Oceania
   
 spis treści
 wiadomości

 Fidżi
 Kiribati
 Mikronezja
 Nauru
 Nowa Zelandia
 Palau
 Papua-Nowa Gwinea
 Samoa
 Tonga
 Tuwalu
 Vanuatu
 Wyspy Marshalla
 Wyspy Salomona
 
Terytoria i kolonie
 Guam
 Niue
 Nowa Kaledonia
 Pitcairn
 Polinezja Franc.
 Północne Mariany
 Samoa Am.
 Tokelau
 Wallis i Futuna
 Wyspa Wielkanocna
 Wyspy Cooka
 

wiadomości

archiwum 153


24.04. Otyłość i nadwaga są głównymi przyczynami chorób i śmierci mieszkańców Oceanii - wynika z badań światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jak poinformował dr Temo Waqanivalu, przedstawiciel WHO na region południowego Pacyfiku, nadwaga jest bezpośrednim lub pośrednim powodem blisko 75 proc. wszystkich przypadków zgonów. Odsetek ten zwiększa się z roku na rok i to pomimo licznych akcji społecznych i kampanii medialnych. "Rządy państw Oceanii nie mają politycznej woli, by naprawdę uporać się z tym problemem" - uważa dr Waqanivalu.
19.04. Vanuatu i Fidżi połączy podwodny kabel telekomunikacyjny. Instalacja rozpocznie się jeszcze w tym roku, a w połowie przyszłego nawiązane zostaną pierwsze połączenia. Kabel będzie miał 200 razy większą przepustowość niż obecnie stosowane rozwiązania i umożliwi równoczesne prowadzenie tysiąca rozmów telefonicznych i przesyłanie w obie strony do 1Tb danych internetowych. "Ukończenie tej inwestycji da ogromny impuls rozwojowy dla całej gospodarki Vanuatu. Wreszcie będziemy mogli powiedzieć, że naprawdę jesteśmy częścią globalnego świata" - powiedział Juris Gulbis, szef firmy Interchange Limited, która jest inwestorem budowy połączenia.
7.04. Koncerny tytoniowe w Australii będą musiały usunąć wszystkie znaki firmowe z produkowanych przez siebie paczek papierosów i zastąpić je zdjęciami pokazującymi np. usta zaatakowane przez raka. Jak podkreśla australijski rząd nowe przepisy sprawią, że w kraju będą obowiązywały najbardziej na świecie surowe przepisy dotyczące reklamowania papierosów. Nowe środki pozbawią producentów papierosów ostatniej stosowanej przez nich metody reklamy. Nie będą mogli oni umieszczać na paczkach papierosów znaków firmowych, tekstów promocyjnych ani kolorowych zdjęć. Paczki będą miały jednolity, zielony kolor, a nazwy marek będą na nich napisane jednolitą, małą czcionką. Kolor oliwkowo-zielony wybrano, gdyż został uznany przez konsumentów za najmniej atrakcyjny.
1.04. Cztery osoby zostały uznane za winne zaniedbań, w wyniku których w 2008 r. u wybrzeży Tonga zatonął prom "Princess Ashika". Ława przysięgłych sądu w Nukualofie uznała, że 30 zarzutów postawionych kapitanowi promu, jego pierwszemu oficerowi, armatorowi statku oraz dyrektorowi w Ministerstwie Transportu, są zasadne a mężczyźni są winni nieumyślnego spowodowania śmierci 96 osób znajdujących się na pokładzie statku. W najbliższym czasie sąd ogłosi wysokość kary - mężczyznom grozi do 10 lat więzienia. Prom "Princess Ashika" zatonął podczas jednego z rejsów z Nowej Zelandii do Tonga. Jak wykazało śledztwo statek był w fatalnym stanie technicznym, a załoga nie miała wystarczających kompetencji do prowadzenia akcji ratunkowej.
22.03. Z Christchurch w Nowej Zelandii wycofano ekipy zagranicznych ratowników. Lokalne władze poinformowały, że przeszukano już wszystkie zawaliska powstałe w wyniku tragicznego trzęsienia ziemi i nie udało się odnaleźć więcej żywych ludzi. Oprócz specjalistów z Nowej Zelandii w akcji ratunkowej uczestniczyło ponad 400 osób z Australii, USA, Chin Tajwanu i Japonii ze specjalnie szkolonymi psami i sprzętem elektronicznym. Ostateczna liczba ofiar wyniosła 194. W całym mieście ciągle trwają prace przy usuwaniu gruzów, przywracaniu dostaw wody i prądu. Z uwagi na zniszczoną nawierzchnię ulic w Christchurch obowiązuje ścisłe ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę.
17.03. 25 pielęgniarek z Wysp Salomona będzie pracować w Vanuatu. Ministrowie zdrowia obu krajów podpisali odpowiednie porozumienie, na mocy którego rząd w port Vila pokryje ich koszty podróży i pensje. Vanuatu od wielu miesięcy boryka się z brakiem wykwalifikowanego personelu medycznego. Z powodu braku pielęgniarek i lekarzy na wielu wyspach trzeba było zamknąć przychodnie i szpitale. Rząd próbuje temu przeciwdziałać - od 2008 r. wysyła grupy studentów na Kubę na kursy medyczne. Niestety wykształceni lekarze i pielęgniarki uciekają z Vanuatu za granicę z powodu niskich zarobków.
15.03. 12 mln USD przyznał Kiribati Azjatycki Bank Rozwoju (ADB). Dotacja przeznaczona zostanie na remont 40 km dróg na stołecznej wyspie Tarawa oraz szkolenie dla zespołu, który zajmie się ich utrzymaniem. Tymczasem w Tonga rozpoczyna się realizacja Narodowego Projektu Modernizacji Dróg, który sfinansują Chiny. W ciągu dwóch lat kosztem 44 mln USD przebudowane i zmodernizowane zostanie 130 km dróg na wyspach Tongatapu, Vavau, Haapai i Eua.
13.05. Seria zamieszek w obozie dla uchodźców na australijskiej Wyspie Bożego Narodzenia. Uchodźcy - głównie z Azji - oczekujący w obozie na decyzję o przyznaniu australijskich wiz narzekają na zbyt powolny proces decyzyjny. - Czekamy tu od wielu miesięcy i nic nie wiadomo. A warunki życia w tym obozie są fatalne - mówił jeden z protestujących reporterowi dziennika The Australian. Uchodźcy dwukrotnie zniszczyli zabudowania obozu, a raz przerwali ogrodzenie i przedostali się na lotnisko. We wszystkich przypadkach interweniowała policja federalna.

