spis treści
 wiadomości

 Fidżi
 Kiribati
 Mikronezja
 Nauru
 Nowa Zelandia
 Palau
 Papua-Nowa Gwinea
 Samoa
 Tonga
 Tuwalu
 Vanuatu
 Wyspy Marshalla
 Wyspy Salomona

Papua-Nowa Gwinea

informacje praktyczne

 Jak się tam dostać Kiedy jechać Wizy Pieniądze Podróżowanie  Inne

 Jak się tam dostać: możliwość jest właściwie jedna - samolot. Centrum komunikacyjnym jest międzynarodowy port lotniczy Jacksons w stolicy kraju Port Moresby (drugi międzynarodowy port lotniczy otwarto niedawno w Alotau w prowincji Milne Bay). Narodowy przewoznik Air Niuguini utrzymuje regularne połączenia z Cairns, Brisbane, Sydney (Australia), Honiarą (Wyspy Salomona), Kuala Lumpur (Malezja), Manilą (Filipiny), Nadi (Fidżi), Singapurem, Tokio (Japonia) oraz Hongkongiem. Do Papui latają także samoloty linii PacificBlue oraz australijskiego Qantasa. Przy odlocie należy spodziewać się opłaty w wysokości ok. 7 USD. Morzem do PNG można się dostać tylko wynajętym statkiem, lub jachtem (przed wpłynięciem do portu - opłata celna ok. 40 USD).
 
 Kiedy jechać: najlepiej unikać sezonu wilgotnego między grudniem a marcem. Sezon suchy to okres maj - październik. W kwietniu i listopadzie pogoda bywa bardzo zmienna. Klimatyczny wyjątek stanowią rejony Lae i Alotau, gdzie pory mokra i sucha występują odwrotnie. Wydarzenia: Port Moresby Show - festiwal tradycyjnej i współczesnej kultury papuaskiej (połowa czerwca); Mt. Hagen Show - wielki zjazd klanów z pokazami zwyczajów, tańca i ubiorów (druga połowa sierpnia); Dzień Niepodległości (16 września); Festiwal Magellana -dwutygodniowy festiwal muzyki i tańca (początek 16 września).
 
 Wizy: przy wjeździe turystycznym do PNG wymagane jest okazanie 60-dniowej wizy. Wizy turystyczne wydawane są na lotnisku. Do wydania wizy wymagany jest paszport (lub inny dokument podróży) ważny minimum 60 dni. Należy też dysponować sumą pieniędzy wystarczającą na pobyt i biletem powrotnym. W Polsce o wizę PNG można się starać w konsulacie amerykańskim i australijskim.
 
 Pieniądze: narodową walutą jest kina (1 ZŁ = ok. 0,77 PGK). Tani posiłek kosztuje w przeliczeniu ok. 3-7 USD, drogi powyżej 15. Zakwaterowanie: tanie 20-40 USD, drogie powyżej 60. PNG jest krajem, gdzie życie w miastach jest bez wyraźnej przyczyny dość drogie. Trudno spotkać tani hotel lub restaurację. Jednak poza miastem można przeżyć za grosze. Pieniądze i czeki wymieniać można tylko w dużych miastach, bankomaty są wyłącznie w Port Moresby. Karty kredytowe akceptowane są w lepszych hotelach i restauracjach. Na prowincji warto posługiwać się pieniędzmi o niskich nominałach (trudno o resztę). Dawanie napiwków nie jest w zwyczaju, podobnie jak targowanie się o cenę.
 
 Podróżowanie: ukształtowanie terenu sprawia, że wewnątrz Papui-Nowej Gwinei najwygodniej podróżować samolotem. Głównym przewoźnikiem jest Air Niugini, ale w niektórych rejonach latają też małe prywatne firmy. Przy bukowaniu biletów (rezerwacje godne zaufania) należy pamiętać, by nadać bagaż lub zgłosić się do odprawy najpóźniej na godzinę przed odlotem samolotu. Później zabukowane miejsce przekazywane jest pasażerowi z listy oczekujących. Głównym transportem drogowym są tzw. PMV (Public Motor Vehicles), jeżące po określonych trasach, ale zatrzymujące się na każde żądanie pasażerów (także tych oczekujących przy drodze). Można również wynająć samochód - w miastach swoje biura ma większość znanych firm. Do kierowania pojazdem (ruch lewostronny) wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Uwaga na wypadki - kierowcy, którzy spowodują śmierć rdzennego mieszkańca, mogą paść ofiarą zemsty jego rodziny. Dobrą formą transportu jest łódź lub statek. Wiele regularnych linii łączy niemal wszystkie osady położone na wybrzeżu lub na wyspach. Za niewielką opłatą można wynająć też własnego przewoźnika.
 
 Choroby: niebezpieczeństwo malarii, febry, biegunki.
 Czas: Greenwich +10 godzin, zmiana na czas letni/zimowy nie obowiązuje
 Elektryczność: 240 V, 50 Hz
 Miary i wagi: metryczne (m, kg)
 Popularność turystyczna: 40 tys. odwiedzin rocznie


UWAGA! Podane informacje pochodzą z dostępnych na rynku przewodników turystycznych i stron internetowych opisanych krajów. Redakcja serwisu Oceania.w.pl nie miała możliwości sprawdzenia ich wiarygodności.
 kalkulator walut
 encyklopedia
 MSZ ostrzega
 symbole państwowe
 banknoty
 znaczki
 zdjęcia
 linki
 
Żandarm Pacyfiku
Rząd Australii rozważa wysłanie policjantów i urzędników do Papui-Nowej Gwinei. Miejscowe władze - zdaniem premiera Johna Howarda - nie radzą sobie z opanowaniem napiętej sytuacji w kraju. Australia, która coraz częściej interweniuje poza swoimi granicami, chętnie przyjmuje rolę "żandarma Pacyfiku"..
Najgorsze wybory
Tegoroczne wybory parlamentarne były najgorsze ze wszystkich przeprowadzonych do tej pory w Papui-Nowej Gwinei - oceniają niezależni obserwatorzy. Trwa szukanie przyczyn fatalnej organizacji elekcji.

wiadomościgdzie po wizęo stroniekontaktenglish