spis treści
 wiadomości

 
 Nowa Zelandia

turystyka

Rotorua - gejzery i Maorysi
1.10.2007

Rotorua jest turystyczną stolicą Wyspy Północnej, w której żyje ok. 50 tys. stałych mieszkańców. W sezonie letnim liczba ta zwiększa się nawet do 100 tys. osób. Przyjeżdżają tu turyści z całego świata.

"Byłem szczęśliwy, że znalazłem się tak blisko Hadesu i zdołałem wrócić" - tak napisał George Bernard Shaw, który odwiedził Rotorua w 1934 r. Miasto stało się sławne w świecie ze względu na gejzery, gorące źródła i bulgocące błota. I rzeczywiście, jest to coś na kształt piekła, bo stąpa się tu po niepewnym, wulkanicznym gruncie, a zapach zgniłych jaj, czy - mówiąc bardziej elegancko - siarkowodoru, uderza w nozdrza przybyszów tuż po przyjeździe. Można się jednak przyzwyczaić do niego bardzo szybko (...)

Basen Szampański
Rotorua jest turystyczną stolicą Wyspy Północnej. Przy głównej ulicy - Fenton Street - wybudowano setki moteli i hoteli. Za 20 NZD można przenocować w hotelach typu backpackers (przeznaczonych dla turystów z plecakami).

Rotorua zapewnia setki różnych innych, dodatkowych atrakcji. Osobom preferującym sportowy styl życia i lubiącym ryzyko oferuje się bungy jumping, spływy kajakowe po rwących rzekach i loty helikopterem nad tą baśniową krainą. Nieco spokojniejszym turystom poleca się odwiedzenie fabryki wyrobów z jadeitu, jednej z największych wytwórni upominków z tego szlachetnego, zielonego kamienia. Innym razem warto przejechać się specjalnym pociągiem wycieczkowym lub wybrać się na któryś z rejsów po okolicznych jeziorach.

Rotorua jest jednak przede wszystkim uzdrowiskiem. Kąpiele w gorących źródłach leczą wiele schorzeń, w tym reumatyzm i artretyzm. Woda z Polinesian Spa ma według opinii wielu właściwości odmładzające. Odkrył je w końcu lat 70. XIX w. duchowny anglikański, ojciec Mahoney, który za namową Maorysów wykąpał się kilkakrotnie w jednym ze źródeł, dzięki czemu wyleczył się z reumatyzmu. Wkrótce potem dostrzegając lecznicze właściwości gorących źródeł, rząd sir Williama Foxa nadał status uzdrowiska zarówno Rotora, jak i rejonowi okolicznych jezior (...)

W rejonie Rotorua jest kilkanaście rezerwatów geotermicznych, słynących z wspaniałych gejzerów. Najczęściej odwiedzany jest Waiotapu Thermal Wonderland, określany jako najbardziej kolorowy obszar aktywności wulkanicznej w Nowej Zelandii. Na obszarze 20 ha występują tu liczne czynne kratery gorącej wody i gejzery. Największą atrakcją rezerwatu jest Champagne Pool (Basen Szampański) - wielkie źródło gorącej wody o temperaturze ok. 80 C. Jest to największe i najgłębsze tego typu źródło na południowej półkuli. Zawarte w wodzie liczne minerały spływają ze źródła tworząc bajecznie kolorowe osady, nazwane ze względu na swój kształt i barwy "Artist's Paletce" (Paletą Artysty). Wytrącający się z wody krzem tworzy wspaniałe tarasy krzemowe, które przypominają lodowce alpejskie (...)

Te wszystkie niezwykłe zjawiska geotermalne są spowodowane niesłychanie małą grubością skorupy ziemskiej na tym obszarze. Nigdzie indziej na świecie nie ma tak wielu gejzerów na tak małym terenie. Każdy może tutaj poczuć ciepło wydostające się z ziemi. Wybudowano specjalne kuchnie, aby wykorzystywać naturalne źródła ciepła. W gorącej wodzie gotuje się kukurydzę oraz jajka, które potem można nabyć za drobną opłatą (...)

