spis treści
 wiadomości

 
 Pitcairn

wiadomości

Koniec izolacji Pitcairn
14.06.2002

Nowozelandzkie konsorcjum turystyczne zamierza ożywić turystycznie Pitcairn - ostatnią brytyjską kolonię na Pacyfiku. Rząd w Londynie dał zielone światło.


Konsorcjum Wellesley Pacific chce organizować dla turystów regularne rejsy do Pitcairn na pokładzie luksusowego 40-metrowego jachtu "New Zealand Explorer". Wycieczki rozpoczynałyby się na wyspie Mangareva, w archipelagu Gambier w Polinezji Francuskiej i oprócz odwiedzin mieszkańców Adamstown (jedynej miejscowości Pitcairn), obejmowałaby również wizytę na Oeno - niewielkim atolu wchodzącym w skład grupy Pitcairn.

Ambitne plany nowozelandzkiego konsorcjum wymagają kilku inwestycji na obu wyspach. Na Pitcairn wybudowany zostanie hotel z 10 pokojami i niewielką restauracją, a na Oeno powstanie kilka szałasów i miejsc na ogniska. Wayne Coffey - dyrektor Wellesley Pacific zapowiedział, że prace rozpoczną się w ciągu najbliższego roku.

W przyszłości być może na obu wyspach wybudowane zostaną również niewielkie pasy startowe dla lekkich samolotów lub lądowiska dla helikopterów. Wellesley Pacific chciałoby uruchomić regularną komunikację lotniczą między Picairn a Tahiti - najważniejszą wyspą Polinezji Francuskiej.

Obecnie Pitcairn należy do najbardziej odosobnionych miejsc na Ziemi. Na wyspę położoną na Południowym Pacyfiku w połowie drogi pomiędzy Nową Zelandią a Peru dostać się można wyłącznie statkiem nieregularnie dowożącym mieszkańcom żywność i korespondencję.

Mieszkańcy Pitcairn sami prosili rezydującego w Wellington gubernatora o pomoc w rozwoju kolonii. Od kilku lat starają się przełamać izolację wyspy i tchnąć nową energię w zamierające życie mikroskopijnej społeczności (Pitcairn zamieszkują obecnie 44 osoby - trójka młodych mieszkańców przebywa na studiach w Nowej Zelandii).

Dzięki zabiegom samorządu wyspy udało się m.in. zarejestrować domenę internetową .pn i uruchomić pierwszą oficjalną stronę Pitcairn i kontaktować się z wyspiarzami pocztą elektroniczną. Mieszkańcy wyspy utrzymują też regularne kontakty z całym światem za pomocą krótkofalowej łączności radiowej. Od niedawna Pitcairn słynie również ze wspaniałego miodu wytwarzanego w miejscowych pasiekach i sprzedawanego pasażerom i załogom przypadkowo przepływających w pobliżu statków.
 

Przemysław Przybylski

 
Oficjalna strona Pitcairn
 
 mapa regionu
 gdzie po wizę
 linki
 
Papież przeprasza
Jan Paweł II przeprosił rdzenne ludy Australii i Oceanii za udział członków Kościoła w ich ciemiężeniu.
Kapsel górą
Korek to przeżytek - stwierdzili nowozelandzcy producenci wina i postanowili zamykać butelki kapslami. Klienci są wniebowzięci.

spis treścigdzie po wizęo stroniekontaktenglish