spis treści
 wiadomości

 Fidżi
 Kiribati
 Mikronezja
 Nauru
 Nowa Zelandia
 Palau
 Papua-Nowa Gwinea
 Samoa
 Tonga
 Tuwalu
 Vanuatu
 Wyspy Marshalla
 Wyspy Salomona

Nowa Zelandia

informacje praktyczne

 Jak się tam dostać Kiedy jechać Wizy Pieniądze Podróżowanie  Inne

 Jak się tam dostać: > mimo swego odległego położenia Nowa Zelandia ma całkiem niezłe połączenia lotnicze ze wszystkimi kontynentami. Z Australii samoloty latają niemal co dwie godziny, z Europy, Azji i Ameryki przynajmniej raz w tygodniu dolatują tu maszyny wszystkich największych linii lotniczych (British Airways dzięki temu może chwalić się, że obsługuje najdłuższą trasę na świecie: z Londynu do Auckland). Najwięcej pasażerów korzysta jednak z lokalnych firm - Air New Zealand i Quantasa. Największym portem lotniczym jest Auckland, inne znajdują się w Wellington, Christchurch i Qeenstown. Opłata lotniskowa wynosi 20 NZD. Nowa Zelandia nie ma regularnych morskich połączeń pasażerskich.
 
 Kiedy jechać: ze strony pogody właściwie o każdej porze roku spodziewać się można tego samego. W Nowej Zelandii panuje klimat podzwrotnikowy, morski, z opadami równomiernie rozmieszczonymi w ciągu całego roku. Najwięcej turystów odwiedza kraj latem (listopad - kwiecień), kiedy temperatura jest nieco wyższa niż zwykle (średnio 16 C), choć miłośnicy narciarstwa naturalnie wolą okres zimowy. Najtrudniej o miejsce w hotelu w okolicach popularnych świąt - Bożego Narodzenia lub Wielkanocy. Inne okazje dobre na wizytę to np. festiwal Summer City Programme ( Wellington, styczeń-luty), Marlborough Food & Wine Festival (Blenheim, 2 tydzień lutego), Międzynarodowy Festiwal Sztuki (Wellington, luty, ale tylko w latach nieparzystych). Jedną z największych atrakcji turystycznych jest konkurs strzyżenia owiec odbywający się w marcu w Masterton (warto przypomnieć, że Nowozelandczycy są mistrzami w błyskawicznym strzyżeniu; rekordzista w ciągu 9 godzin pozbawił futra 750 owiec).
 
 Wizy: Obywatele Polscy podróżujący turystycznie (do 90 dni) do Nowej Zelandii nie muszą posiadać wiz wjazdowych. O wizy pobytowe starać się można w ambasadzie Nowej Zelandii w Warszawie.
 
 Pieniądze: > narodową walutą jest dolar nowozelandzki (1 ZŁ = 0,60 NZD). Tani posiłek kosztuje w przeliczeniu ok. 5-15 USD, drogi powyżej 30. Zakwaterowanie: tanie 10-20 USD, drogie powyżej 100. Dla niewymagającego turysty pobyt w Nowej Zelandii może być całkiem tani (ok. 35 USD dziennie). Nie po to jednak jedzie się na koniec świata, by nie skorzystać z miejscowych atrakcji. Skoki na bungee, rafting, nurkowanie etc., łącznie z wyżywieniem w restauracjach to wydatek ok. 100 USD dziennie. Pod względem rozwoju usług bankowych NZ przypomina Europę Zachodnią - karty kredytowe nie są problemem, bankomaty można znaleźć niemal w każdej miejscowości. Pieniądze można wymieniać w bankach (czynne pon-pt 9-17), w punktach na lotniskach i w większych hotelach. Zakupy można robić w każdym miejscu, gdzie mieszkają ludzie; większe sklepy otwarte są zazwyczaj 7 dni w tygodniu (godz. 9-20.30, niedz. 9-17), podstawowe produkty kupić można też na czynnych całą dobę stacjach benzynowych.
 
 Podróżowanie: Nowa Zelandia ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg. Ruch odbywa się po lewej stronie jezdni, obowiązują też ograniczenia prędkości: w mieście 50 km/h, poza terenem zabudowanym (także na autostradzie) 100 km/h. Przekroczenie limitu może drogo kosztować - mandaty są bardzo wysokie, a policja czujna. Wypożyczalnie samochodów i motocykli znajdują się w każdym większym mieście. Autostop nie jest czymś nieznanym, choć odradza się go samotnym kobietom. Większe miasta połączone są regularną komunikacją kolejową i autobusową (największy przewoźnik InterCity). Ceny biletów autobusowych są dość wysokie, ale zdarzają się okazje - warto przeglądać oferty małych firm. Na dłuższych dystansach dobrym rozwiązaniem jest transport lotniczy (co za widoki), szczególnie jeśli chce się dotrzeć do miejscowości w górach, lub na północnym wybrzeżu Wyspy Południowej. Największymi krajowymi przewoźnikami są: Air New Zealand i Quantas New Zealand, inne to m.in. Mt Cook Airline, Eagle Air i Air Nelson. Istnieje też możliwość podróżowania morzem. Wielu turystów jako główny środek lokomocji wybiera rower (Nowa Zelandia jest często określana mianem "raju cyklistów"). Czyste powietrze, dobre drogi, wspaniała, niezniszczona natura zachęcają do tej formy podróżowania (rowery wypożyczyć można na miejscu, tanio).
 
