Oceania
   
 spis treści
 wiadomości

 Fidżi
 Kiribati
 Mikronezja
 Nauru
 Nowa Zelandia
 Palau
 Papua-Nowa Gwinea
 Samoa
 Tonga
 Tuwalu
 Vanuatu
 Wyspy Marshalla
 Wyspy Salomona
 
Terytoria i kolonie
 Guam
 Niue
 Nowa Kaledonia
 Pitcairn
 Polinezja Franc.
 Północne Mariany
 Samoa Am.
 Tokelau
 Wallis i Futuna
 Wyspa Wielkanocna
 Wyspy Cooka
 

wiadomości

archiwum 148


3.06. Prezydent Nowej Kaledonii, Philippe Gomes (fot.) został oskarżony o wykorzystywanie stanowiska publicznego dla uzyskania prywatnej korzyści. Chodzi o nieprawidłowości przy sprzedaży 900 klimatyzatorów przez firmę należącą do Gomesa kompanii Goro Nickel w 2005 r. Gomes pełnił w tym czasie również funkcję szefa rządu Prowincji Południowej i to on kilka tygodni wcześniej wydał Goro Nickel pozwolenie na uruchomienie kopalni niklu. Prokuratura odmawia ujawnienia szczegółów sprawy, ale lokalna prasa sugeruje, że zakup klimatyzatorów przez kompanię Goro Nickel mógł być formą łapówki w zamian za udzielenie koncesji wydobywczej. Podobne zarzuty już trzy lata temu wysuwała jedna z nowokaledońskich organizacji ekologicznych, ale wówczas prokuratura nie znalazła potwierdzenia. Po ujawnieniu sprawy Gomes zrezygnował z funkcji prezydenta Nowej Kaledonii. W wywiadzie udzielonym lokalnej telewizji zaprzeczył oskarżeniom i zarzucił prokuraturze nadgorliwość i działanie na polityczne zlecenie jego przeciwników.
1.06. Po blisko sześciu tygodniach od wyborów parlamentowi Nauru udało się w końcu wybrać spikera. Został nim najmłodszy członek parlamentu, 30-letni Dominic Tabuna. Wybór umożliwiła decyzja dwóch deputowanych, którzy po długich namowach opuścili ławy opozycji i ogłosili poparcie dla rządu. Wcześniej obie strony miały po 9 głosów, co uniemożliwiało podjęcie jakiejkolwiek decyzji. Niestety po trzech dniach Tabuna zrezygnował z funkcji. Jak wyjaśnił w oświadczeniu - przewodniczenie parlamentowi podjął z nadzieją, że pomoże to rozwiązać polityczny pat po wyborach i pozwoli na wybranie nowego prezydenta i członków rządu. Skoro okazało się to niemożliwe, uważa, że jego misja wygasła.
26.05. Wiceprezydent Polinezji Francuskiej, Edouard Fritch, został aresztowany pod zarzutem korupcji i umieszczony na trzy miesiące w areszcie. Prokuratura podejrzewa go, że w 2004 r. w imieniu swojej partii wręczył łapówkę jednemu z niezależnych deputowanych do parlamentu, aby ten zagłosował za wotum nieufności wobec ówczesnego prezydenta Oscara Temaru. Fritch wszystkiemu zaprzecza.
25.05. Linie lotnicze Air Pacific poinformowały, że przymierzają się do uruchomienia stałego połączenia z Australii przez Fidżi do Wysp Cooka oraz nowego połączenia Fidżi z Hongkongiem. W oficjalnym komunikacie zarząd linii poinformował, że nowe połączenia będą konkurencyjne zarówno pod względem ceny, jak i czasu podróży w stosunku do połączeń linii Air New Zealand. Lot z Londynu przez Hongkong i Suwę na Rarotongę ma być krótszy nawet o pięć godzin niż lot z przesiadką w Auckland. Tymczasem nowozelandzka tania linia lotnicza Pacific Blue poinformowała, że w związku z dużym zainteresowaniem pasażerów od lipca uruchamia czwarte połączenie w tygodniu na linii Auckland-Rarotonga; linia Pacific Flyer uzyskała pozwolenie na uruchomienie czarterowych lotów z Palau do Guam; natomiast premierzy Wysp Salomona i Papui-Nowej Gwinei podpisali porozumienie o uruchomieniu stałego połączenia lotniczego Honiara-Port Moresby.
24.05. 32,5 mln AUD będzie kosztował nowy budynek Sądu Najwyższego Vanuatu. Budynek stanie w śródmieściu stolicy kraju Port Villa, w miejscu poprzedniego - drewnianego gmachu sądu, który spłonął w 2007 r. Projektowaniem i budową zajmie się australijska firma Whitefield McQueen Irwin Alsop, która realizowała m.in. olimpijskie centrum sportów wodnych Ri Zhoa w Chinach.
24.05. Premier Wysp Salomona dr Derek Sikua (fot.) otworzył nową siedzibę przedstawicielstwa swojego kraju w Papui-Nowej Gwinei. Otwarcie obyło się z wielką pompą z udziałem premiera PNG sir Michaela Somare. "Papua-Nowa Gwinea jest jednym z najważniejszych partnerów dla Wysp Salomona. Łączą nas bliskie i ciepłe relacje sąsiedzkie. Niech ten piękny nowy budynek będzie pięknym symbolem naszej przyjaźni" - powiedział premier Sikua. Siedziba Wysokiej Komisji w Port Moresby jest pierwszym przedstawicielstwem Wysp Salomona wybudowanym od wybuchu wojny domowej w tym kraju w 2000 r. Wcześniej komisja wynajmowała lokal w jednym z hoteli oraz w siedzibie przedstawicielstwa Wielkiej Brytanii.
13.05. Kobiety powinny odgrywać większą rolę w życiu publicznym krajów Oceanii - uważają uczestnicy panelu zorganizowanego w stolicy Tuwalu Funafuti. Jednogłośnie uznano, że wszelkie inicjatywy dotyczące parytetu płci w wyborach parlamentarnych powinny być wspierane. Obecnie w parlamentach czterech spośród 13 niezależnych państw południowego Pacyfiku nie zasiada żadna kobieta (w Fidżi nie ma parlamentu). Ale jest nadzieja że ten stan się wkrótce zmieni. Rząd Tuwalu rozważa przyjęcie ustawy gwarantującej kobietom co najmniej dwa mandaty w miejscowym parlamencie, podobne inicjatywy zgłosiły również Mikronezja (4 miejsca dla kobiet) i Papua-Nowa Gwinea (która w swoim parlamencie ma obecnie jedną deputowaną, a chciałaby mieć ich 22). Uczestnicy dyskusji podkreślili, że modelem, do którego powinny dążyć kraje regionu jest rozwiązanie francuskie zaimplementowane przez wszystkie zamorskie terytoria tego kraju (Polinezja Francuska, Nowa Kaledonia oraz Wallis i Futuna) - kobiety na mocy prawa zajmują w ich parlamentach dokładnie połowę miejsc.
17.05. Papeete - stolica Polinezji Francuskiej - świętowała swoją 120 rocznicę. Miasto istniało wprawdzie znacznie wcześniej jako siedziba polinezyjskich królów Tahiti (w 1847 r. założony został tu pierwszy sklep, a w 1875 wybudowano katedrę), ale dopiero po oddaniu władzy przez ostatniego króla z dynastii Pomare uznano je za oficjalną siedzibę władz Posiadłości Francuskich w Oceanii i przeprowadzono pierwsze wybory do lokalnego samorządu miejskiego. Dzisiaj miasto jest głównym ośrodkiem życia społecznego Polinezji. Wraz z suburbiami liczy około 130 tys. mieszkańców (połowa populacji Tahiti). Jest też głównym ośrodkiem turystycznym kraju, przez który przewija się ponad 2 mln turystów rocznie. Na zdjęciu widok z lotu ptaka na port i śródmieście Papeete.

