Oceania
   
 spis treści
 wiadomości

 Fidżi
 Kiribati
 Mikronezja
 Nauru
 Nowa Zelandia
 Palau
 Papua-Nowa Gwinea
 Samoa
 Tonga
 Tuwalu
 Vanuatu
 Wyspy Marshalla
 Wyspy Salomona
 
Terytoria i kolonie
 Guam
 Niue
 Nowa Kaledonia
 Pitcairn
 Polinezja Franc.
 Północne Mariany
 Samoa Am.
 Tokelau
 Wallis i Futuna
 Wyspa Wielkanocna
 Wyspy Cooka
 

wiadomości

archiwum 145


19.03. Ponad 3 mln tala (1,2 mln USD) kosztowało 15 nowych samochodów zakupionych przez rząd Samoa na potrzeby premiera i wszystkich ministrów oraz przewodniczącego parlamentu. Wszystkie auta są luksusowo wyposażone i dysponują mocnymi, ośmiocylindrowymi silnikami. "To skandaliczna rozrzutność" - grzmi opozycja. Poseł Palusalue Fa'apo II przypomina, że szpital w Apii jest w dramatycznej sytuacji finansowej. Brakuje mu środków na opłacenie rachunków za prąd i zakup najpotrzebniejszych leków. Nie ma też pieniędzy na zatrudnienie dodatkowego personelu, a liczba pracujących lekarzy nie wystarcza na obsadzenie wszystkich dyżurów. Dotacje przydałyby się także policji i szkołom. "A tymczasem rząd funduje sobie luksusowe zabawki. To naprawdę skrajna nieodpowiedzialność" - mówi Palusalue Fa'apo II.
15.03. Do sklepów i restauracji w Guam trafiło piwo o nazwie Guam Beer - pierwsza w historii wyspy lokalna marka chmielowego napoju. Piwo produkowane jest wprawdzie w Korei Południowej, ale jak zapewnia pomysłodawca - James Castro, marketing manager firmy Mid-Pacific Distributors - na pewno będzie się wyróżniać spośród innych piw. Receptura Guam Beer uwzględnia oczekiwania miejscowych konsumentów (lubiących lekkie jasne napoje typu lager), do produkcji wykorzystywane są również lokalne składniki. Do telewizyjnej kampanii promocyjnej nowego piwa zaangażowany został Osamu Higashio, popularny w latach 80. baseballista z zawodowej ligi w Japonii.
11.03. Gubernator stanu Melekeok (Palau), Lazarus Kodep, zrezygnował ze stanowiska po ujawnieniu przez sąd zarzutów jakie mu przedstawiono. Gubernator oskarżony został o zdefraudowanie publicznych pieniędzy i przywłaszczenie sobie środków z kasy stanowego rządu. Prokuraturze udało się udowodnić co najmniej 100 takich przypadków w latach 2003-07. To nie pierwsza taka sprawa w życiorysie byłego gubernatora. Wcześniej był już raz skazany za defraudację publicznych środków oraz fałszowanie dokumentacji.
9.03. Kosztem 600 mln kina Exxon Mobil wybuduje w centrum Port Moresby swoją główną siedzibę w Papui-Nowej Gwinei. W reprezentacyjnej części miasta (fot.), tuż nad brzegiem zatoki Port Moresby Harbour w ciągu roku stanie nowoczesny kompleks biurowo-mieszkalny dla kilkuset pracowników koncernu. Jak donosi dziennik The National - będzie to jeden z najładniejszych budynków w całym mieście. W grudniu 2009 r. Exxon Mobil otrzymał 32-letnią koncesję na wydobycie skroplonego gazu (LNG), zapłacił za nią ponad 9 mld USD.
7.03. W Honiarze na Wyspach Salomona rozpoczęły się pierwsze publiczne przesłuchania przed Komisją Prawdy i Pojednania, która ma osądzić wydarzenia z czasów wojny domowej w latach 1997-2003. W walkach na tle etnicznym pomiędzy rdzennymi mieszkańcami wyspy Guadalcanal a osiedleńcami z sąsiedniej Malaity i innych części kraju zginęło wówczas około 100 osób, a ponad 20 tys. musiało uciekać ze swoich domów. Wojnę zakończyła dopiero interwencja międzynarodowych sił pokojowych pod przewodnictwem Australii. Komisja Prawdy i Pojednania ma wskazać osoby odpowiedzialne za wywołanie walk i zaproponować dla nich sprawiedliwe kary. Ma też zaproponować formę zadośćuczynienia dla ofiar. Ponadto Komisja została zobowiązana przez rząd Wysp Salomona do przygotowania propozycji rozwiązań ustrojowych, które zapobiegną podobnym zdarzeniom w przyszłości. "To ważne, że ofiary tej wojny mają szansę przemówić i wyrzucić z siebie cały swój żal i krzywdę. Ważne też, że my wszyscy możemy tego słuchać i przyjąć tę tragedię, jako część historii naszego kraju. To najlepsza lekcja na przyszłość" - powiedział otwierająć posiedzenie Komisji jej przewodniczący Sam Ata.
5.03. Od trzech tygodni do atolu Ebeye w Wyspach Marshalla nie docierają dostawy benzyny. Mieszkańcy mają kłopot z dojazdem do pracy w bazie wojskowej na sąsiednim atolu Kwajalein, bo brak paliwa unieruchomił wszystkie wodne taksówki i łodzie. Nie działa również generator prądu produkujący energię dla większości domów na Ebeye. Powodem kłopotów jest awaria rządowego kutra dostarczającego benzynę na wyspę. Zepsuty kuter od kilku tygodni czeka na dostarczenie z USA części zamiennych. Paliwo mógłby w tym czasie dostarczać prywatny statek, ale rząd uznał, że stawki jakich zażądał jego właściciel są zbyt wysokie. Ebeye należy do najbardziej zaludnionych wysp w całej Oceanii - ma tylko 1,5 km długości i 180 m szerokości a zamieszkuje ją blisko 15 tys. ludzi.
2.03. Całkiem nowy prom pasażersko-towarowy ufundował Samoa rząd Japonii. MV Lady Naomi III (fot.) może zabrać na pokład 740 pasażerów i 40 pojazdów. Statek jest już w Apii i w najbliższych tygodniach rozpocznie regularne rejsy. "Mam nadzieję, że nasz dar przyczyni się do wzmocnienia prywatnego sektora i rozwoju turystyki w Samoa" - powiedział w wywiadzie dla dziennika Samoa Observer ambasador Japonii Toshihiro Takahashi.
1.03. Zjednoczony Front Demokratyczny (United Democratic Front) - tak nazywa się nowa partia polityczna założona w Papui-Nowej Gwinei przez gubernatora Dystryktu Stołecznego Powesa Parkopa. Główne cele nowego stronnictwa to walka z korupcją i upolitycznieniem życia publicznego oraz modernizacja kraju. Na założycielskie zebranie partii w siedzibie parlamentu PNG przyszło ponad 500 osób. Partia zamierza wystartować w najbliższych wyborach parlamentarnych.
28.02. Mieszkańcy Nauru nie zgodzili się na zmiany w konstytucji swojego kraju. W referendum zorganizowanym z inicjatywy rządu dwie trzecie głosujących (blisko 3 tys. osób) sprzeciwiło się przyjęciu 34 poprawek obejmujących m.in. sposób wyboru prezydenta i wzmocnienie stabilności rządu. Zmiany miały także zapewnić lepszą ochronę praw obywatelskich i większą transparentność funkcjonowania instytucji publicznych. Obowiązująca konstytucja Nauru została napisana w 1967 r., jeszcze przed ogłoszeniem niepodległości kraju, i od tamtej pory nie była zmieniana.
25.02. Osiem państw Oceanii chce założyć regionalne stowarzyszenie, które pozwoli zwiększyć udział w zyskach z połowów tuńczyka na ich wodach terytorialnych. Kiribati, Mikronezja, Nauru, Palau, Papua-Nowa Gwinea, Tuwalu, Wyspy Marshalla, Wyspy Salomona sprawują kontrolę nad akwenami, w których żyje jedna czwarta całej światowej populacji tuńczyka, a mimo to kraje te uzyskują zaledwie 15 proc. przychodów z połowów szacowanych na kwotę 2 mld USD rocznie. Większość zysków zatrzymują koncerny połowowe z USA, Japonii i Tajwanu. Dlatego też wyspiarskie kraje postanowiły razem walczyć o swoje prawa i zamierzają się zorganizować w kartel wzorowany na OPEC - stowarzyszeniu państw producentów ropy naftowej, dyktujący ceny czarnego złota na światowych rynkach.

