spis treści
 wiadomości

 
 Nowa Zelandia

turystyka

Auckland - kipiące centrum kraju
1.10.2007

Zwiedzając Nową Zelandię nie sposób pominąć Auckland. To jedyne ponadmilionowe miasto w tym kraju nie ma statusu stolicy, ale, podobnie jak australijskie Sydney, jest głównym miastem kraju. Nic w tym dziwnego, skoro jest większe prawie trzykrotnie od stolicy - Wellington.

Auckland
Auckland leży na wąskim przesmyku pomiędzy Morzem Tasmana na zachodzie, a Oceanem Spokojnym na wschodzie. Takie położenie wpływa na to, że miasto rozwija się w kierunku północnym i południowym. Według firmy badawczej William M. Marcer, wśród miast, w których żyje się najlepiej, Auckland zajmuje piąte miejsce na świecie. Lepsze lokaty zajmują tylko Vancouver, Zurych, Wiedeń i Berno (...)

Auckland jest miastem wieloetnicznym, do którego ciągle napływają imigranci z całego świata. Co trzeci mieszkaniec tego miasta uważa angielski za swój drugi język. Tę metropolię, będącą największym miastem Nowej Zelandii, upodobali sobie szczególnie mieszkańcy małych, wyspiarskich państw Pacyfiku. Weźmy dla przykładu malutką wyspę Niue. Zamieszkuje na niej około 2 tys. osób, podczas gdy 12 tys. Niuańczyków mieszka w Auckland, a jeszcze kilka w Australii. Podobna sytuacja jest z Wyspami Cooka. Więcej obywateli tego państwa mieszka w Auckland i innych regionach Nowej Zelandii niż w swoim kraju. Gdyby nie ograniczenia imigracyjne wprowadzone przez rządy Nowej Zelandii i Australii, wiele z minipaństewek Pacyfiku przestałoby istnieć z powodu... braku mieszkańców! Nic więc dziwnego, że Auckland określa się często w sposób dowcipny mianem "stolicy południowego Pacyfiku".

Auckland ma wiele twarzy. Kolonialna i współczesna architektura nadają mu swoisty styl. Główną ulicą miasta (i zarazem największą w Nowej Zelandii) jest Queen Street. Nowoczesne wieżowce sąsiadują tutaj z XIX-wiecznymi budynkami. Często na ich frontonach widnieją nazwy firm, które już nie istnieją. W licznych pasażach usytuowane są sklepy, bary i kafejki.

Na przylegającym do ulicy placu Aotea wybudowano nowoczesne centrum koncertowo-konferencyjne, w którym we wrześniu 1999 r. odbyło się m.in. spotkanie przywódców państw regionu Pacyfiku APEC z udziałem m.in. prezydenta USA Billa Clintona. W pobliżu, w pochodzącym z połowy XIX w. okazałym Town Hall z piękną wieżą zegarową, odbywają się koncerty Aucklandzkiej Orkiestry Filharmonicznej, w której grają również Polacy.

Miasto, jak na metropolie przystało, oferuje wiele atrakcji. Kolonialna Parnell Road jest miejscem, gdzie można wypić kawę w jednej z setek maleńkich kawiarenek, zjeść obiad w chińskiej, tajskiej lub indiańskiej restauracji, napić się piwa w irlandzkim publie, zajrzeć do galerii sztuki i sklepu z pamiątkami, a wieczorem pójść do kabaretu. Różnane ogrody przy Parnell Road cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów i mieszkańców. Z setkami gatunków wielokolorowych róż stanowią wspaniałe miejsce do spaceru i raj dla fotografów. Wśród tych kwiatów wiele par zawierających małżeństwo wypowiedziało sakramentalne "tak".

Natomiast do stoków wulkanicznego wzgórza Mt Eden przyczepione są Eden Gardens - bajeczne ogrody Edenu, stworzone w starych kamieniołomach. Alejki wiodą wśród bazaltowych wulkanicznych skał i różnorodnej roślinności, w tym - bardzo egzotycznych kwiatów (...)

Nad Auckland Domain (głównym parkiem położonym w samym centrum miasta na wulkanicznych pagórkach) góruje wybudowany w pseudoklasycystycznym stylu budynek Auckland Museum. Pierwotnie było to muzeum wojny, ale w ostatnich latach wzbogacono je o wiele nowych ekspozycji. Nie wychodząc z jego wnętrza można zapoznać się z geologiczną i przyrodniczą przeszłością i teraźniejszością Nowej Zelandii, zobaczyć miniaturę maoryjskiej wioski sprzed wieków i przejść się odtworzonymi w jednej z sal uliczkami Auckland z drugiej połowy XIX w. Codziennie odbywają się tu pełne ekspresji występy Maorysów.

