Oceania
   
 spis treści
 wiadomości

 Fidżi
 Kiribati
 Mikronezja
 Nauru
 Nowa Zelandia
 Palau
 Papua-Nowa Gwinea
 Samoa
 Tonga
 Tuwalu
 Vanuatu
 Wyspy Marshalla
 Wyspy Salomona
 
Terytoria i kolonie
 Guam
 Niue
 Nowa Kaledonia
 Pitcairn
 Polinezja Franc.
 Północne Mariany
 Samoa Am.
 Tokelau
 Wallis i Futuna
 Wyspa Wielkanocna
 Wyspy Cooka
 

wiadomości

archiwum 146


15.04. Tongijski parlament przyjął ustawę, która zmienia zasady wyboru składu jego członków. Na podstawie nowej ustawy, w najbliższych wyborach parlamentarnych (które odbędą się w listopadzie lub grudniu) obywatele wybiorą 17 deputowanych, a tylko dziewięciu nominuje król. Dotychczas proporcje były odwrotne: dziewięć miejsc obsadzanych było w wyniku powszechnej elekcji, zaś 23 mandaty przydzielane były w wyniku królewskiej nominacji. "To historyczna zmiana, która doprowadzi do demokratyzacji naszego kraju. Po raz pierwszy reprezentanci społeczeństwa będą mieć większość w parlamencie" - wyjaśnia Akilisi Pohiva, lider ruchu prodemokratycznego. Obecnie trwają dyskusje nad ordynacją wyborczą. Rząd chciałby, by parlament wybierany był w wyborach większościowych z jednomandatowymi okręgami wyborczymi. Opozycja uważa, że lepsze byłyby wybory proporcjonalne.
10.04. Co najmniej dwadzieścia osób, w tym cztery ciężko, zostało rannych w wypadku autobusu w miejscowości Saleapaga (fot.), w południowo wschodniej części wyspy Upolu (Samoa). Autobus zjeżdżał ze wzniesienia po śliskiej drodze, kiedy kierowca stracił nad nim panowanie. Swiadkowie twierdzą, że pojazd jechał ze zbyt dużą prędkością. "Kierowca powinien był bardziej uważać, zwłaszcza, że autobus nie był nowy i miał nie w pełni sprawne hamulce" - opowiadał Tali Malago, student z Saleapaga. Rozpędzony autobus wypadł z drogi i wtoczył się na zbocze wzgórza i tam przewrócił się na bok. "Skończyło się dosyć szczęśliwie. Gdybyśmy zderzyli się z innym pojazdem, albo zjechali niżej i uderzyli w jakiś budynek, wszyscy moglibyśmy zginąć" - mówi Tali Malago.
8.04. Szef tymczasowego rządu Fidżi, Frank Bainimarama (fot.), odrzucił propozycję Komisji Europejskiej, by w zamian za 500 mln euro pomocy gospodarczej zgodził się ustąpić i rozpisać wolne wybory. "Nie mogłem się zgodzić na tą propozycję, ponieważ jest jeszcze wiele pracy do wykonania, aby Fidżi mogło być bezpieczne" - powiedział Bainimarama na konferencji prasowej po powrocie z rozmów w Brukseli. Podkreślił, że najważniejszym zadaniem jest przygotowanie konstytucji, która będzie "odpowiednia" dla obywateli Fidżi. "Nasze prawo ma odpowiadać nam - ludziom z Fidżi, a nie rządom Australii czy Nowej Zelandii".
6.04. Władze Niue chcą wyburzyć ponad 100 domów porzuconych przez ich właścicieli, którzy na stałe opuścili wyspę. "Zrujnowane budynki psują krajobraz i mogą być zagrożeniem dla bezpieczeństwa" - mówiła O'Love Jacobson, minister zdrowia i prac publicznych w rządzie Niue podczas spotkania ze społecznością niueańczyków w Auckland w Nowej Zelandii. Większość budynków zostało opuszczonych w 2004 r. po ataku cyklonu Heta. Od tej pory nikt się nimi nie zajmuje, więc władze mają prawo wystąpić do sądu o zgodę na usunięcie pozostałości. Jednak jak wyjaśniła Jacobson, rząd nie chce podejmować takich działań bez wiedzy społeczności wyspiarzy. "Być może ktoś jednak zmieni zdanie i zechce wrócić" - stwierdziła pani minister.
5.04. Nowe połączenia lotnicze do Fidżi, Papui-Nowej Gwinei i Palau. Od początku kwietnia australijska tania linia lotnicza Jettstar cztery razy w tygodniu wysyła swoje samoloty z Sydney do Nadi (Fidżi). Od połowy marca Air Niugini dwa razy w tygodniu lata z Port Moresby do Narity w Japonii. W Palau powstała zupełnie nowa, prywatna kompania lotnicza Pacific Flier. Na razie obsługuje połączenia z Filipinami i Australią (Brisbane), od maja planowane jest uruchomienie połączeń z Guam. Tymczasem Air Marshall Islands po ponad dwuletniej przerwie odzyskały swojego Dorniera-228, który przechodził kapitalny remont na Tajwanie. Samolot (jeden z dwóch używanych przez narodowe linie) wróci do służby z końcem kwietnia.
30.03. Od miesiąca z Tuwalu nie wysłany został żaden list ani paczka. Z końcem lutego wygasło dotychczasowe porozumienie pomiędzy rządem Tuwalu a liniami lotniczymi Air Pacific dotyczące transportu przesyłek pocztowych. Najbardziej cierpi Tuwaluańskie Biuro Filatelistyczne, które prowadzi wysyłkową sprzedaż znaczków pocztowych dla odbiorców z całego świata (sprzedaż znaczków jest jednym z ważniejszych źródeł przychodów dla budżetu Tuwalu). Co ciekawe, przesyłki z innych krajów bez kłopotów docierają do Tuwalu - transport poczty przychodzącej odbywa się na podstawie odrębnej umowy Air Pacific z rządem.
24.03. Władze Polinezji Francuskiej ujawniły szczegóły nowej strategii promocji turystyki, która ma przyciągnąć do kraju nowych gości. "Tahiti i jej wyspy są ostatnim ogrodem raju - i tak będziemy je promować" - mówi Steeve Hamblin, minister turystyki. "Mamy małe wysepki rozrzucone po Pacyfiku, do których trudno dotrzeć. To, co wygląda na problem, chcemy sprzedawać jako zaletę. Na tych wysepkach nie ma cywilizacji, więc mogą być świetnym miejscem na ucieczkę od codzienności". Polinezja ambitnie zakłada, że do 2040 r. uda jej się przyciągnąć ponad milion turystów. Nie będzie łatwo, bo po ostatnim kryzysie gospodarczym ruch turystyczny znacznie się zmniejszył. Rok 2009 był najgorszy w historii polinezyjskiej branży turystycznej - kraj odwiedziło 160,5 tys. gości, podczas gdy jeszcze w 2008 r. do Polinezji przyjechało ponad 196 tys. osób.
13.03. 69-letni mężczyzna z niewielkimi obrażeniami głowy, pleców oraz klatki piersiowej trafił do szpitala w regionie Hawke's Bay (Nowa Zelandia) po tym, jak dwukrotnie został przejechany samochodem przez swoją żonę. Jak wynika z relacji dziennika "The New Zealand Herald", kobieta potrąciła swojego męża cofając niewielkim terenowym autem na drodze podjazdowej do ich domu. Po chwili podjechała do przodu, ponownie przejeżdżając po leżącym na ziemi mężu. Dopiero wówczas zszokowana wezwała pogotowie, które helikopterem zabrało mężczyznę do szpitala. Stan mężczyzny lekarze określili jako "umiarkowanie ciężki".

