spis treści
 wiadomości

 
 Vanuatu

wiadomości

Stosunki ukrywane
4.11.2004

Tajwan nawiązał stosunki dyplomatyczne z Vanuatu - poinformował tajwański minister spraw zagranicznych, Mark Chen Tan-sun. Rząd w Port Villa zapewnia, że chodzi tylko o umowę handlowo-gospodarczą.
 
SSerge Vohor
Premier Vanuatu Serge Vohor
Jak głosi oficjalny komunikat, umowę o wzajemnym uznaniu i nawiązaniu pełnych stosunków dyplomatycznych mieli podpisać w Tajpei minister Chen Tan-sun i szef rządu Vanuatu Serge Vohor.

Jednak już następnego dnia po ogłoszeniu tej informacji rząd Vanuatu ostro zaprotestował. "Nie ma mowy o żadnej normalizacji stosunków. Podpisane porozumienie ogranicza się wyłącznie do "spraw handlu i innych ekonomicznych kwestii" - podano w oświadczeniu cytowanym przez agencję Associated Press.

Rzecznik rządu Ham Lini podkreślił w wywiadzie dla AP, że Vanuatu nadal "popiera politykę jednych Chin" i uznaje ChRL. Informacje podane w Tajpej określił jako "błędną interpretację" zawartych porozumień.

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Tajwanu Michael Kau potwierdził, że Tajpej nawiązała pełne stosunki z Vanuatu. Kontrowersje wyjaśnił potrzebą zachowania tego faktu w tajemnicy ze względu na presje ze strony ChRL. "Wczoraj podpisaliśmy z premierem Vanuatu oficjalny, wspólny dokument w sprawie nawiązania stosunków dyplomatycznych. Szykujemy się do jak najszybszego uruchomienia naszej ambasady w Port Villa" - powiedział wiceminister. Wszelkie informacje, że decyzja nie zyskała poparcia rządu Vanuatu, są błędne - dodał.

Nadal przebywający w Tajpej premier Vanuatu był niedostępny i dziennikarze nie byli w stanie uzyskać jego wypowiedzi - pisze AP.

Jeśli informacje o normalizacji kontaktów okazałyby się prawdziwe, Vanuatu byłoby 27. państwem świata, posiadającym formalne stosunki z Tajpej.

Premier Serge Vohor we wrześniu składał wizytę w Pekinie, zapewniając władze ChRL, iż jego kraj nadal utrzymywać będzie kontakty z Pekinem, a nie Tajpej.

Większość spośród 27 krajów, uznających formalnie Tajwan to małe państwa Afryki i Ameryki Łacińskiej. Chiny, uważające Tajwan za swą zbuntowaną prowincję, tradycyjnie nie utrzymują kontaktów ze stolicami, które nawiązały formalne stosunki z Tajwanem. (AP, AFP, PP)
 
 mapa regionu
 gdzie po wizę
 linki
 
Szara strona raju
Dla ludzi, którzy widzą normalnie, świat bez barw wydaje się piekłem. Ale mieszkańcy mikronezyjskiej wysepki Pingelap są żywymi dowodami na to, że można nie widzieć kolorów, a mimo to mieszkać w raju.

spis treścigdzie po wizęo stroniekontaktenglish