spis treści
 wiadomości

 
 Samoa

wiadomości

Samoa jeździ po lewej
7.09.2009

Rewolucja w Samoa. W życie weszła kontrowersyjna dyrektywa rządu, zmieniająca kierunek ruchu samochodowego. Kierowcy, którzy dotychczas poruszali się po prawej stronie jezdni, muszą jeździć lewą stroną. Samoa jest pierwszym od 1970 roku krajem, który wprowadził taką zmianę.

Przejście z ruchu prawostronnego na lewostronny rozpoczęło się o godzinie 5.50 rano miejscowego czasu. Na sygnał nadany przez radio wszystkie samochody poruszające się dotychczas po prawej stronie jezdni zatrzymały się. Setki policjantów, strażaków, urzędników, a także ochotników odsłoniło zasłonięte dotychczas znaki przeznaczone dla ruchu lewostronnego i zasłoniło te używane dotychczas. Dziesięć minut później spiker radiowy ogłosił, że można ruszać i w ten sposób historyczna zmiana się dokonała.

Wielu mieszkańców stolicy Samoa, Apii, zebrało się przed siedzibą miejscowej straży pożarnej, żeby osobiście uczestniczyć w tym historycznym wydarzeniu. Punktualnie o szóstej samochody strażackie, a także karetki pogotowia, kilka rządowych furgonetek i około stu prywatnych samochodów osobowych symbolicznie przejechało z prawej na lewą stronę jezdni

"To historyczne wydarzenie, a my jesteśmy częścią historii. Cieszę się, że mogę być tego świadkiem" - powiedział Radiu New Zealand jeden z kierowców.

Nie wszyscy mieszkańcy Samoa są jednak zachwyceni. Od wielu miesięcy przeciwko zmianie kierunku ruchu sprzeciwiała się m.in. organizacja Obywatele Przeciwko Zmianie Stron. Jej działacze twierdzili, że zmiana doprowadzi do chaosu, a w wypadkach samochodowych zginą dziesiątki ludzi.

Sprzeciwiają się zmianie również kierowcy autobusów, którzy narzekają, że drzwi ich pojazdów otwierają się teraz po złej stronie i muszą wypuszczać pasażerów na środku drogi.

Rząd Samoa podkreśla jednak, że zmiana uniezależni kraj od drogich samochodów importowanych z Ameryki. Ma też nadzieję, że samoańska emigracja z Australii i Nowej Zelandii, gdzie obowiązuje ruch lewostronny, będzie teraz przysyłała do kraju używane samochody w przystępnej cenie.

Aby zminimalizować zamieszanie spowodowane zmianą kierunku w ruchu drogowym wprowadzono w całym Samoa dwa dni wolne od pracy.

Lewostronny ruch obowiązuje w 13 krajach i terytoriach Oceanii: Australii, Wyspach Cooka, Fiżi, Kiribati, Nauru, Nowej Zelandii, Niue, Norfolk, Papui Nowej-Gwinei, Pitcairn, Wyspach Salomona, Tokelau, Tonga, Tuwalu.

(PP, Gazeta.pl)
 mapa regionu
 gdzie po wizę
 linki
 
Kościuszko w niebezpieczeństwie
Polacy w Australii alarmują - miejscowe władze chcą zmienić nazwę najwyższego szczytu kontynentu. Mount Kosciuszko z niczym im się nie kojarzy i zbyt trudno się wymawia. Czy uda się obronić bohatera?

spis treścigdzie po wizęo stroniekontaktenglish