spis treści
 wiadomości

 Guam
 Niue
 Nowa Kaledonia
 Pitcairn
 Polinezja Franc.
 Północne Mariany
 Samoa Am.
 Tokelau
 Wallis i Futuna
 Wyspa Wielkanocna
 Wyspy Cooka

Pitcairn

encyklopedia

Pitcairn jest ostatnią kolonią Wielkiej Brytanii na Pacyfiku. Jest też prawdopodobnie najbardziej oddalonym od Polski miejscem na Ziemi. Mieszkańcy Pitcairn są w prostej linii potomkami marynarzy z okrętu "Bounty" i ich tahitańskich żon.
 
 Geografia Ustrój polityczny Gospodarka Historia

Nazwa oficjalna: Terytorium Pitcairn
Status polityczny: terytorium zamorskie Wlk.Brytanii
Polska nazwa mieszkańców: Pitcairneńczyk, Pitcairnenka, Pitcairneńczycy
Obszar lądu: 4,6 km2
Liczba wysp: 4 (3 niezamieszkane)
Jedyna miejscowość: Adamstown
Ludność: 49 osób
Przyrost naturalny: 0,5 proc
Języki: angielski i pitkern
Waluta: dolar nowozelandzki
Domena internetowa: .pn
Numer kierunkowy: brak(kontakt tylko drogą radiową)
Czas lokalny: GMT-8,5
 Geografia
Pitcairn to grupa 4 wysp położonych w centralnej części Oceanu Spokojnego, w Polinezji, w połowie drogi między między Australią a Ameryką Południową. Od zachodu graniczy z Polinezją Francuską, najbliższym sąsiadem od wschodu jest Wyspa Wielkanocna. Do grupy Pitcairn należš cztery wyspy: Pitcairn (największa, 4,6 km2, zamieszkana przez 46 osób) oraz bezludne, przyłšczone w 1902, wysepki Henderson, Ducie, Oeno położone około 100 km na północ od Pitcairn. Powierzchnia kraju nizinna. Klimat podzwrotnikowy, wilgotny, średnia temperatura od 18°C w sierpniu do 24°C w lutym, roczna suma opadów 2000 mm.
 
 Ustrój polityczny
Pitcairn jest kolonią Wielkiej Brytanii, zarządzaną przez gubernatora, którego funkcję pełni Wysoki Komisarz do spraw Pitcairn rezydujący w Wellington w Nowej Zelandii. Lokalnym organem władzy jest 10-osobowa Rada Wyspy. Czterech członków Rady wybieranych jest w wyborach powszechnych, dwóch kolejnych wskazują członkowie wybrani, jeden nominowany jest przez gubernatora. W skład Rady wchodzi jeszcze dwóch członków-doradców (jeden nominowany przez gubernatora, jeden przez wybranych członków) oraz sekretarz. Osoba, która w wyborach zdobyła najwięcej głosów zostaje burmistrzem Adamstown i przewodniczącym Rady Wyspy. Wybory odbywają się co roku (w grudniu), ale burmistrz pełni swą kadencję przez trzy lata.
 
 Gospodarka
Miejscowa niewielka społeczność zajmuje się przede wszystkim rybołówstwem oraz uprawą ziemniaków, pomarańczy, ananasów, bananów, kokosów. Stosunkowo duży dochód przynosi sprzedaż poszukiwanych na świecie znaczków pocztowych. Ostatnio "przebojem eksportowym" jest również miód z Pitcairn. Jedynym dużym partnerem handlowym jest Nowa Zelandia, ale mieszkańcy handlują również z załogami przepływających w pobliżu statków. Część wydatków pokrywa subwencjami Wielka Brytania.
 
