spis treści
 wiadomości

 Fidżi
 Kiribati
 Mikronezja
 Nauru
 Nowa Zelandia
 Palau
 Papua-Nowa Gwinea
 Samoa
 Tonga
 Tuwalu
 Vanuatu
 Wyspy Marshalla
 Wyspy Salomona

Nowa Zelandia

turystyka

 Kraina przygód Kipiące centrum kraju Gejzery i Maorysi Ósmy cud świata

 
 Nowa Zelandia - kraina przygód
Nowa Zelandia jest rajem przygód na świeżym powietrzu oferującym turystom wiele możliwości, które podnoszą gwałtownie poziom adrenaliny.    czytaj więcej
 
 Auckland - kipiące centrum kraju
Zwiedzając Nową Zelandię nie sposób pominąć Auckland. To jedyne ponadmilionowe miasto w tym kraju nie ma statusu stolicy, ale, podobnie jak australijskie Sydney, jest głównym miastem kraju. Nic w tym dziwnego, skoro jest większe prawie trzykrotnie od stolicy - Wellington.    czytaj więcej
 
 Rotorua - gejzery i Maorysi
Rotorua jest turystyczną stolicą Wyspy Północnej, w której żyje ok. 50 tys. stałych mieszkańców. W sezonie letnim liczba ta zwiększa się nawet do 100 tys. osób. Przyjeżdżają tu turyści z całego świata.    czytaj więcej
 
 Fiordland - ósmy cud świata
Ponad ćwierć miliona turystów odwiedza rocznie krainę fiordów - Firdland, położoną na południowo-zachodnich krańcach Wyspy Południowej. Co przyciąga takie rzesze ludzie do tego miejsca, nazywanego ósmym cudem świata przez Rudyarda Kiplinga, autora pięknej powieści "Księga dżungli"? Być może doskonałość natury, uroki krajobrazu, a - być może - coś więcej...    czytaj więcej
 
 Inne atrakcje

Bay of Plenty  (Zatoka Obfitości) słynie z uprawy owoców kiwi, których wartości odżywcze znane są już także w Polsce. Pokryty meszkiem owoc ma wielkość cytryny. Jest ciemnozielony, a bardzo dojrzały - niemal brązowy. Kiwi jest dalekim krewnym zwykłego agrestu. Nasiona jego chińskiej odmiany zostały sprowadzone do Nowej Zelandii na początku XIX w. Bardzo szybko powstawały plantacje w Wanganui i Auckland, a potem właśnie w Bay of Plenty. Stała się ona prawdziwym zagłębiem tych owoców. Warunki atmosferyczne na Wyspie Północnej - słońce i deszcze oraz urodzajna, powulkaniczna gleba - odpowiadają chińskiemu agrestowi.

Hawke's Bay - zagłębie winne. Klimat regionu porównywalny z kalifornijskim czy śródziemnomorskim sprzyja uprawie winnej latorośli. Wina z tego regionu cieszą się renomą na całym świecie. Szczególnie smakują Cabernet, Sauvignon i Chardonnay. Ponad 30 winnic zaprasza turystów na bezpłatną degustację różnych gatunków. Można kupić je na miejscu.

Wellington - stolica Nowej Zelandii. W tym mieście tradycja i nowoczesność zgodnie się uzupełniają. Są tu i drewniane domy mieszkalne w stylu wiktoriańskim, i nowoczesne budynki o wyszukanych kształtach. Przykładem tych współczesnych budowli są: gmachy Te Papa Museum oraz Parliament Building, nazywanego żartobliwie "The beehive", czyli... pasieką (ze względu na okrągły kształt dobudowanego w 1981 r. skrzydła). Gmach parlamentu dostępny jest dla zwiedzających bezpłatnie.

Marlborough - słynie z wielorybów. Whale watching, czyli oglądanie z łodzi tych największych ssaków (nazywanych tu sperm whales) jest wielką turystyczną atrakcją regionu. Potężna płetwa nurkującego wieloryba jest popularnym motywem widokówek i zdjęć. Oprócz wielorybów obserwować można tu liczne delfiny i foki. Obfitość ryb i małży przyciąga wędkarzy i poławiaczy, a nurkowie mają okazję penetrować wraki zatopionych statków.

Canterbury - stolicą regionu jest Christchurch (320 tys. mieszkańców), największe miasto Wyspy Południowej. Ma ono opinię najbardziej angielskiego miasta poza Anglią. Architektura, historyczne tramwaje i czerwone budki telefoniczne, puby przeniesione jakby wprost z Londynu, a nawet drzewa i ogrody, nadają temu miastu dostojny angielski sznyt. W XIX w. osiedlali się w tym rejonie imigranci z Anglii i to właśnie oni pozostawili ślad w tradycjach i architekturze miasta. Z tamtych czasów zachował się najstarszy budynek drewniany w mieście i w Nowej Zelandii - Dean's Cottage przy Riccarton Street.

Mackenzie Country i Mount Cook - nazwa regionu Mackenzie Country pochodzi od Jamesa McKenzie. Nie był to raczej znamienity obywatel Nowej Zelandii, lecz... pospolity złodziej. Ten przebiegły Szkot w 1855 r. ukradł tysiąc owiec i uciekł z nimi z zielonych Canterbury Plains do krainy, w której rośnie niezwykła - spotykana tylko w Kraju Kiwi - trawa tussock. Osiąga ona wysokość nawet do 6 m i jest ostra jak włócznia. Wykorzystał to sprytny James do ukrycia skradzionego stada. Trawę wypalał w miejscach, w których znalazły schronienie owce, a na zewnątrz - nieprzystępna roślina raniła ścigających go farmerów. W końcu złodziej został wytropiony przez dwóch maoryskich hodowców i podczas ucieczki zatrzymała go policja w Lyttelton. Sąsiadujący z Mackenzie Country region Mount Cook położony jest w Alpach Południowych. Na jego terenie znajduje się najwyższy szczyt w Nowej Zelandii - Mt Cook. Z jego zboczy spływa olbrzymi, 30-kilometrowej długości Tasman Glacier. Jest to jeden z najdłuższych na świecie lodowców, ustępuje tylko lodowcom himalajskim.

Opisy pochodzą z przewodnika turystycznego "Nowa Zelandia daleka i bliska" Bogusława Matuszkiewicza i Bogusława Nowaka, wydanego przez wydawnictwo Kolumb, Słupsk 2001 r. Opublikowane za zgodą B. Nowaka.
 kalkulator walut
 encyklopedia
 informacje praktyczne
 MSZ ostrzega
 symbole państwowe
 banknoty
 znaczki
 zdjęcia
 linki
 
Lasy Nowej Zelandii
Leśnictwo gospodarcze Nowej Zelandii opiera się na plantacjach obcych gatunków. Zdecydowanie większą powierzchnię zajmują lasy złożone z gatunków rodzimych o charakterze ochronnym. Taki model, rozdzielający funkcje produkcyjne i ochronne, definiowano już w II połowie XIX wieku.
W papciach do szkoły
Nowa moda opanowała szkoły średnie w Nowej Zelandii. Zamiast w wyjściowych butach coraz więcej uczniów przychodzi na lekcje w domowych papciach. Nie wiadomo kto pierwszy wpadł na taki pomysł, ale nauczycielom i rodzicom niezbyt się to podoba. Nastolatki się tym jednak nie przejmują i nie chcą odstawać od przyjaciół.
Kapsel górą
Korek to przeżytek - stwierdzili nowozelandzcy producenci wina i postanowili zamykać butelki kapslami. Klienci są wniebowzięci.

wiadomościgdzie po wizęo stroniekontaktenglish