Jeśli chcesz zaprenumerować Oceania-newsletter
przyślij nam swój adres.  
nasz e-mail:oceania_redakcja@o2.pl
ARCHIWUM WIADOMOśCI:
<- 145 144 143 142 141 140 139 138 137 -> 
 kalkulator walut
 mapa regionu
 gdzie po wizę
 linki
 
Kościuszko w niebezpieczeństwie
Polacy w Australii alarmują - miejscowe władze chcą zmienić nazwę najwyższego szczytu kontynentu. Mount Kosciuszko z niczym im się nie kojarzy i zbyt trudno się wymawia. Czy uda się obronić bohatera?
Fidżi: zamach stanu
Fidżyjska armia pod dowództwem komandora Franka Bainimaramy zablokowała działanie rządu i prezydenta, rozbroiła policję i przejęła kontrolę nad administracją kraju. To już czwarty przewrót na Fidżi w ciągu niecałych 20 lat.
Tonga: umarł król, niech żyje król
W szpitalu w Auckland zmarł król Tonga Taufa'ahau Tupou IV. Miał 88 lat. Należał do najdłużej panujących i najbardziej kontrowersyj-
nych monarchów na świecie. Jego miejsce zajął równie barwny i kontrowersyjny Tupou V.

 TV New Zealand (ang.)
 Tele Polynesie (fr.)
 Tele N.Caledonie (fr.)
 Tele Wallis-Futuna (fr.)
 KUAM 8 TV News - Guam
 ABC News Australia (ang.)
 ABC Radio Australia (róśne)
 ABC Pacific Beat (index)
 Radio New Zealand Intl. (ang.)
statystyki www stat.pl

spis treścigdzie po wizęo stroniekontaktenglish