Oceania
   
 spis treści
 wiadomości

 Fidżi
 Kiribati
 Mikronezja
 Nauru
 Nowa Zelandia
 Palau
 Papua-Nowa Gwinea
 Samoa
 Tonga
 Tuwalu
 Vanuatu
 Wyspy Marshalla
 Wyspy Salomona
 
Terytoria i kolonie
 Guam
 Niue
 Nowa Kaledonia
 Pitcairn
 Polinezja Franc.
 Północne Mariany
 Samoa Am.
 Tokelau
 Wallis i Futuna
 Wyspa Wielkanocna
 Wyspy Cooka
 

wiadomości

archiwum 151


29.11. 29 górników zginęło pod ziemią w kopalni Pike River na południu Nowej Zelandii. Mężczyzni zostali najpierw zasypani zawałem skalnym spowodowanym przez wybuch metanu, a podczas prowadzonej akcji ratowniczej zginęli w drugim wybuchu. Do eksplozji doszło ok. 1,5 km w głąb głównego, poziomego szybu kopalni.
10.11. Trzygodzinną oficjalną wizytę złożył w Tonga przewodniczący Kolegium Szefów Połączonych Sztabów Sił Zbrojnych USA, admirał Michael Mullen. Przemawiając w stolicy kraju, Apii, podziękował władzom i mieszkańcom królestwa za udział tongijskich żołnierzy w misjach pokojowych w Iraku i Afganistanie. "Dziękuję za przyjaźń i wsparcie, którego Tonga udziela Stanom Zjednoczonym od wielu, wielu lat" - powiedział Mullen (na zdjęciu wręcza medale zasłużonym żołnierzom Tongijskich Sił Obrony). Była to pierwsza wizyta najwyższego rangą oficera sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w Tonga, choć admirał przypomniał, że wcześniej już dwukrotnie odwiedzał ten kraj, jako dowodzący niszczycielem "USS Goldsborough". Kilka dni wcześniej podróż po Oceanii odbyła Hilary Clinton. Sekretarz Stanu USA odwiedziła Papuę Nową-Gwineę, Nową Zelandię, Australię i Samoa Amerykańskie.
9.11. Natychmiastowych skutecznych działań na rzecz walki ze skutkami efektu cieplarnianego domagają się uczestnicy Konferencji Klimatycznej w Tarawie (Kiribati). Przedstawiciele 19 krajów regionu Oceanii przyjęli tzw. deklarację Ambo, która jest wyrazem wspólnego stanowiska regionu w sprawie globalnej polityki klimatycznej. Kraje Oceanii podkreślają w nim m.in. pilną potrzebę rozwiązania problemów utrudniających walkę ze skutkami zmian klimatu i rozszerzenia celów wskazanych w Protokole z Kioto. "Mówiąc wprost żądamy bezwzględnego przyjęcia nowego traktatu dotyczącego redukcji emisji gazów cieplarnianych" - wyjaśnia prezydent Kiribati Antote Tong. Deklaracja Ambo zostanie przedstawiona na przyszłorocznym szczycie klimatycznym w Cancun w Meksyku.
4.11.Nowa Zelandia jest jednym z najbardziej przyjaznych dla przedsiębiorców krajem na świecie. W rankingu Banku światowego "Doing Business 2010" zajęła drugie miejsce po Singapurze. Pozycje innych krajów z Oceanii: 60. Vanuatu; 61. Samoa; 62. Fidżi; 71. Tonga; 93. Kiribati; 95. Wyspy Salomona; 103. Papua Nowa Gwinea; 108. Wyspy Marshalla; 120. Palau; 141. Mikronezja. Dziewiąte miejsce w rankingu zajęła Australia, Polska jest 72. Eksperci Banku światowego co roku badają, jak się prowadzi działalność gospodarczą w większości krajów na świecie (w 2010 r. skontrolowano 183 kraje). Pod uwagę brany jest szereg czynników, m.in. czas zakładania i zamykania firmy, dostępność kredytów, zatrudnianie pracowników czy płacenie podatków. Na miejsce w rankingu wpływa też tempo reformowania gospodarki.
29.10. Rząd Nowej Zelandii przyjął ustawę, która umożliwi nakręcenie w tym kraju dwóch części filmu "Hobbit". "Jestem zachwycony" - napisał premier John Key w oficjalnym oświadczeniu. "Realizacja dwóch "Hobbitów" nie tylko zapewni prace tysiącom Nowozelandczyków, ale też w ślad za sukcesem "Władcy Pierścieni" będzie znów promować Nową Zelandię na światowej arenie". Przyjęta przez rząd ustawa toruje drogę reformom prawa pracy, które stanowią część porozumienia ze studiem Warner Bros. Przedstawiciele producenta chcieli uzyskać zapewnienie, że realizacja filmów nie będzie przerywana przez strajki i protesty związków zawodowych. Rząd NZ pokryje też 10 mln NZD kosztów marketingowych związanych z promocją filmu. Wcześniej związki zawodowe aktorów zagroziły bojkotem pracy przy filmie, jeśli producent nie zagwarantuje im wyższych stawek. Warner Bros ogłosił nawet, że zamierza przenieś produkcję do innego kraju. Ostatecznie wszystkie strony doszły do porozumienia, a realizacja filmu rozpocznie się w lutym 2011 roku.
27.10. Wyspy Salomona chcą rozwijać swoja ofertę dla turystów. Solomon Islands Visitors Bureau (SIVB) poinformowało, że w 2010 r. spodziewanych jest ponad 20 tys. gości z zagranicy, najwięcej od 12 lat. - Od 2003 r. ta liczba stale rośnie. Obecnie turystyka jest już jedną z pięciu najważniejszych gałęzi gospodarki naszego kraju - informuje Michael Tokuru, generalny menedżer SIVB. Z myślą o rosnącym ruchu linie lotnicze Solomon Islands w grudniu uruchomią dodatkowe połączenie Honiary z Brisbane w Australii, a także rozszerzą siatkę połączeń wewnętrznych (szczególnie do Prowincji Zachodniej). Powstają także nowe hotele - w przyszłym roku otwarte zostaną dwa w Honiarze i jeden na wyspie Malaita. - Atrakcje już mamy, teraz mocno musimy pracować nad rozwojem infrastruktury, a także nad wyszkoleniem ludzi i promocją naszego kraju. Wierzę, że w ciągu najbliższych pięciu lat te działania sprawią, że Wyspy Salomona będą należały do najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Oceanii - mówi Tokuru. Ruch turystyczny na Wyspach załamał się pod koniec lat 90. po wybuchu w tym kraju wojny domowej. Brutalne rajdy zbrojne zwalczających się grup etnicznych, przemoc i anarchia na ulicach miast na wiele lat zniechęciły turystów do odwiedzania Wysp Salomona. Obecnie w kraju panuje już porządek, którego pilnują żołnierze Regionalnej Misji Stabilizacyjnej pod przewodnictwem Australii.
1.10. Grupa Wysp Phoenix należących do Kiribati została wpisana na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO jako największy na świecie morski obszar chroniony. Rezerwat The Phoenix Island Protected Area (PIPA) obejmuje obszar ponad 400 tys. km kw. w centralnej części Oceanu Spokojnego, na którym żyje około 800 znanych gatunków fauny, w tym około 200 gatunków koralowców, 500 gatunków ryb, 18 ssaków morskich i 44 gatunki ptaków. Na terenie rezerwatu znajduje się także 14 podwodnych gór, które są prawdopodobnie stożkami wygasłych wulkanów. PIPA jest pierwszym obszarem w Kiribati wpisanym na Listę UNESCO.