Jeśli chcesz zaprenumerować Oceania-newsletter
przyślij nam swój adres.  
nasz e-mail:oceania_redakcja@o2.pl
ARCHIWUM WIADOMOśCI:
<- 144 143 142 141 140 139 138 137 136 135 134 133 132 131 -> 
 kalkulator walut
 mapa regionu
 gdzie po wizę
 linki
 
Kościuszko w niebezpieczeństwie
Polacy w Australii alarmują - miejscowe władze chcą zmienić nazwę najwyższego szczytu kontynentu. Mount Kosciuszko z niczym im się nie kojarzy i zbyt trudno się wymawia. Czy uda się obronić bohatera?
Fidżi: zamach stanu
Fidżyjska armia pod dowództwem komandora Franka Bainimaramy zablokowała działanie rządu i prezydenta, rozbroiła policję i przejęła kontrolę nad administracją kraju. To już czwarty przewrót na Fidżi w ciągu niecałych 20 lat.
Tonga: umarł król, niech żyje król
W szpitalu w Auckland zmarł król Tonga Taufa'ahau Tupou IV. Miał 88 lat. Należał do najdłużej panujących i najbardziej kontrowersyj-
nych monarchów na świecie. Jego miejsce zajął równie barwny i kontrowersyjny Tupou V.

 TV New Zealand (ang.)
 Tele Polynesie (fr.)
 Tele N.Caledonie (fr.)
 Tele Wallis-Futuna (fr.)
 KUAM 8 TV News - Guam
 ABC News Australia (ang.)
 ABC Radio Australia (róśne)
 ABC Pacific Beat (index)
 Radio New Zealand Intl. (ang.)
statystyki www stat.pl

spis treścigdzie po wizęo stroniekontaktenglish