Oceania
   
 spis treści
 wiadomości

 Fidżi
 Kiribati
 Mikronezja
 Nauru
 Nowa Zelandia
 Palau
 Papua-Nowa Gwinea
 Samoa
 Tonga
 Tuwalu
 Vanuatu
 Wyspy Marshalla
 Wyspy Salomona
 
Terytoria i kolonie
 Guam
 Niue
 Nowa Kaledonia
 Pitcairn
 Polinezja Franc.
 Północne Mariany
 Samoa Am.
 Tokelau
 Wallis i Futuna
 Wyspa Wielkanocna
 Wyspy Cooka
 

wiadomości 2012

archiwum 154


9.02. Francuska fregata "Vendemiaire" (fot.) odwiedziała Palau z przyjacielską wizytą. Kapitan Jean-Christophe Olieric z 94-osobową załogą odpowiedzieli na zaproszenie prezydenta Palau Johnsona Toribionga, który wcześniej - przed wyborem na urząd - kilkakrotnie współpracował z załogą przy realizacji misji humanitarnych. Wizyta była wielką atrakcją dla mieszkańców stolicy Palau - Koror, którzy tłumnie zwiedzali okręt i fotografowali się z załogą. Fregata, która na co dzień bazuje w porcie w Numei w Nowej Kaledonii, należy do francuskiej marynarki wojennej. Na Pacyfiku pełni misje zwiadowcze. Jest też wykorzystywana dla dostarczania zaopatrzenia dla oddalonych wysp należących do francuskich terytoriów zamorskich.
8.02. Policja zniszczyła 320 kilogramów marihuany z nielegalnej plantacji uprawianej w pobliżu lotniska w Port Vila w Vanuatu. To już trzecia duża plantacja odkryta i zniszczona w tym miejscu w ciągu ostatniego roku. Rynkowa wartość zniszczonego narkotyku wynosiła ponad 3,2 mln vatu (ponad 35 tys. USD). Według statystyk policji, ponad połowa młodych kobiet i mężczyzn Vanuatu próbowała zażywać marihuany - jest to najczęściej popełniane przestępstwo w tym kraju. Plantacje konopi uprawiane są na wszystkich wyspach.
18.01. Nowozelandczycy chcą włączenia do programu olimpijskiego... strzyżenia owiec. Pierwszym krokiem ma być wprowadzenie tej dyscypliny jako pokazowej do Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej. "Nadszedł czas, aby podnieść status strzyżenia owiec na najwyższy szczebel w sportowej hierarchii. środkiem do tego byłoby uczynienie z naszej dyscypliny sportu pokazowego na Igrzyskach Commonwealthu. A potem, dlaczego nie, na olimpiadę" - oświadczyła Jeanette Maxwell z nowozelandzkiej federacji zrzeszającej postrzygaczy owiec. Maxwell podkreśliła, że ta dyscyplina wymaga od zawodników ogromnej siły fizycznej, jaką mogą się pochwalić tylko wyczynowi sportowcy. Najlepsi potrafią ostrzyc 700 owiec w ciągu ośmiu godzin, czyli średnio półtorej owcy na minutę. Według ostatnich danych statystycznych Nowa Zelandia liczy 4,4 mln mieszkańców, a na jej łąkach pasie się 40 mln owiec.
14.01. Bruno Banani (fot.) zakwalifikował się do zawodów Pucharu świata w St. Moritz. 24-letni mężczyzna, urodził się i wychował w Tonga. Jako młodzieniec grał w bardzo popularne w jego ojczyźnie rugby. O nieznanym w tym regionie świata saneczkarstwie dowiedział się przypadkowo, przerwał studia informatyczne i wyjechał do Europy. W niemieckim Altenbergu ćwiczył pod okiem Isabell Barschinski, szkolnej koleżanki mistrzyni olimpijskiej i dwukrotnej mistrzyni świata Tatiany Huefner. Trenował też na torach w Norwegii i na Łotwie. W ubiegłorocznych mistrzostwach świata we włoskiej Cesanie zajął 36. miejsce, ale odniósł i sukces, bowiem Królestwo Tonga, za sprawą tylko i wyłącznie Bananiego, została przyjęta w poczet członków Międzynarodowej Federacji Saneczkarskiej (FIL).
10.01. Wrak kontenerowca "Rena", osiadłego od kilku miesięcy na rafie koralowej u wybrzeża Nowej Zelandii, na skutek kolejnego sztormu rozpadł się na dwie części. Sześciometrowe fale, uderzające w uszkodzony statek, spowodowały, że jego kadłub całkowicie się przełamał. Część dziobowa jednostki pozostała na rafie, natomiast rufa została przesunięta o 30 metrów. Eksperci obawiają się kolejnego skażenia środowiska, ponieważ we wraku nadal znajduje się jeszcze mazut i około 900 kontenerów. Pływający pod liberyjską banderą statek osiadł na rafie koralowej 5 października, zaledwie 22 kilometry od nowozelandzkiego portu Tauranga. Wówczas do morza wyciekło z kontenerowca 360 ton mazutu, powodując największą w historii Nowej Zelandii katastrofę ekologiczną. Na skutek skażenia padło m.in. ponad 2 tysiące ptaków. Z pokładu statku wpadło do morza ponad tysiąc kontenerów.
7.01. Balon wypełniony podgrzanym powietrzem zapalił się i runął na ziemię w pobliżu Carterton ok. 80 km na północny wschód od Wellington w Nowej Zelandii. 11 osób - pasażerów i członków załogi balonu - zginęło na miejscu. To najtragiczniejsza katastrofa powietrzna w Nowej Zelandii od ponad 30 lat. Wg policji balon zaczepił o linię wysokiego napięcia i się zapalił.
5.01. Anote Tong (fot.) po zwycięstwie w wyborach przeprowadzonych w końcu listopada po raz trzeci z rzędu obejmie funkcję prezydenta Kiribati. Tong zdobył ponad 40 proc. Głosów, o 2 tys. więcej niż drugi z kandydatów Tetaua Taitai. Frekwencja wyborcza wyniosła 68 proc.
1.01. Samoa "zgubiło" 30 grudnia i przywitało nowy rok o dzień wcześniej niż zwykle. To wynik decyzji władz tego kraju o przesunięciu międzynarodowej linii zmiany daty na wschód. Dzięki przejściu z czwartku od razu w sobotę Samoa znalazło się w tej samej strefie czasowej co jego kluczowi partnerzy handlowi, tacy jak: Australia i Nowa Zelandia. Do tej pory przez różnicę w czasie każdego tygodnia Samoa traciło dwa dni handlowe. "Ludzie z Australii czy Nowej Zelandii nie będą już do nas dzwonili w niedzielę, gdy modlimy się w kościołach, choć u nich jest już poniedziałek. Unikniemy też sytuacji, gdy my w piątek dzwonimy do naszych partnerów handlowych, a oni wypoczywają, bo mają już sobotę" - przekonywał premier Sailele Malielegaoi Tuilaepa. To nie pierwsza znacząca zmiana na Samoa w ostatnich latach. W 2009 roku kraj zmienił ruch prawostronny na lewostronny, co upodobniło przepisy drogowe na Samoa do tych w Australii i Nowej Zelandii.