Jeśli chcesz zaprenumerować Oceania-newsletter
przyślij nam swój adres.  
nasz e-mail:oceania-redakcja@o2.pl
ARCHIWUM WIADOMOśCI:
<- 152 151 150 149 148 147 146 145 -> 
 kalkulator walut
 mapa regionu
 gdzie po wizę
 linki
 
Kościuszko w niebezpieczeństwie
Polacy w Australii alarmują - miejscowe władze chcą zmienić nazwę najwyższego szczytu kontynentu. Mount Kosciuszko z niczym im się nie kojarzy i zbyt trudno się wymawia. Czy uda się obronić bohatera?
Fidżi: zamach stanu
Fidżyjska armia pod dowództwem komandora Franka Bainimaramy zablokowała działanie rządu i prezydenta, rozbroiła policję i przejęła kontrolę nad administracją kraju. To już czwarty przewrót na Fidżi w ciągu niecałych 20 lat.
Tonga: umarł król, niech żyje król
W szpitalu w Auckland zmarł król Tonga Taufa'ahau Tupou IV. Miał 88 lat. Należał do najdłużej panujących i najbardziej kontrowersyj-
nych monarchów na świecie. Jego miejsce zajął równie barwny i kontrowersyjny Tupou V.

 TV New Zealand (ang.)
 Tele Polynesie (fr.)
 Tele N.Caledonie (fr.)
 Tele Wallis-Futuna (fr.)
 KUAM 8 TV News - Guam
 ABC News Australia (ang.)
 ABC Radio Australia (róśne)
 ABC Pacific Beat (index)
 Radio New Zealand Intl. (ang.)
statystyki www stat.pl

spis treścigdzie po wizęo stroniekontaktenglish