 Dlaczego jechać: Nowa Zelandia to kraj o rzadkiej urodzie, w którym zobaczyć można polodowcowe góry, bystre rzeki, głębokie i czyste jeziora, czynne gejzery oraz gorące błota. W niezliczonej ilości rezerwatów przyrody łatwo spotkać niespotykane nigdzie indziej gatunki roślin i zwierząt (choćby słynnego ptaka kiwi, od którego wzięła się potoczna nazwa mieszkańców kraju). Nowa Zelandia słynie jako najlepsze miejsce do uprawiania nietypowych sportów - skoków na bungee, spływów pontonowych rwącą rzeką, nurkowania. Można też wspinać się na skałki, pływać w basenach z delfinami lub łowić w strumieniach tłuste pstrągi.
 czytaj więcej

 
 Największe atrakcje turystyczne to m.in.: Auckland - największe miasto w kraju, choć nie stolica; Waitomo Caves - zespół jaskiń z podziemnym spływem na dętkach; Rotorua - centrum kultury i sztuki maoryjskiej, park działalności wulkanicznej i źródła termalne; Rainbow Springs - słynne pstrągi i Kiwi House, Farm Show - - m.in. psy zaganiające owce; Waiotapu - teren działalności wulkanicznej z ciekawymi formami kolorystycznymi i słynnym gejzerem Lady Knox; Taupo - największe jezioro Nowej Zelandii, kąpiele w źródłach termalnych; Wellington - stolica NZ z ciekawymi muzeami; Park Narodowy Abela Tasmana - pływanie z fokami, wycieczki kajakowe wzdłuż wybrzeża; Franz Josef i Fox - dwa lodowce położone niedaleko siebie - wycieczki do czoła lodowca i na lodowiec, loty nad lodowcem helikopterem lub samolotem; Qeenstown - stolica sportów ekstremalnych: bungy jumping (45 m, 72 m i 102 m + 300 m z helikoptera), rafting, sledging (spływ z deską), Shotover Jet (motorówką w skalnym wąwozie), wycieczka do Skippers Canyon, wycieczki górskie, wyjazd gondolą na wzgórze widokowe; Kaikoura - obserwowanie wielorybów, pływanie z delfinami i fokami.
 czytaj więcej

 
 Choroby: > nie ma żadnego szczególnego ryzyka
 Czas: Greenwich +12 godzin (na wyspach Chatham +12.45), zmiany czasu w marcu i październiku (różnica 1 godz.)
 Elektryczność: 240V AC, 50Hz
 Miary i wagi: metryczne (m, kg)
 Popularność turystyczna: 1,900 tys. odwiedzin rocznie


UWAGA! Podane informacje pochodzą z dostępnych na rynku przewodników turystycznych i stron internetowych opisanych krajów. Redakcja serwisu Oceania nie miała możliwości sprawdzenia ich wiarygodności.
 turystyka
 kalkulator walut
 encyklopedia
 MSZ ostrzega
 symbole państwowe
 banknoty
 znaczki
 zdjęcia
 linki
 
Lasy Nowej Zelandii
Leśnictwo gospodarcze Nowej Zelandii opiera się na plantacjach obcych gatunków. Zdecydowanie większą powierzchnię zajmują lasy złożone z gatunków rodzimych o charakterze ochronnym. Taki model, rozdzielający funkcje produkcyjne i ochronne, definiowano już w II połowie XIX wieku.
W papciach do szkoły
Nowa moda opanowała szkoły średnie w Nowej Zelandii. Zamiast w wyjściowych butach coraz więcej uczniów przychodzi na lekcje w domowych papciach. Nie wiadomo kto pierwszy wpadł na taki pomysł, ale nauczycielom i rodzicom niezbyt się to podoba. Nastolatki się tym jednak nie przejmują i nie chcą odstawać od przyjaciół.
Kapsel górą
Korek to przeżytek - stwierdzili nowozelandzcy producenci wina i postanowili zamykać butelki kapslami. Klienci są wniebowzięci.

wiadomościgdzie po wizęo stroniekontaktenglish