Oceania
   
 spis treści
 wiadomości

 Fidżi
 Kiribati
 Mikronezja
 Nauru
 Nowa Zelandia
 Palau
 Papua-Nowa Gwinea
 Samoa
 Tonga
 Tuwalu
 Vanuatu
 Wyspy Marshalla
 Wyspy Salomona
 
Terytoria i kolonie
 Guam
 Niue
 Nowa Kaledonia
 Pitcairn
 Polinezja Franc.
 Północne Mariany
 Samoa Am.
 Tokelau
 Wallis i Futuna
 Wyspa Wielkanocna
 Wyspy Cooka
 

wiadomości

archiwum 150


28.10. Ponad 200 mln USD chce wydać rząd Chile na inwestycje na Wyspie Wielkanocnej. Wiceprezydent Rodrigo Hinzpeter, podczas osobistej wizyty na wyspie obiecał rdzennym mieszkańcom uregulowanie spraw własności gruntów, zaostrzenie procedur imigracyjnych i promocję ruchu turystycznego. To odpowiedź władz w Santiago na wcześniejsze wielotygodniowe protesty wyspiarzy. Mieszkańcy Rapa Nui walczyli o zwrot ziemi, ich zdaniem bezprawnie zagarniętej pod budowę hoteli, restauracji i budynków urzędowych. Żądali także wprowadzenia zakazu osiedlania się na wyspie osób z innych krajów, argumentując, że przyjezdni niszczą miejscową kulturę i jest już zbyt dużo. Przez pewien czas rdzenni mieszkańcy okupowali lotnisko i siedzibę lokalnych władz, kilka osób podjęło protest głodowy. Dopiero interwencja oddziału sił specjalnych przysłanych z Chile doprowadziła do przerwania okupacji.
25.10. Rząd Fidżi po pięciu latach szukania przyznał, że zgubił najważniejszy dokument w państwie - deklarację niepodległości z 10 października 1970 r. Rządowa archiwistka, Silesia Ikaniwai, potwierdziła w dzienniku Fidżi Times, że oryginał dokumentu uniezależniającego Fidżi od Wielkiej Brytanii "zniknął" w okolicach 2005 r. Po nieskutecznych poszukiwaniach władze Fidżi skontaktowały się więc z brytyjskim rządem, który przesłał Fidżyjczykom fotokopię dokumentu. Jak informuje prasa - bez oryginału deklaracji konstytucja Fidżi nie ma podstaw prawnych.
23.10. Polityczny pat nadal paraliżuje Nauru. Parlamentowi od ponad sześciu miesięcy nie udało się rozpocząć nowej kadencji i wybrać nowego rządu. W czerwcu wprawdzie wybrany został spiker, ale po trzech dniach zrezygnował z funkcji, ponieważ nie udało mu się doprowadzić do głosowania w sprawie wyboru nowego rządu. Prezydent Marcus Stephen wprowadził wówczas w kraju stan wyjątkowy, umożliwiający mu wydawanie dekretów z mocą ustawy bez udziału parlamentu. Opozycja uznała, że prezydent złamał w ten sposób konstytucję i skierowała sprawę do Sądu Najwyższego. Ten jednak nie dopatrzył się naruszenia prawa i uznał, że decyzja prezydenta była jedynym możliwym do zastosowania wyjściem w sytuacji politycznego klinczu w jakim znalazło się państwo. - Wierzę, że ta decyzja przekonała deputowanych opozycji, że kieruję się wyłącznie dobrem Nauru i jego mieszkańców. Mam nadzieję, że wreszcie będziemy mogli podjąć wspólne działania i wyjść z impasu, w jakim znalazł się nasz kraj - powiedział Marcus Stephen, po ogłoszeniu werdyktu Sądu Najwyższego. Zapowiedział też, że wkrótce zniesie stan wyjątkowy.
21.10. Producent filmowej wersji "Hobbita" rozważa przeniesienie planu filmowego z Nowej Zelandii do Europy. Powodem są problemy ze związkami zawodowymi aktorów. Oskarżają one filmowców o to, że odmawiają artystom możliwości negocjacji warunków. Związek o nazwie Actors' Equity wezwał wszystkich aktorów (także zagranicznych) do bojkotu filmu. Obu stronom udało się już dojść do porozumienia, ale strajk kosztował tak dużo, że producenci rozważają przeniesienie planu filmowego do innego kraju. - Działania związków już spowodowały znaczne straty i zakłóciły produkcję. To nas zmusza do rozważenia innych miejsc, w których moglibyśmy kręcić film - powiedziała Candice McDonough, rzeczniczka prasowa firmy New Line, która razem z Warner Bros. zajmuje się produkcją filmu. Według Reutersa, jeśli Hobbit wyprowadzi się z Nowej Zelandii, to tamtejsza gospodarka może stracić nawet 1,5 mld dol. Ucierpieliby głównie dostawcy i podwykonawcy, a to z kolei zmniejszyłoby konsumpcję wielu gospodarstw domowych.
15.10. Ponad 70 zdjęć i 80 eksponatów prezentujących życie codzienne mieszkańców Wyspy Wielkanocnej można oglądać w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu. To pierwsza tego typu wystawa w Europie. Jej autorką jest Stephanie Pauly (fot.), mieszkająca na stałe na wyspie niemiecka fotografka, rzeźbiarka i pisarka. Wystawa składa się z czterech części: zbioru portretów mieszkańców Wyspy; zdjęć dokumentujących festiwal Tapati, upamiętniający wyspiarską historię, mity i legendy; artystycznie przetworzone zdjęcia mężczyzn Rapa Nui oraz fotografie tradycyjnych malunków na twarzach. Razem ze zdjęciami prezentowane są współczesne wyroby artystyczne wykonane przez lokalnych twórców nawiązujące do tradycyjnych wzorców. "To największa w Europie, jeśli nie na świecie, taka wystawa, dotycząca historii i współczesnej kultury Rapa Nui" - powiedziała kurator wystawy Joanna Minksztym. Ekspozycję można oglądać do końca listopada.
6.10. Co najmniej 68 osób zginęło w powodziach, które nawiedziły prowincję Papua Zachodnia na wyspie Nowa Gwinea. Tysiące ludzi zostały bez dachu nad głową. Ponad 90 osób znajduje się w szpitalach, w tym wielu ze złamaniami. Wielka woda zniszczyła drogi i mosty. Najgorsza sytuacja panuje w miejscowości Wasior, gdzie obfite deszcze spowodowały osunięcia ziemi. Pod zwałami błota znalazło się wiele domostw "Wiele osób nawet nie miało czasu uciekać" - powiedział jeden z mieszkańców. Według władz, co najmniej 30 domów zostało zrównanych z ziemią, więc liczba ofiar może być większa. Co roku w Indonezji z powodu powodzi i osunięć ziemi ginie kilkadziesiąt osób. Pora deszczowa w tym regionie trwa od października do kwietnia. Do gwałtownych ulew dochodzi przede wszystkich w styczniu i lutym.
29.09. 58-letni Ken Wyatt (fot.) został pierwszym rdzennym Australijczykiem wybranym do Izby Reprezentantów (niższej izby parlamentu). Rozpoczynając kadencję wystąpił na forum parlamentu ubrany w tradycyjny strój ze skóry kangura. Mówił, że inspiracją do rozpoczęcia politycznej kariery był dla niego był Nelson Mandela, jeden z przywódców ruchu przeciwko apartheidowi i były prezydent RPA. Mówił też o swoim trudnym, życiowym doświadczeniu i wyraził nadzieję na większą liczbę rdzennych Australijczyków w parlamencie i poprawę sytuacji Aborygenów w kraju. - Z głębokimi i mieszanymi uczuciami ja - Aborygen z dziedzictwem Noongar, Yamitji i Wongi - stoję tu przed Wami, członkami Izby Reprezentantów jako równy człowiek - mówił do zebranych posłów, nie potrafiąc ukryć wzruszenia. Wyatt jest nauczycielem, został wybrany w Hasluck w stanie Australia Zachodnia z ramienia opozycyjnej Partii Liberalnej.
26.09. Samoa po raz pierwszy w historii zmieniła czas na letni. Wprowadzenie zmiany poprzedziła intensywna kampania informacyjna w mediach oraz bezpośrednie spotkania z mieszkańcami, podczas których przedstawiciele władz przedstawiali korzyści z przesunięcia wskazówek. Powołana w zeszłym roku przez rząd specjalna komisja stwierdziła, że zmiana przyniesie znaczne oszczędności w zużyciu energii, poprawi bezpieczeństwo publiczne, a także przyczyni się do wzrostu gospodarczego kraju. Czas miał być przesunięty po raz pierwszy we wrześniu 2009 r., ale rząd odwołał zmianę po tragicznym trzęsieniu ziemi i tsunami, które spowodowało w Samoa śmierć 9 osób.

