Oceania
   
 spis treści
 wiadomości

 Fidżi
 Kiribati
 Mikronezja
 Nauru
 Nowa Zelandia
 Palau
 Papua-Nowa Gwinea
 Samoa
 Tonga
 Tuwalu
 Vanuatu
 Wyspy Marshalla
 Wyspy Salomona
 
Terytoria i kolonie
 Guam
 Niue
 Nowa Kaledonia
 Pitcairn
 Polinezja Franc.
 Północne Mariany
 Samoa Am.
 Tokelau
 Wallis i Futuna
 Wyspa Wielkanocna
 Wyspy Cooka
 

wiadomości 2013/14


17.01. We wszystkich zamorskich terytoriach Francji (m.in. w Polinezji Francuskiej, Nowej Kaledonii oraz Wallis i Futunie) wprowadzono do obiegu nowe banknoty. To pierwsza tego typu zmiana od 45 lat. Nowe banknoty są mniejsze, bardziej kolorowe i lepiej zabezpieczone.
15.01. Dwukrotnie w ciągu jednego tygodnia w połowie stycznia na plaże Wyspy Południowej w Nowej Zelandii wpłynęły duże stada grindwali (jeden z gatunków delfinów). Spośród ponad 100 zwierząt około 40 zginęło. Resztę udało się uratować dzięki błyskawicznej akcji miejscowych mieszkańców i aktywistów organizacji ekologicznych. Nowozelandzcy naukowcy są przekonani, że delfiny, zanim dokonały zbiorowego samobójstwa, płynęły po otwartym morzu w jednym dużym stadzie za swoim liderem. Prawdopodobnie piaszczyste płycizny u wybrzeży Australii i Nowej Zelandii znajdują się na drodze odwiecznych szlaków geomagnetycznych wędrówek waleni.
6.01. W Tonga ruszył pierwszy wirtualny uniwersytet. Lo'au University od 6 stycznia kształci przez internet 500 osób na poziomie licencjackim, a także sześciu studentów na studiach magisterskich a pięcioro studentów stara się o tytuł doktora. Wirtualne kursy trwają po półtora roku i zaraz po ich zakończeniu studenci mogą przystępować do egzaminów końcowych uprawniających do uzyskania tytułu naukowego. Obecnie prwoadzonych jest sześć kursów: Rational Studies; Natural and Formal Sciences; Social Philosophy, Ethno-science and Humanities; Business, Commerce and Information Technology Management; Health, Community Development and Social Services; School of Technology and Other Applied Sciences.
27.12. Gubernator Amerykańskiego Samoa, Lolo Matalasi Molinga (fot.), napisał list do linii lotniczych Air New Zealand, Virgin Blue Australia, Fiji Airways z prośbą o uruchomienie połączeń do Pago Pago. - Była by to wielka szansa na rozwój turystyki w naszym terytorium - argumentuje Molinga. Obecnie połączenia z Amerykańskim Saoa obsługują Hawaiian Air, Polynesian Airlines oraz Inter Island Air.
24.12. Sąd w Nowej Zelandii odmówił przyznania statusu uchodźcy obywatelowi Kiribati, który ubiegał się o azyl uchodźcy w tym kraju, jako powód podając zmiany klimatyczne. Adwokaci mężczyzny twierdzili, że nie można go deportować, ponieważ rosnący poziom wody w morzu na wyspach Kiribati stwarza zagrożenie dla jego rodziny. Sąd przyznał, że Kiribati rzeczywiście cierpi z powodu zmian klimatycznych, jednak stwierdził, że nie jest to wystarczające uzasadnienie dla przyznania mężczyźnie azylu. Według sądu nie jest on prześladowany w swoim kraju, a pozostali mieszkańcy znajdują się w podobnej sytuacji. Tymczasem w 2009 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych zatwierdziła zmiany klimatyczne jako jedną z przyczyn uchodźstwa i przyjęła oficjalnie definicję „uchodźcy klimatycznego” (environmental refugee) dla mieszkańców terenów zmuszonych do opuszczenia swoich domów lub/i swojego kraju ze względu na zmiany klimatyczne i wywoływane przez nie zmiany w środowisku (np. podnoszenie się poziomu wód).
22.12.W grudniu minęło 26 lat starań Tuwalu o członkostwo w światowej Federacji Piłki Nożnej. FIFA odmawia, bo uważa, że wyspiarski kraj nie ma u siebie ani jednego porządnego boiska (mimo, że na wyspie Funafuti rząd Tuwalu wybudował stadion z widownią na 1500 miejsc). Mimo to piłka nożna jest w Tuwalu najpopularniejszym sportem, a reprezentacja kraju startuje w kwalifikacjach mistrzostw świata. Pierwszy oficjalny mecz międzypaństwowy rozegrała w 1979 r. przegrrywając z Tahiti 18:0. W 2011 r. drużyna odniosła swój największy sukces zajmując czwarte miejsce (na sześć) w grupie A Igrzysk Pacyfiku. W czasie turnieju Tuwalu odniosło swoje najwyższe zwyciestwo pokonując Amerykańskie Samoa 4:0. Od 2009 r. Piłkarskie Zrzeszenie Tuwalu (TNFA) współpracuje ściśle z Holenderskim Związkiem Piłki Nożnej, kóry finansuje m.in. pracę trenerów w Tuwalu i obozy piłkarzy w Europie. Od sierpnia 2013 r. trenerem narodowej reprezentacji Tuwalu jest Leen Looijen, który wcześniej pracował w takich klubach jak: NEC Nijmegen, Vitesse, NAC Breda, FC Groningen, był również selekcjonerem reprezentacji Antyli Holenderskich.
