spis treści
 wiadomości

 Fidżi
 Kiribati
 Mikronezja
 Nauru
 Nowa Zelandia
 Palau
 Papua-Nowa Gwinea
 Samoa
 Tonga
 Tuwalu
 Vanuatu
 Wyspy Marshalla
 Wyspy Salomona

Kiribati

informacje praktyczne

 Jak się tam dostać Kiedy jechać Wizy Pieniądze Podróżowanie  Inne

 Jak się tam dostać: mimo, że obszar Kiribati jest dość znaczny, tylko stołeczny atol Tarawa i Wyspa Bożego Narodzenia mają lotnicze połączenia międzynarodowe. Narodowym przewoznikiem jest Air Kiribati, które utrzymuje połączenie z Nadi (Fidżi). Do Tarawy można dotrzeć także liniami Our Airline z Brisbane w Australii z postojem w Honiarze (Wyspy Salomona) i Nauru. Regularne połączenia z Tarawą utrzymuje także Air Pacific (dwa razy w tygodniu z Nadi, Fidżi). Air Pacific lata też na Wyspę Bożego Narodzenia (Kirimati) - raz w tygodniu z Nadi, raz z Honolulu. Atol Fanning i Wyspa Bożego Narodzenia są też dość popularnymi celami rejsów jachtowych.
 
 Kiedy jechać: każda pora jest dobra, oprócz pory deszczowej, czyli okresu od listopada do lutego. Poza tym okresem pogoda jest znośna. Najważniejszymi wydarzeniami są święta chrześcijańskie oraz Dzień Niepodległości (12 lipca) i Dzień Młodości (4 sierpnia).
 
 Wizy: Polacy - jako obywatele kraju należącego do Unii Europejskiej nie muszą starać się o wizy. Podobnie jak obywatele Australii, USA, Japonii, Kanady, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii. Reszta turystów musi się starać o wizę w przedstawicielstwach dyplomatycznych Kiribati lub Wielkiej Brytanii. Koszt wizy jednokrotnej wynosi 40 AUD, wielokrotnej - 70 AUD. Po wysłaniu wniosku do Bairiki trzeba czekać kilka tygodni na odpowiedz.
 
 Pieniądze: w użyciu jest dolar australijski (1 AUD = 2,4 PLN). Tani posiłek kosztuje ok. 8-15 AUD, drogi powyżej 20. Zakwaterowanie: standard ok. 20-60 AUD (np. Sweet Coconut Motel lub kamping Karea's Place), najdroższy hotel 99 AUD (Otintaai Hotel); na Wyspie Bożego Narodzenia najtańszy hotel (Mini Hotel) kosztuje 60 AUD. Ceny importowanej żywności są nieco wyższe niż w Australii lub Nowej Zelandii (puszka coca-coli 1,20, piwo 1,50, chleb 1, mielonka 2, pocztówka 0,70, znaczek do Europy 0,70), tańsze są miejscowe ryby. Niewymagający globtroterzy poradzą sobie za 35 USD dziennie, lepszy standard to wydatek od 60 USD w górę. Poza stołecznym atolem Tarawa praktycznie nie ma możliwości wymiany pieniędzy ani płacenia kartą kredytową. Napiwki i targowanie się nie są praktykowane.
 
 Podróżowanie: na Południowej Tarawie kursują regularnie minibusy (bilety po 0,5 do 2 AUD), pozbawiona dróg Północna Tarawa dostępna jest jedynie pieszo lub łodzią z przygodnym tubylcem. Transport na pozostałe wyspy jest dość dogodny - połączenia lotnicze Air Kiribati łączą Tarawę z większością większych wysp, do mniejszych dopływają pasażerskie promy i małe statki. Trudno jednak dostać się na wysepki słabo zaludnione i oddalone od głównych szlaków komunikacyjnych. Najlepiej mieć własny jacht lub poczekać na jakiś statek dostawczy płynący w odpowiednim kierunku.
 
 Atrakcje turystyczne: główne atrakcje Kiribati wiążą się z pamiątkami po II wojnie światowej, nurkowaniem i podglądaniem dzikiego życia koralowych atoli. Warto na pewno zobaczyć stołeczny atol Tarawa, na którym koncentruje się życie kraju, a w nim wysepkę Betio - miejsce jednego z najkrwawszych desantów w historii wojny na Pacyfiku z zachowanymi śladami umocnień obronnych i cmentarzami poległych żołnierzy amerykańskich i japońskich, Te Umanibong - muzeum kultury mieszkańców Kiribati oraz Bairiki - wysepkę na której znajdują się budynki parlamentu i rządu Kiribati oraz niewielkie targowisko. Atrakcją turystyczną jest też Wyspa Bożego Narodzenia (Christmas Island, Kirimati) - która słynie ze swoich rezerwatów przyrody podwodnej, pięknych plaż i doskonałych warunków do uprawiania nurkowania. Ciekawostka - jedna z trzech osad na Wyspie nazywa się Poland. Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie ds. turystyki Kiribati, autorem tej nazwy jest polski misjonarz, który założył osadę na początku XX w.
 
 Choroby: niebezpieczeństwo biegunki. Sporadyczne przypadki gorączki denga.
 Czas: Kiribati podzielone jest na trzy strefy czasowe: Greenwich +12, +13, +14 godzin (nie obowiązują zmiany na czas letni/zimowy)
 Elektryczność: 240 V, 50 Hz
 Miary i wagi: metryczne (m, kg)
 Popularność turystyczna: ok. 6 tys. osób rocznie


UWAGA! Podane informacje pochodzą z dostępnych na rynku przewodników turystycznych i stron internetowych opisanych krajów. Redakcja serwisu Oceania.stosunki.pl nie miała możliwości sprawdzenia ich wiarygodności. Więcej informacji praktycznych o Kiribati znalezć można w przewodniku Travelbit "Przez swiat" t.VI
 kalkulator walut
 encyklopedia
 MSZ ostrzega
 symbole państwowe
 banknoty
 znaczki
 zdjęcia
 linki
 słownik
 
Żarty z Kiribati
USA zamierzają zaatakować Kiribati - poinformował jeden z nowozelandzkich serwisów internetowych. Informacja wywołała panikę wśród mieszkańców wyspiarskiego państwa i dodała ognia kampanii przed wyborami prezydenta.
Kapsel górą
Korek to przeżytek - stwierdzili nowozelandzcy producenci wina i postanowili zamykać butelki kapslami. Klienci są wniebowzięci.
 

wiadomościgdzie po wizęo stroniekontaktenglish