spis treści
 wiadomości

 Fidżi
 Kiribati
 Mikronezja
 Nauru
 Nowa Zelandia
 Palau
 Papua-Nowa Gwinea
 Samoa
 Tonga
 Tuwalu
 Vanuatu
 Wyspy Marshalla
 Wyspy Salomona

Wyspy Salomona

informacje praktyczne

 Jak się tam dostać Kiedy jechać Wizy Pieniądze Podróżowanie  Inne

 Jak się tam dostać: międzynarodowy port lotniczy Henderson (11 km na wschód od Honiary), ma bezpośrednie połączenia z Sydney i Brisbane (Australia), Auckland (Nowa Zelandia), Nadi (Fidżi), Port Villa (Vanuatu) i Port Moresby (Papua-Nowa Gwinea). Loty do Wysp Salomona obsługuje przede wszystkim narodowy przewoźnik Solomon Airlines, ale własne połączenia utrzymują również Air Niugini, Air Nauru, Air Pacific i Air Vanuatu. Wybierając się do Wysp Salomona warto pamiętać o możliwości wykupienia karnetu Visit South Pacific Pass (oferowany przez Solomon Airlines, Air Vanuatu, Aircalin i Polynesian Airlines), który uprawnia do nawet 50 proc. zniżek przy zakupie biletów lotniczych. Drogą morską najłatwiej dostać się tu na prywatnym jachcie. Wiele tego typu jednostek dociera tu z Queensland w Australii lub z Zachodniego Wybrzeża USA. Przewodnik Lonely Planet wspomina również o możliwości rejsu canoe z Papui-Nowej Gwinei, ale pozostańmy na wspomnieniu.
 
 Kiedy jechać: napięta jeszcze niedawno sytuacja wewnętrzna w kraju poprawia się i można już zacząć planować wyjazdy. Najlepszym czasem na wyprawę na Wyspy Salomona jest druga połowa roku. Od lutego do czerwca prognozy wypełniają tropikalne cyklony, upał i nadmierna wilgotność powietrza. Później jest znacznie przyjemniej - chłodniej (ale nie zimno), wieje lekka bryza. Przy okazji lipiec i sierpień to na Wyspach tradycyjny okres wakacyjny, wypełniony najróżniejszymi imprezami. W ósmy poniedziałek po Wielkanocy obchodzone są Zielone Świątki, o tyle nietypowo, że główną atrakcją jest parada weteranów II wojny światowej. Drugi piątek czerwca to urodziny królowej Elżbiety II, z tradycyjną paradą policjantów i pokazami tańców ludowych. Najważniejszym wydarzeniem roku jest jednak Dzień Niepodległości (7 lipca), z kolejną porcją parad, festiwali tańca i zawodami sportowymi. Każda prowincja ma ponadto swoje własne święta, które dla odwiedzających je gości są świetną okazją na porównanie zwyczajów. Polecane są zwłaszcza majowe święta w prowincji Santa Catalina, z bardzo malowniczymi tygodniowymi ceremoniami ślubnymi.
 
 Wizy: wizę na wjazd na Wyspy Salomona uzyskuje się bezpłatnie na lotnisku na okres maksymalnie siedmiu dni. Przy wjeździe konieczne jest posiadanie ważnego paszportu, biletu powrotnego oraz dowodu posiadania wystarczającej ilości środków finansowych. Obywatele polscy mogą załatwiać sprawy konsularne w ambasadzie WS w Brukseli (adres tutaj) lub w Sydney, ewentualnie w placówkach USA w Polsce.
 
 Pieniądze: lokalną walutą jest dolar salomoński (1 ZŁ = ok. 2,27 SBD). Tani posiłek kosztuje w przeliczeniu ok. 1-2 USD, drogi powyżej 15. Zakwaterowanie: tanie 5-10 USD, drogie powyżej 30. Jeśli bazą pobytową jest stolica kraju - Honiara, a wymagania małe, dzienny budżet należy liczyć na ok. 15 USD. Na prowincji będzie jeszcze taniej (można nawet wytargować darmowy dach nad głową). Mieszkanie w lepszych hotelach i jedzenie w restauracjach oczywiście kosztuje więcej. W większych miastach łatwo znaleźć oddział jednego z trzech głównych banków - australijskich ANZ i Westpaca lub narodowego National Bank of Salomon Islands. W mniejszych miejscowościach agencje bankowe mieszczą się w urzędach pocztowych lub w niektórych sklepach. Karty kredytowe i czeki akceptowane są tylko w miastach. Napiwki nie są obowiązkowe, targowanie się nie jest w zwyczaju.
 
 Podróżowanie: najlepszym sposobem na zwiedzanie Wysp Salomona jest samolot (lata się na niskim pułapie ok. 2000 m, co pozwala oglądać widoki zapierające dech w piersiach). Dwie główne linie lotnicze - Solomon Airlines i Western Pacific Airlines obsługują łącznie ok. 20 lotnisk rozrzuconych równomiernie we wszystkich prowincjach. Bilety kosztują od 10 do 100 USD, w zależności od dystansu. Warto pamiętać o limicie bagażu - w cenę biletu wliczony jest przewóz 16 kg (za nadwyżki płaci się dodatkowo). Podróżowanie morzem może być przygodą - rozkłady jazdy są raczej nieznane. Oprócz statków pasażerskich, usługi przewozowe często świadczą również właściciele niewielkich transportowców. Wynajem samochodu jest możliwy w stolicy, ale lepszym pomysłem jest taksówka. Można także korzystać z sieci połączeń minibusowych.
 
 Choroby: malaria, gruźlica, choroby układu pokarmowego
 Czas: Greenwich +11 godzin, nie ma zmiany czasu na letni/zimowy
 Elektryczność: 240 V, 50 Hz
 Miary i wagi: oficjalnie metryczne (m, kg), choć w użyciu również brytyjskie


UWAGA! Podane informacje pochodzą z dostępnych na rynku przewodników turystycznych i stron internetowych opisanych krajów. Redakcja serwisu Oceania nie miała możliwości sprawdzenia ich wiarygodności.
 kalkulator walut
 encyklopedia
 MSZ ostrzega
 symbole państwowe
 banknoty
 znaczki
 zdjęcia
 linki
 
Zgoda na interwencję
Parlament W.Salomona zgodził się na interwencję międzynarodowych sił stabilizacyjnych, które mają uspokoić sytuację w kraju. W drugiej połowie lipca na Guadalcanal wylądują oddziały wojskowe z kilku państw regionu, które zadeklarowały pomoc.
Kapsel górą
Korek to przeżytek - stwierdzili nowozelandzcy producenci wina i postanowili zamykać butelki kapslami. Klienci są wniebowzięci.

wiadomościgdzie po wizęo stroniekontaktenglish