Oceania
   
 spis tre¶ci
 wiadomo¶ci

 Fidżi
 Kiribati
 Mikronezja
 Nauru
 Nowa Zelandia
 Palau
 Papua-Nowa Gwinea
 Samoa
 Tonga
 Tuwalu
 Vanuatu
 Wyspy Marshalla
 Wyspy Salomona
 
Terytoria i kolonie
 Guam
 Niue
 Nowa Kaledonia
 Pitcairn
 Polinezja Franc.
 Północne Mariany
 Samoa Am.
 Tokelau
 Wallis i Futuna
 Wyspa Wielkanocna
 Wyspy Cooka
 

wiadomości

archiwum 147


6.05. Ponad 30 byłych pracowników polinezyjskich linii lotniczych Air Tahiti Nui zostało uznanych przez sąd w papeete za winnych używania środków odurzających i narkotyków w czasie pracy. Za karę muszą zapłacić grzywny w wysokości od 1200 do 1500 euro. Dziesięć osób dodatkowo skazanych zostało na kary pozbawienia wolności od 3 miesięcy do roku w zawieszeniu. Sprawa wyszła na jaw w lipcu 2007 r., kiedy to podczas jednego z lotów z Tahiti do Los Angeles pasażerowie zauważyli dziwne zachowanie jednego ze stewardów. Po wylądowaniu złożyli oficjalną skargę, a linia lotnicza rozpoczęła wewnętrzne dochodzenie. Na jaw wyszło niemal powszechne zażywanie narkotyków przez członków załóg latających na długich transoceanicznych trasach. Jeden ze skazanych mężczyzn oprócz zażywania narkotyków przemycał je również ze Stanów Zjednoczonych i Francji do Polinezji z przeznaczeniem na handel.
3.05. Fidżi zamierza reaktywować własną służbę wywiadowczą. Jak poinformował minister obrony Ratu Epeli Ganilau, jeszcze w tym roku powstanie Narodowa Agencja Wywiadowcza, której głównym zadaniem będzie ochrona Fidżi przed infiltracją ze strony niepożądanych elementów, w szczególności agentów obcego wywiadu i działaczy opozycji. W latach 90. w kraju funkcjonowały już podobne służby (Fidżyjska Służba Wywiadowcza oraz Narodowa Rada Bezpieczeństwa), jednak w 1999 r. zostały zlikwidowane przez lewicowy rząd Mahendry Chaudhry (pierwszego premiera Fidżi pochodzenia hinduskiego). W 2000 r. rząd Chaudhry został obalony w wyniku zamachu stanu, którego jednym z inicjatorów był komandor Frank Bainimarama - ten sam, który w 2006 r. obalił również rząd Laisenii Quarase i do dzisiaj rządzi krajem jako premier rządu tymczasowego.
29.04. Tuwalu jest rozczarowane decyzją australijskiego rządku, który postanowił odłożyć prace nad przyjęciem ustawy o handlu emisją dwutlenku węgla do 2013 r. Według premiera Australii Kevina Rudda powody tej decyzji są dwa: ostry sprzeciw dużej części deputowanych w parlamencie federalnym oraz opóźnienia w pracach nad nowym globalnym paktem klimatycznym, który miałby zastąpić Protokół z Kioto. "Ustawa o handlu emisjami miała być częścią ambitnego planu Australii w redukcji emisji dwutlenku węgla o 30 proc. do 2020 r. Teraz te plany są nierealne" - mówi w wywiadzie dla agencji Pacific Beat Mataio Tekinene, przedstawicielka rządu Tuwalu. "Dla Australijczyków to być może nie ma większego znaczenia, ale dla nas ta decyzja oznacza być albo nie być".
27.04. Nie przyniosły rozwiązania politycznego pata przedterminowe wybory w Nauru. W parlamencie (fot.) wybranym 24 kwietnia rząd Marcusa Stephena może liczyć na 9 głosów przy identycznej liczbie głosów opozycji. Ta równowaga sił uniemożliwia wybranie spikera i rozpoczęcie nowej kadencji parlamentu. To nie pierwsza podobna sytuacja w historii Nauru. "W naszym systemie politycznym, w którym nie istnieją partie jako takie, a posłowie gromadzą się w grupach popierających rząd lub mu przeciwnych wyłącznie na zasadzie osobistych sympatii, zdarza się to dość często. Sprzyja temu parzysta liczba miejsc w parlamencie, co często powoduje takie zawieszenie sił" - tłumaczy Katy Le Roy, radca parlamentu Nauru. Słabość parlamentu wiąże się ze słabością i niestabilnością władzy wykonawczej. Od czasu uzyskania niepodległości w 1968 r. w Nauru utworzyło się i rozpadło aż 36 rządów. Prezydent Stephen rozpisał ostatnie wybory, m.in. z powodu irytacji po serii wniosków o wotum nieufności wobec jego rządu. Prezydent nie wyklucza ogłoszenia kolejnej elekcji, jeśli pat będzie się przedłużał.
25.04. 4 tys. robotników z Azji zamierza zatrudnić kompania metalurgiczna Koniambo Nickel w do rozbudowy swojej huty i kopalni na północy Grande Terre w Nowej Kaledonii. Do końca przyszłego roku kosztem 4 mln USD kompania chce wybudować nowy piec do wypalania rudy niklu i rozbudować instalacje na polach wydobywczych, co pozwoliłoby dwukrotnie zwiększyć produkcję. W 2006 r. kompania wybudowała rękami azjatyckich robotników bliźniaczy kompleks na południu wyspy, co wywołało wówczas szereg protestów wśród miejscowej ludności, niezadowolonej z powodu zatrudniania zagranicznej siły roboczej.
19.04. Tonga ma nowy prom do przewozu pasażerów i towarów. Dzięki pomocy Australii i Nowej Zelandii, które złożyły się po 1,9 mln USD, królestwo wyczarterowało statek MV "Ajang Subuh" zwodowany w 2008 r. w Malezji. Jednostka ma 41 m długości i może przewozić 70 pasażerów oraz 150 ton ładunku. Przez pierwszy miesiąc statek obsługiwany będzie przez załogę z Nowej Zelandii, miejscowi marynarze będą w tym czasie przechodzić szkolenie. Poprzedni rządowy prom, MV "Princess Ashika" (fot.) zatonął 5 sierpnia 2009 roku z 74 osobami na pokładzie (55 udało się uratować). Była to największa katastrofa w historii Tonga. Komisja badająca przyczyny zatonięcia statku ustaliła, że jednostka była w fatalnym stanie technicznym i zupełnie nie nadawała się do służby. Rząd zakupił go, gdy statek miał 36 lat i nigdy nie był remontowany, ponadto jego konstrukcja z otwieraną tylną burtą nie sprawdzała się w warunkach pracy w Tonga - wiele wysp nie ma przystani z prawdziwego zdarzenia i rozładunek promu musi odbywać się na pełnym morzu (na podwodnych zdjęciach Princess Ashiki widać, że statek leży na dnie z otwartą burtą).
16.04. 32 mln euro w ciągu najbliższych czterech lat Unia Europejska przekaże Sfederowanym Stanom Mikronezji. To największa jednorazowa dotacja finansowa z UE dla krajów regionu Pacyfiku. Przeznaczona zostanie na budowę elektrowni zasilanych energią słoneczną oraz na rozwój rybołówstwa. Według Wiepke van der Goota (fot.), ambasadora UE w Oceanii, unijna pomoc pozwoli obywatelom Mikronezji, zwłaszcza jej małych i odległych wysp, na korzystanie z dobrodziejstw energii elektrycznej, bez zanieczyszczania przy tym środowiska naturalnego.
14.04. 88 proc. mieszkańców Wyspy Wielkanocnej (Rapa Nui) jest przeciwna wypożyczeniu Europejczykom jednego z moai (fot.) - słynnych kamiennych figur, wykutych w wulkanicznej skale przez dawnych mieszkańców wyspy. Figura miała posłużyć jako element dekoracji uroczystości w Paryżu. Ostateczna decyzja co do wypożyczenia podjęta zostanie w Chile, do którego należy Wyspa Wielkanocna. Mieszkańcy Rapa Nui protestują również przeciwko rosnącej liczbie turystów odwiedzających ich kraj. W 2009 r. w geście protestu na 48 godzin zablokowali lotnisko na wyspie, co spowodowało wstrzymanie ruchu lotniczego.