W 1963 r. w związku ze zmniejszaniem się populacji Maorysów, nowozelandzki parlament uchwalił akt, w którym powołał do życia New Zealand Maori Arts and Crafts Institute (Instytut Sztuki Rękodzieła Maorysów) w miejscowości Whakarewarewa położonej około 60 km na wschód od Rotorua. Celem instytutu jest zachowanie dziedzictwa kulturowego ludu tej ziemi. Poza tym organizuje się wystawy oraz pokazy różnych dziedzin sztuki i rzemiosła. Ochrona kultury jest tu traktowana wyjątkowo poważnie i rozumiana jako ochrona narodu oraz wychowanie kolejnych pokoleń w duchu maoryskich tradycji (...)

Turyści poruszają się tutaj z maoryskim przewodnikiem. Najpierw następuje tradycyjne powitanie, czyli "hongi". Delikatne dotykanie się nosami symbolizuje dzielenie się własnymi siłami życia i tworzy atmosferę jedności oraz przyjaźni. Potem turyści zapoznają się z historią migracji Maorysów z Hawaiki na Aotearoa (...)

Ważnym punktem wizyty w Whakarewarewa jest zwiedzanie oryginalnej wioski Rotowhio Pa. Goście są wprowadzani na Rotowhio Marae, czyli na Poświęcony Dziedziniec. Tam zapoznają się z historią tego miejsca, które jest jednym za najważniejszych ośrodków życia duchowego na Aotearoa. Istniej możliwość zwiedzenia Te Aronu a Rua - domu przodków, Hatupatu - mniejszego domu spotkań, Whare Hangi - piekarni, Wharekai - jadalni oraz Whare Raranga - domu tkaczy. W tym ostatnim można np. obejrzeć unikatowy proces produkcji ubrań. Goście mają okazję spróbować własnych sił w... maoryjskim krawiectwie.

Turyści mogą wziąć udział w typowych zabawach oraz zajęciach odbywających się w tradycyjnych wioskach maoryjskich pa. Można pomalować sobie twarz, przywdziać piupiu, czyli lnianą spódnicę, lub chodzić na szczudłach. Nie lada gratką dla każdego odwiedzającego Whakarewarewa jest wieczorne spotkanie zwane Mai Ora, 1,5-godzinna prezentacja kultury maoryjskiej (...)

Na zwiedzanie Rotorua z pewnością warto poświęcić więcej niż jeden dzień, bo Rotorua to największa atrakcja nie tylko Wyspy Północnej, ale - zaryzykuję - także całej Nowej Zelandii.

Fragment przewodnika turystycznego "Nowa Zelandia daleka i bliska" Bogusława Matuszkiewicza i Bogusława Nowaka, wydanego przez wydawnictwo Kolumb, Słupsk 2001 r. Opublikowano za zgodą B. Nowaka.

 
Sprawdź w internecie:
 
Oficjalna strona Rotoruy (ang.)
 Strona wydawnictwa Kolumb i jego przewodnik (j.polski)
 Strona biura podróży Green Lite Travel (j.polski)
 kalkulator walut
 encyklopedia
 informacje praktyczne
 MSZ ostrzega
 symbole państwowe
 banknoty
 znaczki
 zdjęcia
 linki
 
Kraina przygód
Nowa Zelandia jest rajem przygód na świeżym powietrzu oferującym turystom wiele możliwości, które podnoszą gwałtownie poziom adrenaliny.
Kipiące centrum
Zwiedzając Nową Zelandię nie sposób pominąć Auckland. To jedyne ponadmilionowe miasto w tym kraju nie ma statusu stolicy, ale, podobnie jak australijskie Sydney, jest głównym miastem kraju.
Ósmy cud świata
Ponad ćwierć miliona turystów odwiedza rocznie krainę fiordów - Firdland, położoną na południowo-zachodnich krańcach Wyspy Południowej. Co przyciąga rzesze ludzi do tego miejsca, nazywanego ósmym cudem świata?
Lasy Nowej Zelandii
Leśnictwo gospodarcze Nowej Zelandii opiera się na plantacjach obcych gatunków. Zdecydowanie większą powierzchnię zajmują lasy złożone z gatunków rodzimych o charakterze ochronnym. Taki model, rozdzielający funkcje produkcyjne i ochronne, definiowano już w II połowie XIX wieku.

spis treścigdzie po wizęo stroniekontaktenglish