spis treści
 wiadomości

 Fidżi
 Kiribati
 Mikronezja
 Nauru
 Nowa Zelandia
 Palau
 Papua-Nowa Gwinea
 Samoa
 Tonga
 Tuwalu
 Vanuatu
 Wyspy Marshalla
 Wyspy Salomona
 
Terytoria i kolonie
 Guam
 Niue
 Nowa Kaledonia
 Pitcairn
 Polinezja Franc.
 Północne Mariany
 Samoa Am.
 Tokelau
 Wallis i Futuna
 Wyspa Wielkanocna
 Wyspy Cooka

o stronie

Serwis Oceania jest odpowiedzią na rosnące w Polsce zainteresowanie regionem południowego Pacyfiku. Tworząc go chcieliśmy wypełnić lukę informacyjną na temat warunków geograficznych, klimatycznych, politycznych i społecznych w tym rejonie. Oprócz informacji encyklopedycznych, praktycznych i ciekawostkowych, regularnie zamieszczamy na stronie również informacje o bieżących wydarzeniach politycznych i społecznych w państwach i terytoriach należących do Oceanii. W dziale Focus publikujemy poszerzone analizy wydarzeń, felietony oraz reportaże poświęcone ważnym i ciekawym tematom związanym z regionem, które mogą zainteresować również Polaków. Wszystko to z myślą o popularyzacji Oceanii w naszym kraju. Mamy nadzieję, że nasz vortal jest użyteczny dla wszystkich, którzy planują podróż do Oceanii lub choćby o niej marzą.

Strona Oceania powstała w maju 2002 r. (początkowo jako Oceania.openweb.pl) przy wykorzystaniu internetowych zasobów: Australian Broadcasting Corporation, British Broadcasting Corporation, Central Intelligence Agency, Lonely Planet, South Pacific Organizer, Pacific Islands Research Center, Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Wielkiej Internetowej Encyklopedii Multimedialnej, Encyklopedii PWN.pl
Inne źródła: Encyklopedia Powszechna PWN, Ilustrowany Atlas Świata Przeglądu Reader's Digest, Geografia Powszechna, Nowy Słownik Poprawnej Polszczyzny PWN.

A U T O R Z Y :

Przemyslaw Przybylski Artur Rumianek
Ur. w 1975 r. Dziennikarz, specjalista w zakresie komunikacji społecznej. Obecnie jest rzecznikiem prasowym i dyrektorem do spraw komunikacji w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, wcześniej odpowiadał za komunikację Lasów Państwowych i Rzecznika Praw Dziecka. Przez 10 lat był dziennikarzem, pracował m.in. w TVP, RMF FM, Expressie Wieczornym. Interesuje się geografią Australii i Oceanii i historią parlamentaryzmu. Ur. w 1972 r. Obecnie jest szefem newsroomu w portalu internetowym Dziennik.pl, współpracuje również z TVP. Wcześniej m.in. w Radiu Kraków i portalu Onet.pl. Zawodowo interesuje się wojskowością (jako współautor programu "Czas NATO") i leśnictwem (był redaktorem magazynu "Echa Leśne"). Wolne chwile najchętniej spędza przed komputerem tworząc awangardowe kompozycje filmowe.

Współpraca: Tomasz Telega


 
Istnieje możliwość zamieszczania reklam na naszej stronie. Aby poznać szczegółowe warunki i cennik należy SKONTAKTOWAĆ się z nami.
 
Więcej informacji o niepodległych państwach, koloniach i terytoriach Oceanii można znaleźć na następujących stronach internetowych (w j.angielskim):

 ABC - Charting the Pacific
 BBC - Asia Pacific
 CIA - The World Factbook
 Lonely Planet
 South Pacific Organizer
 Pacific Island Development Program
 The CocoNET Wireless

Dla osób zainteresowanych Polską, podajemy przydatne linki:

 Polska.pl - katalog polskich odnośników internetowych
 Prezydent - oficjalny serwis prezydenta
 Premier - witryna Kancelarii Premiera
 Sejm - strona izby niższej parlamentu
 Senat - strona izby wyższej parlamentu
 NBP - witryna Narodowego Banku Polskiego
 Wszyngton - serwis ambasady RP w USA
 Onet.pl - wiodący polski portal internetowy
 Gazeta.pl - portal Gazety Wyborczej
 PAP - serwis Polskiej Agencji Prasowej
 Wiadomosci.tvp.pl - Gazeta Interetowa TVP

Informacje dla turystów z zagranicy:

 Poland.gov.pl - język angielski
 Polish National Tourist Office - język angielski
 Office National Polonais de Tourisme - język francuski
 Polnisches Fremdenverkehrsamt - język niemiecki
 Viva Polonia! - język hiszpański
 Polen.nu - język szwedzki

 
DZIĘKUJEMY ZA WIZYTĘ!

 kalkulator walut
 mapa regionu
 gdzie po wizę
 linki
 
Lasy Nowej Zelandii
Leśnictwo gospodarcze Nowej Zelandii opiera się na plantacjach obcych gatunków. Zdecydowanie większą powierzchnię zajmują lasy złożone z gatunków rodzimych o charakterze ochronnym. Taki model, rozdzielający funkcje produkcyjne i ochronne, definiowano już w II połowie XIX wieku.
Tuwalu - państwo bez ziemi
Znawcy prawa międzyna-rodowego odkrywają dla siebie nową dziedzinę: zmiany klimatu. Precedensem jest sprawa leżącego na Oceanie Spokojnym państwa Tuwalu i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co stanie się z narodem, którego ojczyzna zatonęła?
Kościuszko w niebezpieczeństwie
Polacy w Australii alarmują - miejscowe władze chcą zmienić nazwę najwyższego szczytu kontynentu. Mount Kosciuszko z niczym im się nie kojarzy i zbyt trudno się wymawia. Czy uda się obronić bohatera?

wiadomościgdzie po wizęo stroniekontaktenglish