Jeśli chcesz zaprenumerować Oceania-newsletter
przyślij nam swój adres.  
nasz e-mail:oceania-redakcja@o2.pl
ARCHIWUM WIADOMOśCI:
<- 153 152 151 150 149 148 147 146 145 -> 
 kalkulator walut
 mapa regionu
 gdzie po wizę
 linki
 
Kościuszko w niebezpieczeństwie
Polacy w Australii alarmują - miejscowe władze chcą zmienić nazwę najwyższego szczytu kontynentu. Mount Kosciuszko z niczym im się nie kojarzy i zbyt trudno się wymawia. Czy uda się obronić bohatera?
Fidżi: zamach stanu
Fidżyjska armia pod dowództwem komandora Franka Bainimaramy zablokowała działanie rządu i prezydenta, rozbroiła policję i przejęła kontrolę nad administracją kraju. To już czwarty przewrót na Fidżi w ciągu niecałych 20 lat.
Tonga: umarł król, niech żyje król
W szpitalu w Auckland zmarł król Tonga Taufa'ahau Tupou IV. Miał 88 lat. Należał do najdłużej panujących i najbardziej kontrowersyj-
nych monarchów na świecie. Jego miejsce zajął równie barwny i kontrowersyjny Tupou V.

 TV New Zealand (ang.)
 Tele Polynesie (fr.)
 Tele N.Caledonie (fr.)
 Tele Wallis-Futuna (fr.)
 KUAM 8 TV News - Guam
 ABC News Australia (ang.)
 ABC Radio Australia (róśne)
 ABC Pacific Beat (index)
 Radio New Zealand Intl. (ang.)
statystyki www stat.pl

spis treścigdzie po wizęo stroniekontaktenglish