Oceania
   
 spis treści
 wiadomości

 Fidżi
 Kiribati
 Mikronezja
 Nauru
 Nowa Zelandia
 Palau
 Papua-Nowa Gwinea
 Samoa
 Tonga
 Tuwalu
 Vanuatu
 Wyspy Marshalla
 Wyspy Salomona
 
Terytoria i kolonie
 Guam
 Niue
 Nowa Kaledonia
 Pitcairn
 Polinezja Franc.
 Północne Mariany
 Samoa Am.
 Tokelau
 Wallis i Futuna
 Wyspa Wielkanocna
 Wyspy Cooka
 

wiadomości

archiwum 155


10.05. Firma Alcatel-Lucent Submarine Network położy podwodny kabel telekomunikacyjny, który połączy Fidżi i Tonga. 827-kilometrowy kabel ma być ułożony w ciągu 14 miesięcy. Po instalacji i pełnym uruchomieniu połączenie będzie mieć przepustowość 320 Gb - sześć tysięcy razy więcej niż obecnie wykorzystywane połączenie satelitarne, którego wydajność nie przekracza 55 Mb. Kabel będzie wykorzystywany do przesyłania rozmów telefonicznych i szerokopasmowego sygnału dostępowego do Internetu. Koszt projektu wynosi 34 mln USD. 20 proc. pokryje rząd Tonga, resztę dołożą Bank światowy oraz Azjatycki Bank Rozwoju.
3.05. Wprowadzenie podatku dochodowego dla wszystkich pracujących obywateli Polinezji Francuskiej zapowiedział prezydent tego kraju Oscar Temaru (fot.). W wywiadzie dla lokalnej telewizji tłumaczył, że nie może być żadnej dyskusji o problemach społecznych bez odwołania do sprawiedliwości społecznej. Przypomniał, że w Polinezji Francuskiej dyskutowano o podatku dochodowym już ponad pół wieku temu. W 1958 r. miejscowy parlament przegłosował wprowadzenie podatku dochodowego, ale po dwóch miesiącach w wyniku sprzeciwu opozycji został on zniesiony, zanim jeszcze odpowiednia ustawa weszła w życie.
30.04. Rząd Australii umieścił misie koala na liście gatunków zagrożonych. - Koala jest symbolem Australii i rejony, które zamieszkuje i gdzie może być zagrożony, nie będą mogły podlegać urbanizacji - mówi minister ochrony środowiska Tony Burke. Koala został uznany za gatunek zagrożony w stanach Queensland i Nowa Południowa Walia oraz w pobliżu stolicy kraju Canberry. Minister wyjaśnił, że decyzja o ochronie misiów koala zapadła po rekomendacji Komitetu Naukowego ds. Gatunków Chronionych. Koala nie będzie podlegał ochronie w stanach Wiktoria i Południowa Australia, ponieważ w tych stanach misie rozmnożyły się tak licznie, że atakują się nawzajem.
27.04. Australia i Nowa Zelandia rozpoczęły rozmowy z Wyspami Salomona w sprawie wycofania swoich wojsk z regionalnej misji militarno-policyjnej RAMSI. Złożona z personelu policyjnego i wojskowego z Australii, Nowej Zelandii i kilku innych państw Oceanii misja RAMSI pomagała w utrzymaniu pokoju na Wyspach Salomona od 2003 r. - Zrobiliśmy co do nas należało i pora się wycofać - powiedział australijski minister obrony Stefan Smith. Plan wycofania sił RAMSI przewiduje, że ostatni żołnierze wyjadą z Wysp Salomona do końca listopada. Później na miejscu pozostanie jeszcze kilkudziesięciu policjantów, którzy będą doradzać miejscowym władzom i pomagać w szkoleniu salomońskich sił bezpieczeństwa.
20.04. Regularne picie dużych ilości coca-coli przyczyniło się do śmierci 30-letniej kobiety - uważają eksperci z Nowej Zelandii. Natasha Harris, matka ośmiorga dzieci, zmarła w wyniku ataku serca w lutym 2010 roku. Zdaniem patologów u kobiety wystąpiła hypokalemia, choroba charakteryzująca się obniżonym poziomem potasu w organizmie, która mogła zostać spowodowana nadmiernym piciem coca-coli i niedożywieniem. Wyniki sekcji wykazały wysoki poziom kofeiny w jej ciele. Partner zmarłej kobiety przyznał, że piła ona codziennie od 8-10 litrów tego napoju. - Picie coli to była pierwsza rzecz, jaką robiła po wstaniu z łóżka, i ostatnia, jaką robiła przed snem - opowiadał agencji. Koncern w oświadczeniu cytuje opinię eksperta, który miał powiedzieć, że nadużywanie każdego produktu, w tym wody, przy niedoborach innych substancji może mieć zgubne skutki.
16.04. W Christchurch powstanie tymczasowa katedra z kartonu, która zastąpi świątynię zniszczoną w czasie ubiegłorocznego trzęsienia ziemi do czasu jej odbudowy. Kartonowa wersja, warta 5 milionów dolarów nowozelandzkich (4,1 mln USD), ma stanąć ok. 300 metrów od uszkodzonej w trzęsieniu katedry, w miejscu innego zniszczonego kościoła. Zaprojektowana przez japońskiego architekta Shigeru Bana świątynia jest podobno odporna na złą pogodę i ogień. Wysoka na 25 metrów konstrukcja, w której skład wejdą także elementy drewniane i stalowe, ma przetrwać nawet 20 lat. W katedrze przewidziano miejsca siedzące dla 700 osób. Właściwa katedra wybudowana pod koniec XIX wieku (fot.) została uszkodzona w trzęsieniu ziemi o sile 6,3 w skali Richtera, które w lutym 2011 roku nawiedziło Christchurch. Zginęło wówczas ponad 180 osób, a wiele budynków zostało zniszczonych. Według ekspertów zniszczenia historycznej katedry są zbyt poważne, by można ją było odbudować. Jak zapewniono, budynek zostanie rozebrany "przy zachowaniu jak najwyższej staranności i szacunku".
26.03. Słynny reżyser James Cameron (fot.) opuścił się na dno Rowu Mariańskiego ponad 11 km pod poziomem Oceanu Spokojnego. Twórca filmów "Titanic" i "Avatar" jest również pasjonatem-oceanografem i odbywał podobne wyprawy już 72 razy, z czego 33, aby zbadać wrak "Titanica". Jednoosobowa ekspedycja reżysera na pokładzie podwodnej łodzi Deepsea Challenger była pierwszą od 50 lat wyprawą na dno Rowu Mariańskiego. Przed Cameronem podobne osiągnięcie udało się jedynie wyprawie szwajcarskiego inżyniera Jacquesa Piccarda i kapitana amerykańskiej marynarki wojennej Dona Walsha. Rów Mariański położony jest wzdłuż archipelagu Marianów Północnych w zachodniej części Pacyfiku.
12.03. Władze Kiribati desperacko szukają nowej ojczyzny dla 100 tys. mieszkańców swojego kraju, który zalewany wodami Oceanu Spokojnego znika z powierzchni. - Nasi ludzie będą musieli gdzieś się przenieść, zanim przypływ dosięgnie ich domy i wioski - powtarza w wywiadach prezydent Kiribati Anote Tong. Szef rządu odwiedził właśnie oddalone o 2 tys. km od Kiribati Fidżi, by omówić sprawę ewentualnego kupna ok. 2000 ha ziemi na drugiej co do wielkości wyspie tego kraju - Vanua Levu. Władze Fidżi obiecały rozważyć propozycję. Wcześniej prezydent Tong prowadził podobne rozmowy z rządami Australii i Nowej Zelandii, jednak władze w Wellington i Canberze nie wyraziły zgody na realizację pomysłu przenosin całej populacji Kiribati na swoje terytorium.