Jeśli chcesz zaprenumerować Oceania-newsletter
przyślij nam swój adres.  
nasz e-mail:oceania-redakcja@o2.pl
ARCHIWUM WIADOMOśCI:
<- 150 149 148 147 146 145 144 143 142 -> 
 kalkulator walut
 mapa regionu
 gdzie po wizę
 linki
 
Kościuszko w niebezpieczeństwie
Polacy w Australii alarmują - miejscowe władze chcą zmienić nazwę najwyższego szczytu kontynentu. Mount Kosciuszko z niczym im się nie kojarzy i zbyt trudno się wymawia. Czy uda się obronić bohatera?
Fidżi: zamach stanu
Fidżyjska armia pod dowództwem komandora Franka Bainimaramy zablokowała działanie rządu i prezydenta, rozbroiła policję i przejęła kontrolę nad administracją kraju. To już czwarty przewrót na Fidżi w ciągu niecałych 20 lat.
Tonga: umarł król, niech żyje król
W szpitalu w Auckland zmarł król Tonga Taufa'ahau Tupou IV. Miał 88 lat. Należał do najdłużej panujących i najbardziej kontrowersyj-
nych monarchów na świecie. Jego miejsce zajął równie barwny i kontrowersyjny Tupou V.

 TV New Zealand (ang.)
 Tele Polynesie (fr.)
 Tele N.Caledonie (fr.)
 Tele Wallis-Futuna (fr.)
 KUAM 8 TV News - Guam
 ABC News Australia (ang.)
 ABC Radio Australia (róśne)
 ABC Pacific Beat (index)
 Radio New Zealand Intl. (ang.)
statystyki www stat.pl

spis treścigdzie po wizęo stroniekontaktenglish