Jeśli chcesz zaprenumerować Oceania-newsletter
przyślij nam swój adres.  
nasz e-mail:oceania_redakcja@o2.pl
ARCHIWUM WIADOMOśCI:
<- 148 147 146 145 144 143 142 141 140 139 138 -> 
 kalkulator walut
 mapa regionu
 gdzie po wizę
 linki
 
Kościuszko w niebezpieczeństwie
Polacy w Australii alarmują - miejscowe władze chcą zmienić nazwę najwyższego szczytu kontynentu. Mount Kosciuszko z niczym im się nie kojarzy i zbyt trudno się wymawia. Czy uda się obronić bohatera?
Fidżi: zamach stanu
Fidżyjska armia pod dowództwem komandora Franka Bainimaramy zablokowała działanie rządu i prezydenta, rozbroiła policję i przejęła kontrolę nad administracją kraju. To już czwarty przewrót na Fidżi w ciągu niecałych 20 lat.
Tonga: umarł król, niech żyje król
W szpitalu w Auckland zmarł król Tonga Taufa'ahau Tupou IV. Miał 88 lat. Należał do najdłużej panujących i najbardziej kontrowersyj-
nych monarchów na świecie. Jego miejsce zajął równie barwny i kontrowersyjny Tupou V.

 TV New Zealand (ang.)
 Tele Polynesie (fr.)
 Tele N.Caledonie (fr.)
 Tele Wallis-Futuna (fr.)
 KUAM 8 TV News - Guam
 ABC News Australia (ang.)
 ABC Radio Australia (róśne)
 ABC Pacific Beat (index)
 Radio New Zealand Intl. (ang.)
statystyki www stat.pl

spis treścigdzie po wizęo stroniekontaktenglish