 Historia
Slady wykopaliskowe wskazują, że wyspy Pitcairn były zasiedlone już w czasach średniowiecznych, prawdopodobnie przez ludy polinezyjskie z Tahiti. Pierwsi Europejczycy dotarli tu w 1767 r. na statku HMS Swallow pod dowództwem bytyjskiego kapitana Ph. Cartereta. Prawdziwa i niezwykła historia Pitcairn zaczyna się jednak w 1790 r. gdy do niezamieszkanej wówczas wyspy dotarła zbuntowana załoga angielskiego statku "Bounty" wraz z porwanymi kobietami tahitańskimi. Wkrótce po wylądowaniu marynarze spalili swój statek i przez następnych osiemnaście lat żyli na wyspie, nie niepokojeni przez nikogo z zewnątrz. Gdy w 1808 r. do wyspy dotarł amerykański statek wielorybniczy, odnalazł przy życiu tylko jednego żywego mężczyznę (Johna Adamsa), 9 kobiet i 19 dzieci. Reszta osadników wyginęła w bratobójczych walkach lub popełniła samobójstwo.

W 1856 r., gdy liczba mieszkańców Pitcairn zwiększyła się do 193, przesiedlono ich najpierw na Tahiti, a później na wyspę Norfolk w pobliżu Australii. Wkrótce jednak wielu z nich, rozczarowanych panującymi w "normalnym" świecie warunkami życia, powróciło do Pitcairn. W 1893 r. na wyspie utworzono pierwszą formę "rządu", a pięć lat później ogłoszono uznanie jurysdykcji brytyjskiej.

Ostatnim wielkim sukcesem społeczności Pitcairn było przyznanie jej w 2000 r. prawa do używania własnej domeny internetowej .pn (co uczczone zostało emisją specjalnego, okrągłego znaczka pocztowego). Wprawdzie na wyspie nie ma ani jednego serwera internetowego, a oficjalna strona Pitcairn przechowywana jest na serwerze w Nowej Zelandii, nikt nie ma jednak prawa używać tej domeny bez zgody burmistrza Adamstown.

W 2004 r. sąd w Auckland uznał sześciu mężczyzn z Pitcairn za winnych wielokrotnych gwałtów i na nieletnich dziewczynkach również mieszkających na wyspie. Czterech gwałcicieli skazano na kary więzienia od dwu do sześciu lat, na dwóch pozostałych nałożono karę 500 godzin prac publicznych. Proces odbił się szerokim echem na świecie. Według prawa brytyjskiego, które formalnie obowiązuje na wyspie, stosunki seksualne z dziećmi poniżej 16 roku życia są przestępstwem. Jednak wyspiarze bronili się twierdząc, że takie zachowanie jest zupełnie naturalne w ich kulturze i praktykowane od początku historii społeczności Pitcairn. Czytaj więcej
tutaj.

Obecnie trwają starania o budowę na wyspie niewielkiego hotelu i lądowiska dla samolotów, co pozwoliłoby zwiększyć ruch turystyczny i, być może, powiększyć populację wyspiarzy.
 
 Główne problemy
1. Izolacja - na wyspie nie ma lądowiska dla samolotów, nie są utrzymywane też stałe połączenia morskie. Jedyny kontakt ze światem zapewnia radiolinia, wykorzystywana m.in. do prowadzenia rozmów telefonicznych i łączenia się z Internetem.
2. Zmniejszająca się liczba mieszkańców - jeszcze w 1994 r. było ich 70, obecnie pozostało 47.
 
 informacje praktyczne
 symbole państwowe
 banknoty
 znaczki
 zdjęcia
 linki
 
Skazani na Pitcairn
Brytyjski sąd ogłosił wyroki w głośnym procesie grupy mężczyzn z wyspy Pitcairn, oskarżonych o gwałty na nieletnich dziewczętach. Czterech gwałcicieli skazano na kary więzienia od dwu do sześciu lat, dwu pozostałym nakazano przez kilkaset godzin wykonywać prace publiczne.
Chcemy wolności!
Mieszkańcy Pitcairn proszą Organizację Narodów Zjednoczonych o pomoc w odzyskaniu kontroli nad swoim terytorium. Od ponad roku na wyspie stacjonuje oddział brytyjskiej policji, pod pozorem prowadzenia śledztwa w sprawie przestępstw na tle seksualnym.
Koniec izolacji
Nowozelandzkie konsorcjum turystyczne zamierza ożywić turystycznie Pitcairn. Rząd w Londynie dał zielone światło.

wiadomościgdzie po wizęo stroniekontaktenglish