Jeśli chcesz zaprenumerować Oceania-newsletter
przyślij nam swój adres.  
nasz e-mail:oceania-redakcja@o2.pl
ARCHIWUM WIADOMOśCI:
<- 153 152 151 150 149 148 147 146 145 -> 
 kalkulator walut
 mapa regionu
 gdzie po wizę
 linki
 
Kościuszko w niebezpieczeństwie
Polacy w Australii alarmują - miejscowe władze chcą zmienić nazwę najwyższego szczytu kontynentu. Mount Kosciuszko z niczym im się nie kojarzy i zbyt trudno się wymawia. Czy uda się obronić bohatera?
Fidżi: zamach stanu
Fidżyjska armia pod dowództwem komandora Franka Bainimaramy zablokowała działanie rządu i prezydenta, rozbroiła policję i przejęła kontrolę nad administracją kraju. To już czwarty przewrót na Fidżi w ciągu niecałych 20 lat.
Tonga: umarł król, niech żyje król
W szpitalu w Auckland zmarł król Tonga Taufa'ahau Tupou IV. Miał 88 lat. Należał do najdłużej panujących i najbardziej kontrowersyj-
nych monarchów na świecie. Jego miejsce zajął równie barwny i kontrowersyjny Tupou V.

 TV New Zealand (ang.)
 Tele Polynesie (fr.)
 Tele N.Caledonie (fr.)
 Tele Wallis-Futuna (fr.)
 KUAM 8 TV News - Guam
 ABC News Australia (ang.)
 ABC Radio Australia (róśne)
 ABC Pacific Beat (index)
 Radio New Zealand Intl. (ang.)
statystyki www stat.pl

spis treścigdzie po wizęo stroniekontaktenglish