spis treści
 wiadomości

 
 Nowa Zelandia

wiadomości

W papciach do szkoły
9.10.2007

Nowa moda opanowała szkoły średnie w Nowej Zelandii. Zamiast w wyjściowych butach coraz więcej uczniów przychodzi na lekcje w domowych papciach. Nie wiadomo kto pierwszy wpadł na taki pomysł, ale nauczycielom i rodzicom niezbyt się to podoba. Nastolatki się tym jednak nie przejmują i nie chcą odstawać od przyjaciół.


To już prawie epidemia. Większość uczniów w szkołach w Auckland nie fatyguje się zawiązywaniem sznurówek w regulaminowych półbutach. Po śniadaniu po prostu wychodzą z domu tak, jak stoją... w papciach.

"Początkowo zwracaliśmy na to uwagę, ale zawsze mieli wytłumaczenie: a to, że się zagapili, a to, że buty im przemokły na deszczu. Teraz machamy już na to ręką" - mówi dziennikowi "New Zealand Herald" jeden z nauczycieli. Zakazy nie skutkują, bo zbyt wiele dzieci przychodzi w papciach i nauczyciele nie są w stanie odesłać wszystkich z powrotem do domu.

Najmodniejsze są tradycyjne nowozelandzkie papcie z owczej wełny. Dobrze grzeją w stopę, a na przerwach można się w nich świetnie ślizgać po wypolerowanych korytarzach szkolnych.

Nie wiadomo, skąd dokładnie wzięła się nowa moda. Dziennikarze podejrzewają, że dzieciaki zainspirował amerykański raper Snoop Dogg, który w zeszłym roku udzielił wywiadu dla jednego z kolorowych magazynów właśnie w papciach. Gazeta opublikowała też jego zdjęcia, gdy w papciach kupuje gazetę w kiosku.

(PP, New Zealand Herald)
 mapa regionu
 gdzie po wizę
 linki
 
Kościuszko w niebezpieczeństwie
Polacy w Australii alarmują - miejscowe władze chcą zmienić nazwę najwyższego szczytu kontynentu. Mount Kosciuszko z niczym im się nie kojarzy i zbyt trudno się wymawia. Czy uda się obronić bohatera?

spis treścigdzie po wizęo stroniekontaktenglish