15.12.Co najmniej 20 tys. mieszkańców Polinezji Francuskiej zmaga się z infekcją zakaźnego wirusa zika. Zanotowano również około 1,5 tys. przypadków gorączki denga. Obie choroby są zakaźne i w niektórych przypadkach mogą być śmiertelne. Lokalne służby medyczne ostrzegają turystów przed odwiedzanie terytorium w czasie epidemii.
1.12. Państwowa Komisja Wyborcza Vanuatu proponuje, by wszyscy kandydaci w wyborach parlamentarnych przedstawiwali wyniki testów medycznych poświadczających dobry stan zdrowia. Propozycja spowodowana jest rosnącą liczbą przypadków śmierci deputowanych w trakcie kandencji i związanej z tym konieczności organizowania wyborów uzupełniających. Tylko w 2013 r. takie wybory organizowane były czterokrotnie. „Nie mamy na to pieniędzy” - przyznaje szef komisji John Taleo.
15.09. Jako pierwszy kraj w regionie Nowa Zelandia przyjęła ustawę dopuszczającą zawieranie małżeństw przez osoby tej samej płci. Decyzję wiwatami przyjęły tłumy zebrane pod budynkiem parlamentu. Za nowelizacją ustawy o małżeństwie z 1955 roku zagłosowało 77 członków Izby Reprezentantów przy 44 głosach sprzeciwu. Podczas głosowania deputowanych nie obowiązywała dyscyplina partyjna. Przyjęcie znowelizowanej ustawy spotkało się z owacyjnym przyjęciem działaczy środowisk homoseksualnych, którzy zebrali się pod budynkiem parlamentu w Wellington. świętowano także w wielu pubach i klubach w różnych częściach stolicy. Za zmianą prawa opowiadał się zarówno konserwatywny premier John Key, jak i lider opozycji. Sondaże opinii publicznej wskazują, że reforma cieszy się poparciem ok. 70 proc. mieszkańców Nowej Zelandii.
20.03. Reprezentacja Polski kobiet w hokeju na lodzie wystąpiła na mistrzostwach świata dywizji IIA (III liga światowa) rozgrywanych w Auckland w Nowej Zelandii. Polki wygrały dwa z pięciu rozegranych meczów: z Nową Zelandią 1:2 oraz ze Słowenią 3:2, przegrały natomiast z Włoszkami 0:3, Węgierkami 3:6 oraz Australijkami 2:4. Do dywizji IB awansowała reprezentacja Włoch, a Polska utrzymały się na poziomie rozgrywek IIA.
15.02. Najsłynniejszy hotel w Mikronezji, The Village, został zamknięty. Amerykańscy właściciele nie otrzymali od lokalnej społeczności zgody na dalszą dzierżawę terenu. Hotel zbudowany w 1973 r. na wyspie Pohnpei był pierwszym tego typu obiektem w Federacji Mikronezji (dziś jest to niepodległe państwo, 40 lat temu było to terytorium zamorskie Stanów Zjednoczonych). Hotel wyznaczał standardy obsługi w całym regionie i był niezwykle popularny wśród turystów odwiedzających wyspy Mikronezji. "Rocznie odwiedzało nas około 3 tys. osób" - mówi właściciel Bob Arthur. W hotelu The Vilage szkolili się także lokalni kucharze i kelnerzy, zatrudniani później w innych hotelach i restauracjach w całym kraju, a także w sąsiednich wyspiarskich państewkach. Bob Arthur podkreśla, że przez wiele lat żył w zgodzie z lokalną społecznością, od której dzierżawił działkę, na której stoi hotel. Stosunki popsuły się dopiero kilka lat temu. "Niektórzy właściciele uznali, że mogą sami poprowadzić podobny biznes i przejąć nasze zyski. Uznali nas za konkurencję i postanowili się nas pozbyć" - wyjaśnia Arthur. Dziennik "Marshal Islands Journal" uznał zamknięcie hotelu The Vilage za "jeden najsmutniejszych dni dla branży turystycznej i całej gospodarki Mikronezji".
20.01. Pasażerowie linii lotniczej Samoa Air będą musieli podać swoją wagę i wagę bagażu podczas internetowej rezerwacji biletów. Im waga będzie wyższa, tym wyższa cena. Stawki zależą od długości lotu - od 1 dolara za kilogram na najkrótszej trasie do 4,16 dolara za dłuższe loty. - To najuczciwszy sposób na podróżowanie – mówi szef Samoa Air, Chris Langton. - Nie ma żadnych dodatkowych opłat za nadbagaż. Po prostu kilogram oznacza kilogram. Przedstawiciel Samoa Tourism, Peter Sereno, wierzy, że nowa polityka cenowa pozwoli podnieść standardy bezpieczeństwa. Podkreśla, że skoro samoloty zabierają na pokład 12 osób, to naprawdę ważenie co potężniejszych Samoańczyków jest konieczne. - Po to, żeby dobrze rozłożyć obciążenie maszyny – wyjaśnia. Samoa, jak wiele wyspiarskich krajów Pacyfiku, boryka się z otyłością obywateli. Chris Langton ma nadzieję, że decyzja jego firmy pomoże w promocji zdrowego stylu życia.

