiedzane były przez wielorybników i misjonarzy, a także południowoamerykańskich handlarzy niewolników. W 1889 r. wyspy Tokelau formalnie stały się częścią imperium brytyjskiego, a 1916 r. zostały administracyjnie połączone z kolonią Wysp Gilberta i Ellice. Po II wojnie światowej stały się odrębnym terytorium i przekazane zostały Nowej Zelandii
 
 Główne problemy
1. Zależność gospodarki od dopłat rządu Nowej Zelandii (prawie 80 proc. w roku 2000). 2. Niewielka populacja mieszkańców uszczuplana jeszcze emigracją
 informacje praktyczne
 symbole państwowe
 banknoty
 znaczki
 linki
 
Tokelau ma nową flagę
9.09.2009. Zgodę na nadanie oficjalnej flagi wydała królowa Elżbieta II. Wcześniej terytorium posługiwało się nieoficjalnym wzorem flagi. Nowa flaga została zaprezentowana na ceremonii w Wellington w Nowej Zelandii z udziałem przedstawicieli rzšdów obu krajów. "Własna flaga jest ważnym krokiem w budowie tożsamości narodowej i tworzeniu własnego państwa" - powiedział Foua Toloa, jeden z liderów Tokelau.
Tokelau kontra USA
Tokelau prawdopodobnie nie odzyska kontroli nad atolem Olohega, który choć geograficznie należy do archipelagu, formalnie pozostaje pod kontrolą Stanów Zjednoczonych. Rząd Nowej Zelandii odrzucił prośbę władz swego terytorium o interwencję w tej sprawie.

wiadomościgdzie po wizęo stroniekontaktenglish