Auckland od dawna nazywane jest miastem żeglarzy. I z pewnością na tę nazwę zasługuje. Ze względu na położenie i znakomitą infrastrukturę stało się wielkim ośrodkiem żeglarstwa o światowym znaczeniu. Miasto ma w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca najwięcej łodzi i żaglówek na świecie. W kilkudziesięciu przystaniach cumują jachty z całego świata.

Westheaven Marina, największa w Nowej Zelandii przystań jachtowa, usytuowana jest niemal pod Harbour Bridże. Kilka tysięcy jachtów i łodzi, niektóre wielomilionowej wartości, wypływają często na wody Hauraki Gulf, gdzie w marcu 2000 r, zakończyły się regaty o Puchar Ameryki (...)

Ponad 100 czystych plaż w rejonie Auckland stwarza idealne warunki do aktywnego wypoczynku nad wodą i uprawiania wielu innych poza żeglarstwem sportów wodnych, takich jak np. surfing, nurkowanie czy narciarstwo wodne. Za idealne dla zaawansowanych surfingowców uchodzą plaże Piha, Muriwai i Te Henga nad morzem Tasmana. Plaża Piha jest najbardziej znana w Nowej Zelandii. Właśnie tutaj nowozelandzka reżyserka Jane Campion nakręciła sceny do narodzonego Oskarem filmu "Fortepian" (...)

Co jeszcze warto zobaczyć w Auckland i regionie? Na pewno trudno nie zauważyć 328 -metrowej Sky Tower, wieży telewizyjnej stanowiącej część kompleksu budynków kasyna. Z platform widokowych giganta roztacza się piękna panorama miasta i okolic (...)

Waiwera - to miejscowość położona ok. 50 km na północ od Auckland. Znajdują się tu gorące źródła lecznicze. Baseny z gorącą wodą, wanny, zjeżdżalnie czynią to miejsce niezwykle atrakcyjnym dla turystów i mieszkańców Auckland. Z największego basenu można oglądać filmy na dużym ekranie.

Warto przejechać się także Pacific Coas Highway - jedną z najwspanialszych autostrad przebiegających wzdłuż Pacyfiku. Trasa nie tylko oddaje wyjątkowe piękno terenu Nowej Zelandii, ale jednocześnie zapewnia łatwy dostęp do nieskażonych terenów Wyspy Północnej. Autostrada prowadzi przez rozległy region, gdzie woda i ziemia łączą się ze sobą, przez plaże oraz wspaniałe wybrzeża. Wzdłuż całej trasy można odnaleźć liczne świadectwa starej kultury maoryjskiej oraz bytności pierwszych Europejczyków.

Fragment przewodnika turystycznego "Nowa Zelandia daleka i bliska" Bogusława Matuszkiewicza i Bogusława Nowaka, wydanego przez wydawnictwo Kolumb, Słupsk 2001 r. Opublikowano za zgodą B. Nowaka.

 
Sprawdź w internecie:
 
Główna strona miasta Auckland
 Strona wydawnictwa Kolumb i jego przewodnik (j.polski)
 Strona biura podróży Green Lite Travel (j.polski)
 kalkulator walut
 encyklopedia
 informacje praktyczne
 MSZ ostrzega
 symbole państwowe
 banknoty
 znaczki
 zdjęcia
 linki
 
Kraina przygód
Nowa Zelandia jest rajem przygód na świeżym powietrzu oferującym turystom wiele możliwości, które podnoszą gwałtownie poziom adrenaliny.
Gejzery i Maorysi
Rotorua jest turystyczną stolicą Wyspy Północnej, w której żyje ok. 50 tys. stałych mieszkańców. W sezonie letnim liczba ta zwiększa się nawet do 100 tys. osób. Przyjeżdżają tu turyści z całego świata.
Ósmy cud świata
Ponad ćwierć miliona turystów odwiedza rocznie krainę fiordów - Firdland, położoną na południowo-zachodnich krańcach Wyspy Południowej. Co przyciąga rzesze ludzi do tego miejsca, nazywanego ósmym cudem świata?
Lasy Nowej Zelandii
Leśnictwo gospodarcze Nowej Zelandii opiera się na plantacjach obcych gatunków. Zdecydowanie większą powierzchnię zajmują lasy złożone z gatunków rodzimych o charakterze ochronnym. Taki model, rozdzielający funkcje produkcyjne i ochronne, definiowano już w II połowie XIX wieku.

spis treścigdzie po wizęo stroniekontaktenglish