Oceania
   
 spis treści
 wiadomości

 Fidżi
 Kiribati
 Mikronezja
 Nauru
 Nowa Zelandia
 Palau
 Papua-Nowa Gwinea
 Samoa
 Tonga
 Tuwalu
 Vanuatu
 Wyspy Marshalla
 Wyspy Salomona
 
Terytoria i kolonie
 Guam
 Niue
 Nowa Kaledonia
 Pitcairn
 Polinezja Franc.
 Północne Mariany
 Samoa Am.
 Tokelau
 Wallis i Futuna
 Wyspa Wielkanocna
 Wyspy Cooka
 

wiadomości

archiwum 149


22.08. Ogromne żółwie zamieszkujące niegdyś wyspy Vanuatu, zostały 3 tys. lat temu wybite przez ludzi - donoszą naukowcy na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS). Zespół naukowców pod kierunkiem Matthew Spriggsa z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii odkrył na Vanuatu jamę wypełnioną żółwimi kośćmi, które datowano na około 3 tys. lat. Naukowcy podkreślają, że znaleziono wyłącznie kości nóg. Mięso wokół nóg to jedyny jadalny fragment żółwia. Żółwie należały do nieznanego wcześniej gatunku z rodzaju Meiolania. Osiągały 2,5 m długości, a ich głowy były zaopatrzone w rogi. Nieopodal znajduje się stanowisko archeologiczne, na którym odkrywane były wcześniej ślady kultury Lapita, reprezentowanej przez lud przybyły na Vanuatu z zewnątrz. Lud Lapita osiedlił się na wyspie około 200 lat przed datą ustaloną dla żółwich kości. Na tej podstawie naukowcy wnioskują, że to Lapici przyczynili się do zagłady żółwi.
21.08. Prawdopodobnie gorączka denga była przyczyną śmierci 17-letniego chłopca, który zmarł w szpitalu w Apii. Chłopiec dwa tygodnie wcześniej poczuł się źle, dostał wysokiej temperatury i skarżył się na ból głowy. To pierwsza ofiara dengi w Samoa od pięciu lat. Jednak według Radia New Zeland International, od stycznia tego roku na tę chorobę zapadło już 78 osób. Denga jest zakaźną chorobą wirusową występującą w obszarach tropikalnych. Można się nią zarazić poprzez kontakt z chorym, przenoszą ją także komary. śmiertelność wynosi od 6 do 10 proc.
20.08. Firma Digicel, prywatny operator telefonii komórkowej na Samoa, postanowiła sprzedawać karty SIM do swoich telefonów i karty doładowujące z automatów podobnych do tych, w których można kupić napoje. Pierwsza tego typu maszyna stanęła w hali przylotów międzynarodowego lotniska Faleolo, druga na ulicy w pobliżu ratusza w Apii. Automaty czynne są całą dobę i przyjmują płatności kartą lub banknotami. - Cieszymy się, że możemy coraz lepiej obsługiwać naszych klientów i dostarczać im to, czego potrzebują o każdej porze dnia i nocy - powiedział Pepe Christian Fruean, prezes Digicel.
19.08. Na atolu Tetiaroa w pobliżu Tahiti rozpoczęła się budowa luksusowego hotelu "The Brando". Od listopada przyszłego roku ma przyjmować wycieczki bogatych turystów z USA, którzy chcieliby poczuć atmosferę miejsca w którym mieszkał Marlon Brando (fot.). Aktor kupił atol na własność w 1965 r. i do końca życia miał na nim dom.
17.08. Już 13 osób zmarło w Prowincji Zachodniej Papui-Nowej Gwinei na nieznaną chorobę. Epidemia wybuchła w kilku tubylczych wioskach w bardzo niedostępnym regionie. Przypadki zachorowań lokalni mieszkańcy obserwują od ponad miesiąca, jednak dopiero kilka dni temu powiadomione zostały władze prowincji. Na miejsce wysłana została ekipa lekarzy, ale dotarcie do zarażonych może potrwać wiele dni. Wioski z chorymi są praktycznie odcięte od świata - nie prowadzą do nich drogi, w pobliżu nie ma też żadnej rzeki ani lądowiska dla samolotów, podróżni muszą się przedzierać pieszo przez gęstą dżunglę.
16.08. Ostry konflikt na Wyspie Wielkanocnej. Ponad tysiąc rdzennych mieszkańców zajęło budynki publiczne i jedyny hotel na wyspie i odmówiło ich opuszczenia, dopóki przedstawiciele władz Chile (do tego kraju należy formalnie Wyspa Wielkanocna) nie podejmą z nimi poważnych rozmów na temat ograniczenia ruchu turystycznego i rosnącej imigracji. Protestujący twierdzą, że gwałtownie zwiększająca się liczba mieszkańców wyspy jest dla niej bardzo niebezpieczna i zagraża zniszczeniem środowiska naturalnego oraz lokalnej kultury. Rdzenni mieszkańcy przekonują, że nowi przybysze nielegalnie budują swoje domy zajmując grunty należące do nich. Pojawiają się także żądania oderwania wyspy od Chile i ogłoszenia niepodległości. Rząd w Santiago nie komentuje publicznie wydarzeń na wyspie, ale jak dowiedział się dziennik Santiago Times, zaproponowano powołanie komisji, która ma rozpatrzyć żądania protestujących mieszkańców i w ciągu 60 dni przedstawić rekomendacje rozwiązań. Równocześnie na wyspę wysłana została grupa komandosów z zadaniem odbicia i zabezpieczenia zajętych budynków i lotniska.
12.08. Kryzys w samoańskim oddziale organizacji Czerwonego Krzyża. Nadzwyczajny Zjazd członków stowarzyszenia zdecydował w tajnym głosowaniu o odwołaniu dotychczasowego prezydenta i zarządu organizacji i powołał nowe, tymczasowe władze. Zjazd zwołany został po ujawnieniu w lokalnej prasie zarzutów wobec prezydenta Muagututagaty Petera Ah Hima i innych członków zarządu. Mieli oni defraudować środki stowarzyszenia, m.in. wydawać je na "prywatne przyjemności" i finansowanie działalności swoich firm. Odwołany prezydent nie przyjmuje zarzutów do wiadomości i nie uznaje decyzji Zjazdu. Wraz z kilkoma członkami odwołanego zarządu zabarykadował się w biurze i ogłosił wstrzymanie działalności Czerwonego Krzyża w Samoa. Nowy zarząd poprosił o interwencję premiera.
7.08. Tonga przygotowuje się do pierwszych w swojej historii wolnych wyborów. W listopadzie mieszkańcy kraju wybiorą nowy parlament, w którym większość miejsc obsadzanych będzie w powszechnym głosowaniu. Wcześniej wybieranych było tylko dziewięciu z 22 deputowanych, pozostałych mianował król spośród przedstawicieli możnych rodów i arystokracji. Do końca sierpnia wszyscy obywatele Tonga mają obowiązek zarejestrować się na listach wyborczych.

