spis treści
 wiadomości

 Guam
 Niue
 Nowa Kaledonia
 Pitcairn
 Polinezja Franc.
 Północne Mariany
 Samoa Am.
 Tokelau
 Wallis i Futuna
 Wyspa Wielkanocna
 Wyspy Cooka

Pitcairn

informacje praktyczne

 Jak się tam dostać Kiedy jechać Wizy Pieniądze Podróżowanie  Inne

 Jak się tam dostać: na wyspie nie ma lotniska, ani nawet lądowiska dla helikopterów, dostać się tam można jedynie drogą morską. Pomocą w organizacji transportu służy biuro Wysokiego Komisarza do spraw Pitcairn (namiary w naszym dziale "Gdzie po wizę". Podróż w jedną stronę statkiem kosztuje około 800-1000 USD. Można próbować też łapać czarterowe jachty wyruszające w kierunku Pitcairn z Polinezji Francuskiej (najlepiej z wyspy Mangareva). Na Pitcairn nie ma bezpiecznego portu, statki stają więc w pobliżu w dryfie, a turyści dowożeni są (na własną odpowiedzialność) do Adamstown szalupami. W przypadku niesprzyjającej pogody odwiedziny muszą zostać odłożone.
 
 Kiedy jechać: prawdopodobnie najlepszą porą na odwiedziny Pitcairn jest przełom lipca i sierpnia. Jednak czas wizyty wybierać mogą tylko ci, którzy zamierzają popłynąć tam własnym jachtem. Reszta turystów musi dostosowywać swoje plany do rozkładu rejsów statków pływających w pobliże wyspy (trzeba pamiętać, że rozkład jest bardzo nieregularny). Najważniejszym wydarzeniem w życiu Pitcairn są coroczne obchody rocznicy osiedlenia na wyspie marynarzy z "Bounty". 15 stycznia mieszkańcy zbierają się nad Zatoką Bounty i spuszczają na wodę płonący model statku. Inne okazje by spotkać wszystkich mieszkańców wyspy razem to coniedzielne nabożeństwa w miejscowym kościele, lub urodzinowe party organizowane w ciągu całego roku.
 
 Wizy: krótkie, kilkugodzinne (maksymalnie do 48 godz.) wizyty w Pitcairn nie wymagają wizy, ale potrzebne jest zezwolenie od Wysokiego Komisarza do Spraw Pitcairn rezydującego w Auckland. Dłuższy pobyt wymaga zgody Rady Wyspy. Trzeba się jednak liczyć z długim (nawet 6-miesięcznym) terminem rozpatrywania wniosku. Formalności załatwiać można poprzez Biuro Komisarza (adres w naszym dziale Gdzie po wizę). W Polsce o zezwolenie starać się można poprzez ambasadę brytyjską w Warszawie.
 

 Pieniądze: w użyciu dolar nowozelandzki (choć można płacić też dolarami USA). Przyjeżdżając na Pitcairn nie należy się spodziewać rozbudowanej infrastruktury turystycznej. Na wyspie nie ma żadnego hotelu, ani nawet pensjonatu z pokojami do wynajęcia. Brakuje restauracji, nie ma gdzie wymienić pieniędzy. Można liczyć jedynie na przychylność którejś z miejscowych rodzin, która odpłatnie udzieli dachu nad głową i podzieli się miejscem przy stole (lepiej to jednak ustalić przed przyjazdem; kontaktować się można przez radio, lub e-mailem). Pobyt dłuższy niż kilkugodzinny wiąże się z wydatkiem ok. 65 USD na tydzień.
 
 Podróżowanie: na Pitcairn nie ma dróg w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, jest tylko ok. 6 km gruntowych ścieżek. Mieszkańcy poruszają się po nich na czterokołowych motocyklach a i to tylko przy słonecznej pogodzie; po deszczu wyspa pokrywa się nieprzejezdną warstwą gęstego błota. Wokół wyspy głównej i do trzech sąsiednich wysepek grupy Pitcairn (najbliższa Henderson znajduje się o 100 km na północ) wybrać się można jedną z trzech szalup - "Tin", "Tub" lub "Moss", o ile oczywiście ich właściciele dadzą się przekonać, że mają w tym interes.
 
 Zagrożenia dla zdrowia: brak szczególnych zagrożeń.
 Czas: Greenwich -8,5 godziny
 Miary i wagi: metryczne (m, kg)
 Popularność turystyczna: kilkadziesiąt osób rocznieUWAGA! Podane informacje pochodzą z dostępnych na rynku przewodników turystycznych i stron internetowych opisanych krajów. Redakcja serwisu Oceania.stosunki.pl nie miała możliwości sprawdzenia ich wiarygodności.
 kalkulator walut
 encyklopedia
 symbole państwowe
 banknoty
 znaczki
 zdjęcia
 linki
 
Skazani na Pitcairn
Brytyjski sąd ogłosił wyroki w głośnym procesie grupy mężczyzn z wyspy Pitcairn, oskarżonych o gwałty na nieletnich dziewczętach. Czterech gwałcicieli skazano na kary więzienia od dwu do sześciu lat, dwu pozostałym nakazano przez kilkaset godzin wykonywać prace publiczne.
Chcemy wolności!
Mieszkańcy Pitcairn proszą Organizację Narodów Zjednoczonych o pomoc w odzyskaniu kontroli nad swoim terytorium. Od ponad roku na wyspie stacjonuje oddział brytyjskiej policji, pod pozorem prowadzenia śledztwa w sprawie przestępstw na tle seksualnym.
Koniec izolacji
Nowozelandzkie konsorcjum turystyczne zamierza ożywić turystycznie Pitcairn. Rząd w Londynie dał zielone światło.

wiadomościgdzie po wizęo stroniekontaktenglish