spis treści
 wiadomości

 Guam
 Niue
 Nowa Kaledonia
 Pitcairn
 Polinezja Franc.
 Północne Mariany
 Samoa Am.
 Tokelau
 Wallis i Futuna
 Wyspa Wielkanocna
 Wyspy Cooka

Guam

informacje praktyczne

 Jak się tam dostać Kiedy jechać Wizy Pieniądze Podróżowanie

 Jak się tam dostać: Guam jest jednym z głównych węzłów komunikacyjnych Oceanii. Połączenia z Hawajami, miastami zachodniego wybrzeża USA, kilkunastoma miastami Azji, Filipinami, Indonezją, Australią i Nową Zelandią utrzymują następujące linie lotnicze: Jeju Air, United Airlines, Delta Airlines, JINAIR, Japan Airlines, China Airlines, Philippine Airlines, Korean Air, Eva Air. Jedynym portem morskim jest Apra Harbour.
 
 Kiedy jechać: nie ma powodów by martwić się o pogodę - przez cały rok temperatura utrzymuje się na poziomie około 27 C. Nawet jeśli między lipcem i listopadem jest nieco duszniej, ocean zawsze jest pod ręką. Jedyny czas, kiedy naprawdę trzeba unikać wyjazdu na Guam to - jak podają eksperci z Lonely Planet - okresy japońskich świąt narodowych (Boże Narodzenie, Golden Week na początku maja, Obon w sierpniu). Guamczycy świętują amerykańskie święta narodowe, z których na pierwsze miejsce pod względem widowiskowości wysuwa się Dzień Niepodległości (4 lipca).
 
 Wizy: podobnie jak w przypadku wyjazdu do USA, obywatele polscy muszą postarać się o wizę. Najprościej w którymś z konsulatów amerykańskich.
 
 Pieniądze: waluta dolar amerykański. Wyżywienie: tanie 3-10 USD, drogie powyżej 20 USD. Zakwaterowanie: tanie - 40-85 USD, drogie powyżej 130 USD. Baza hotelowa na Guam jest spora - w ostatnich latach wybudowanych zostało kilkanaście nowych hoteli i pensjonatów. Niestety, w większości są to obiekty przeznaczone dla bogatych turystów. Na szczęście są też trzy pola campingowe, gdzie noc można spędzić już za 15 USD (o ile ma się własny namiot). Jeść można tanio w ulicznych kioskach typu fast-food: za 3 dolary dostać można hamburgera, a za 5 - tzw. lunch box z kubkiem coli. System bankowy na wyspie zdominowany jest przez Bank of Guam i Bank of Hawaii - łącznie mają około 20 oddziałów (obce waluty wymieniać można tylko w dwóch: w Aganie i w Tumon). W większych miastach bez trudu można znaleŸć bankomat, a karty kredytowe akceptowane są prawie wszędzie. Zakupy na Guam robi się zazwyczaj w supermarketach, nie bardzo wypada więc targować się o cenę. O napiwkach trzeba pamiętać w restauracjach i hotelach. Kelnerzy i obsługa hotelowa spodziewają się zazwyczaj ok. 10-15 proc. rachunku.
 
 Podróżowanie: po wyspie poruszać się można jednym z minivanów, które noszą szumną nazwę komunikacji publicznej (jeżdżą dość nieregularnie), taksówkami (kierowcy często zawyżają opłaty), lub wynajętym samochodem. W niektórych hotelach i większych sklepach można wynająć również rowery. Piesi - jak to w Ameryce - traktowani są podejrzliwie.
 
 Zagrożenia dla zdrowia: infekcje grzybne, oparzenia słoneczne, czasem kłopoty z przewodem pokarmowym
 Czas: Greenwich +10 godzin
 Elektryczność: 120V, 60 Hz (wtyczki amerykańskie)
 Miary i wagi: brytyjskie (funty, stopy, galony)
 Popularność turystyczna: 1 mln osób rocznie


UWAGA! Podane informacje pochodzą z dostępnych na rynku przewodników turystycznych i stron internetowych opisanych krajów. Redakcja serwisu Oceania.w.pl nie miała możliwości sprawdzenia ich wiarygodności.
 Guam w mediach
 kalkulator walut
 encyklopedia
 symbole państwowe
 banknoty
 linki
 
Kava, nie kawa
Mimo podobnej nazwy, kawa i kava to nie to samo. Czym się różnią - wyjaśnia nasz ekspert - dr Marek Koter.
Kapsel górą
Korek to przeżytek - stwierdzili nowozelandzcy producenci wina i postanowili zamykać butelki kapslami. Klienci są wniebowzięci.

wiadomościgdzie po wizęo stroniekontaktenglish