spis treści
 wiadomości

 Fidżi
 Kiribati
 Mikronezja
 Nauru
 Nowa Zelandia
 Palau
 Papua-Nowa Gwinea
 Samoa
 Tonga
 Tuwalu
 Vanuatu
 Wyspy Marshalla
 Wyspy Salomona

Palau

informacje praktyczne

 Jak się tam dostać Kiedy jechać Wizy Pieniądze Podróżowanie  Inne

 Jak się tam dostać: samolotem - regularne połączenia z Palau utrzymują linie Asiana Delta Airlines, Continental Micronesia (częsć Continental Airlines), Far Eastern Airlines oraz tanie linie Spirit of Manila Airlines i PacificFlier. Bezpośrednio do Palau dolecieć można z Manili (Filipiny), Tajpei (Tajwan) i Tokio, pozostałe loty kierowane są przez Aganę na sąsiednim Guam. Lecąc z USA (np. z Hawajów) warto dopytywać się o Circle Micronesia Air-pass, który umożliwia przelot z postojami na niemal wszystkich wysepkach Mikronezji. Opłata na lotnisku w Airai wynosi 20 USD. Połączenia morskie z Palau utrzymywane są tylko przez najbliższe wyspy. W sąsiednich krajach można wykupić zorganizowaną wycieczkę statkiem dla nurków lub weteranów II wojny światowej.
 
 Kiedy jechać: luty i marzec to pora sucha, podczas gdy czerwiec, lipiec i sierpień to okres burz i, z rzadka, huraganów. Temperatura wody przez cały rok nie schodzi poniżej 20 C. Wiosną w Palau odbywa się wiele festiwali i imprez atrakcyjnych dla turystów: Coroczne Derby Rybackie (koniec kwietnia lub początek maja); Dzień Ziemi (22 kwietnia); Festiwal artystyczny Belau - z udziałem najlepszych miejscowych malarzy, rzeźbiarzy i muzyków (9 lipca); Tourism Awareness Week - tygodniowy festiwal prezentujący kulturę Palau. Święta państwowe - 1.1 Nowy Rok, 15.3 Dzień młodzieży, 5.5 Dzień seniora, 1.6 President's Day, 9.7 Constitution Day, 4.9 Dzień pracy, 1.10 Dzień niepodległości, 23.11 Święto Dziękczynienia, 25.12 Boże Narodzenie.
 
 Wizy: wystawiane są na lotnisku (lub w porcie), ważne przez 30 dni z możliwością przedłużenia. Termin upływu ważności paszportu powinien upływać ponad sześć miesięcy od daty wydania wizy. Wymagane jest również okazanie powrotnego biletu.
 
 Pieniądze: w użyciu dolar USA (1 ZŁ = ok. 0,30 USD). Posiłki: tanie - 5-10 USD, drogie - powyżej 20 USD. Zakwaterowanie: tanie - 35-50 USD, drogie - powyżej 100 USD. By czuć się komfortowo na Palau trzeba mieć ze sobą co najmniej 200 USD na dzień pobytu (włączając w to tanią ofertę nurkowania na rafie), choć przeżyć uda się i za połowę tej ceny. Banki znaleźć można właściwie we wszystkich miejscowościach, karty kredytowe i czeki są szeroko akceptowane. Nie ma zwyczaju dawania napiwków i targowania się o ceny.
 
 Podróżowanie: komunikację między wyspami Palau zapewniają niewielkie, prywatne samoloty typu Cessna (np. przewoznik Belau Air). Większość mieszkańców używa jednak prywatnych motorówek w roli samochodów i czasem zgadzają się podwieźć turystów (najlepiej pytać w okolicy przystani z pompami benzynowymi). Raz w tygodniu dla turystów organizowana jest wycieczka rządowymi promami z Koror do Peleliu i Angur. Wynajęcie samochodu nie stanowi w Palau problemu, kierowcy przez 30 dni od przyjazdu mogą używać swojego narodowego prawa jazdy. Ruch jest prawostronny, a na wszystkich drogach obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h.
 
 Choroby: gorączka denga, meduzy, trujące ryby, węże wodne
 Czas: czas Greenwich +9 godzin, brak zmiany na czas letni/zimowy
 Elektryczność: 115/230 V, 60 Hz
 Miary i wagi: brytyjskie (stopy, funty)
 Popularnoœć turystyczna: 80 tys. odwiedzin rocznie


UWAGA! Podane informacje pochodzą z dostępnych na rynku przewodników turystycznych i stron internetowych opisanych krajów. Redakcja serwisu Oceania.stosunki.pl nie miała możliwości sprawdzenia ich wiarygodności.
 kalkulator walut
 encyklopedia
 MSZ ostrzega
 symbole państwowe
 banknoty
 znaczki
 zdjęcia
 linki
 słownik
 

 
Walka o przyszłość
Palau przeżywa nienotowany wcześniej boom inwestycyjny. Czy rozwój kraju zniszczy kruchą równowagę naturalną, tak cenioną przez turystów?
Kapsel górą
Korek to przeżytek - stwierdzili nowozelandzcy producenci wina i postanowili zamykać butelki kapslami. Klienci są wniebowzięci.

wiadomościgdzie po wizęo stroniekontaktenglish