Jeśli chcesz zaprenumerować Oceania-newsletter
przyślij nam swój adres.  
nasz e-mail:oceania_redakcja@o2.pl
ARCHIWUM WIADOMOśCI:
<- 146 145 144 143 142 141 140 139 138 137 -> 
 kalkulator walut
 mapa regionu
 gdzie po wizę
 linki
 
Ko¶ciuszko w niebezpieczeństwie
Polacy w Australii alarmuj± - miejscowe władze chc± zmienić nazwę najwyższego szczytu kontynentu. Mount Kosciuszko z niczym im się nie kojarzy i zbyt trudno się wymawia. Czy uda się obronić bohatera?
Fidżi: zamach stanu
Fidżyjska armia pod dowództwem komandora Franka Bainimaramy zablokowała działanie rz±du i prezydenta, rozbroiła policję i przejęła kontrolę nad administracj± kraju. To już czwarty przewrót na Fidżi w ci±gu niecałych 20 lat.
Tonga: umarł król, niech żyje król
W szpitalu w Auckland zmarł król Tonga Taufa'ahau Tupou IV. Miał 88 lat. Należał do najdłużej panuj±cych i najbardziej kontrowersyj-
nych monarchów na ¶wiecie. Jego miejsce zaj±ł równie barwny i kontrowersyjny Tupou V.

 TV New Zealand (ang.)
 Tele Polynesie (fr.)
 Tele N.Caledonie (fr.)
 Tele Wallis-Futuna (fr.)
 KUAM 8 TV News - Guam
 ABC News Australia (ang.)
 ABC Radio Australia (ró¶ne)
 ABC Pacific Beat (index)
 Radio New Zealand Intl. (ang.)
statystyki www stat.pl

spis tre¶cigdzie po wizęo stroniekontaktenglish