spis treści
 wiadomości

 Guam
 Niue
 Nowa Kaledonia
 Pitcairn
 Polinezja Franc.
 Północne Mariany
 Samoa Am.
 Tokelau
 Wallis i Futuna
 Wyspa Wielkanocna
 Wyspy Cooka

Guam

encyklopedia

Guam - autonomiczne terytorium Stanów Zjednoczonych należy do najlepiej prosperujących krajów południowego Pacyfiku. Jest jednym z najważniejszych centrów komunikacyjnych i ulubionych przez turystów miejsc odwiedzin. Słynie też z wielkiej bazy amerykańskiej marynarki wojennej.
 
 Geografia Ustrój polityczny Gospodarka Historia

Nazwa oficjalna: Terytorium Guam
Status polityczny: terytorium zamorskie USA
Polska nazwa mieszkańców: Guamczyk, Guamka, Guamczycy
Obszar lądu: 541 km2
Liczba wysp: 1
Stolica: Agana
Ludność: 148 tys.
Języki: angielski, czamorro
Waluta: dolar USA
PNB ogólnie: $2000 mln
PNB na 1 mieszkańca: $20,000
Domena internetowa: .gu
Numer kierunkowy: +1671
Czas lokalny: GMT+11
 Geografia
Terytorium Guam obejmuje wyspę o tej samej nazwie i leży w południowej części archipelagu Wysp Mariańskich, w Mikronezji, w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Od północy i południa graniczy z terytorium Marianów Północnych. Guam jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, zbudowaną przeważnie z andezytów o średniej wysokości 200 m n.p.m. Pozostaje pod wpływem klimatu tropikalnego. Przeciętne roczne opady notowane w stolicy (Agana) wynoszą 2000 mm, średnia roczna temperatura utrzymuje się na stałym poziomie przez cały rok i wynosi od 26 do 28°C.
 
 Ustrój polityczny
Jako terytorium zamorskie USA, Guam podlega bezpośrednio Wydziałowi do spraw Terytoriów w Departamencie Spraw Wewnętrznych. Głową państwa jest prezydent Stanów Zjednoczonych (obecnie Barrack Obama). Mieszkańcy Guam posiadają obywatelstwo USA, ale nie są uprawnieni do głosowania w wyborach organizowanych na kontynencie. Co dwa lata wybierają swojego przedstawiciela do Kongresu (bez prawa głosu). Lokalna legislatura składa się z 15 senatorów, wybieranych na dwuletnią kadencję w drodze powszechnej elekcji. Na czele rządu stoi gubernator (obecnie Eddie Baza Calvo), wybierany raz na cztery lata.
 
 Gospodarka
Guam zalicza się do najzamożniejszych krajów Pacyfiku (wyprzedzają go tylko Hawaje). Rozwój i obecną wysoką stopę życiową obywatele zawdzięczają przede wszystkim funkcjonowaniu amerykańskich baz wojskowych, które zajmują łącznie 1/3 powierzchni wyspy. Znaczna część ludności znajduje zatrudnienie bezpośrednio w bazach, równie wiele osób pracuje w zakładach obsługujących armię. Co roku Guam odwiedza też ponad milion turystów, głównie z Japonii (większość hoteli na wyspie na japońskich właścicieli), Korei Południowej i Tajwanu. Turystyka napędza budownictwo i usługi. Stosunkowo dobrze rozwinięte jest też rolnictwo. Uprawia się głównie kukurydzę, bataty, maniok, taro, trzcinę cukrową, kawę, kakao, indygowiec i owoce cytrusowe. Rozwija się hodowla bydła i trzody chlewnej. W przemyśle przetwórczym najlepiej rozwinęły się zakłady przetwórstwa spożywczego, m.in. browary, palarnie kawy, fabryki napojów bezalkoholowych, zakłady mięsne. Ponadto ważną gałęzią gospodarki jest przemysł przetwórstwa i rafinacji ropy naftowej. Z innych ważnych, dynamicznie rozwijających się dziedzin wymienić należy przemysł poligraficzny, produkcję sprzętu medycznego.
 
 Historia
Zródła archeologiczne datują osadnictwo na Guam na ok. 1000 r. p.n.e. Współczesna historia wyspy rozpoczyna się 6 marca 1521 r. kiedy to dostrzegł ją ze swego statku Ferdynand Magellan. Kolonizację europejską zapoczątkowali hiszpańscy misjonarze, którzy przybyli na wyspę w roku 1668. Wkrótce na wyspie powstał port przystankowy dla galeonów żeglujących z Filipin do Meksyku. W 1898 r. po wojnie hiszpańsko-amerykańskiej, kontrolę nad Guam przejęły Stany Zjednoczone. Amerykańska marynarka wybudowała tu jedną ze swoich baz. W grudniu 1941 r. wyspę zajęły wojska japońskie; okupacja trwała do 21 lipca 1944. W 1950 r. dowództwo Marynarki Wojennej przekazało zarząd nad Guam Departamentowi Spraw Wewnętrznych. Wkrótce potem wyspie nadano własną konstytucję, powołano pochodzący z wyborów powszechnych lokalny parlament, a mieszkańcom nadano obywatelstwo amerykańskie.
 
 Główne problemy
1. Zależność gospodarki od ruchu turystycznego (głównie z krajów azjatyckich);
2. Konflikty etniczne między rdzenną ludnością (Czamorro) a napływową;
3. Zagrożenia dla endemicznych gatunków zwierząt powodowane przez skażenie środowiska naturalnego.
 Guam w mediach
 informacje praktyczne
 symbole państwowe
 banknoty
 zdjęcia
 linki
 
Kava, nie kawa
Mimo podobnej nazwy, kawa i kava to nie to samo. Czym się różnią - wyjaśnia nasz ekspert - dr Marek Koter.
Kapsel górą
Korek to przeżytek - stwierdzili nowozelandzcy producenci wina i postanowili zamykać butelki kapslami. Klienci są wniebowzięci.

Wiadomości KUAM 8 NEWS
 Wydanie poniedzialkowe
 Wydanie wtorkowe
 Wydanie środowe
 Wydanie czwartkowe
 Wydanie piatkowe
 Wydanie sobotnie
 Wydanie niedzielne
 Radio Isla63 AM (live)
 Newstalk K57 Radio (live)

wiadomościgdzie po wizęo stroniekontaktenglish