Jeśli chcesz zaprenumerować Oceania-newsletter
przyślij nam swój adres.  
nasz e-mail:oceania-redakcja@o2.pl
ARCHIWUM WIADOMOśCI:
155 154 153 152 151 150 149 148 147 146 145 -> 
 kalkulator walut
 mapa regionu
 gdzie po wizę
 linki
 
Kościuszko w niebezpieczeństwie
Polacy w Australii alarmują - miejscowe władze chcą zmienić nazwę najwyższego szczytu kontynentu. Mount Kosciuszko z niczym im się nie kojarzy i zbyt trudno się wymawia. Czy uda się obronić bohatera?
Fidżi: zamach stanu
Fidżyjska armia pod dowództwem komandora Franka Bainimaramy zablokowała działanie rządu i prezydenta, rozbroiła policję i przejęła kontrolę nad administracją kraju. To już czwarty przewrót na Fidżi w ciągu niecałych 20 lat.
Tonga: umarł król, niech żyje król
W szpitalu w Auckland zmarł król Tonga Taufa'ahau Tupou IV. Miał 88 lat. Należał do najdłużej panujących i najbardziej kontrowersyj-
nych monarchów na świecie. Jego miejsce zajął równie barwny i kontrowersyjny Tupou V.

 TV New Zealand (ang.)
 Tele Polynesie (fr.)
 Tele N.Caledonie (fr.)
 Tele Wallis-Futuna (fr.)
 KUAM 8 TV News - Guam
 ABC News Australia (ang.)
 ABC Radio Australia (róśne)
 ABC Pacific Beat (index)
 Radio New Zealand Intl. (ang.)
statystyki www stat.pl

spis treścigdzie po wizęo stroniekontaktenglish