Jeśli chcesz zaprenumerować Oceania-newsletter
przyślij nam swój adres.  
nasz e-mail:oceania_redakcja@o2.pl
ARCHIWUM WIADOMOśCI:
<- 148 147 146 145 144 143 142 141 140 139 138 -> 
 kalkulator walut
 mapa regionu
 gdzie po wizę
 linki
 
Kościuszko w niebezpieczeństwie
Polacy w Australii alarmują - miejscowe władze chcą zmienić nazwę najwyższego szczytu kontynentu. Mount Kosciuszko z niczym im się nie kojarzy i zbyt trudno się wymawia. Czy uda się obronić bohatera?
Fidżi: zamach stanu
Fidżyjska armia pod dowództwem komandora Franka Bainimaramy zablokowała działanie rządu i prezydenta, rozbroiła policję i przejęła kontrolę nad administracją kraju. To już czwarty przewrót na Fidżi w ciągu niecałych 20 lat.
Tonga: umarł król, niech żyje król
W szpitalu w Auckland zmarł król Tonga Taufa'ahau Tupou IV. Miał 88 lat. Należał do najdłużej panujących i najbardziej kontrowersyj-
nych monarchów na świecie. Jego miejsce zajął równie barwny i kontrowersyjny Tupou V.

 TV New Zealand (ang.)
 Tele Polynesie (fr.)
 Tele N.Caledonie (fr.)
 Tele Wallis-Futuna (fr.)
 KUAM 8 TV News - Guam
 ABC News Australia (ang.)
 ABC Radio Australia (róśne)
 ABC Pacific Beat (index)
 Radio New Zealand Intl. (ang.)
statystyki www stat.pl

spis treścigdzie po wizęo stroniekontaktenglish