Jeśli chcesz zaprenumerować Oceania-newsletter
przyślij nam swój adres.  
nasz e-mail:oceania-redakcja@o2.pl
ARCHIWUM WIADOMOśCI:
<- 149 148 147 146 145 144 143 142 -> 
 kalkulator walut
 mapa regionu
 gdzie po wizę
 linki
 
Kościuszko w niebezpieczeństwie
Polacy w Australii alarmują - miejscowe władze chcą zmienić nazwę najwyższego szczytu kontynentu. Mount Kosciuszko z niczym im się nie kojarzy i zbyt trudno się wymawia. Czy uda się obronić bohatera?
Fidżi: zamach stanu
Fidżyjska armia pod dowództwem komandora Franka Bainimaramy zablokowała działanie rządu i prezydenta, rozbroiła policję i przejęła kontrolę nad administracją kraju. To już czwarty przewrót na Fidżi w ciągu niecałych 20 lat.
Tonga: umarł król, niech żyje król
W szpitalu w Auckland zmarł król Tonga Taufa'ahau Tupou IV. Miał 88 lat. Należał do najdłużej panujących i najbardziej kontrowersyj-
nych monarchów na świecie. Jego miejsce zajął równie barwny i kontrowersyjny Tupou V.

 TV New Zealand (ang.)
 Tele Polynesie (fr.)
 Tele N.Caledonie (fr.)
 Tele Wallis-Futuna (fr.)
 KUAM 8 TV News - Guam
 ABC News Australia (ang.)
 ABC Radio Australia (róśne)
 ABC Pacific Beat (index)
 Radio New Zealand Intl. (ang.)
statystyki www stat.pl

spis treścigdzie po wizęo stroniekontaktenglish