spis treści
 wiadomości

 Fidżi
 Kiribati
 Mikronezja
 Nauru
 Nowa Zelandia
 Palau
 Papua-Nowa Gwinea
 Samoa
 Tonga
 Tuwalu
 Vanuatu
 Wyspy Marshalla
 Wyspy Salomona

Mikronezja

informacje praktyczne

 Jak się tam dostać Kiedy jechać Wizy Pieniądze Podróżowanie  Inne

 Jak się tam dostać: Mikronezja ma dość wygodne połączenia lotnicze, głównie z Australią i USA. Najłatwiej dolecieć tu z Brisbane lub Cairns w Australii, Honolulu na Hawajach, Manili w Filipinach, Suvy w Fidżi i sąsiedniego Guam. Dwa razy w tygodniu jest też połączenie z Tajpei na Tajwanie. Na lotniskach w USA warto pytać o Circle Micronesia air-pass, lub Visit Micronesia pass (dostępny tylko w Guam), który pozwala tanio zwiedzić wszystkie wyspy Mikronezji (nie trzeba płacić za każdy przelot osobno). Opłata lotniskowa w stanie Pohnpei wynosi 5 USD, w stanie Chuuk i Kosrae - 10 USD. Na lotniskach w stanie Yap nie pobiera się opłat.
 
 Kiedy jechać: kiedy tylko szef zgodzi się na urlop - każda pora jest dobra. W Mikronezji przez cały rok panują podobne warunki pogodowe, a temperatura stale utrzymuje się na poziomie 27 C. Nie dociera tu zbyt wielu turystów, nie trzeba się więc martwić o unikanie turystycznego szczytu. Daty świąt państwowych pokrywają się w większości ze świętami w USA, wyjątek stanowią Dzień Konstytucji (10 maja) i Dzień Niepodległości (3 listopada). Warto uczestniczyć również w świętach organizowanych lokalnie: np. stan Kosrae 8 września obchodzi swój Dzień Wyzwolenia wypełniony zawodami sportowymi i wyścigami łodzi. Jest też Dzień Yap (w pierwszym tygodniu marca) z tanecznymi pochodami i przyjęciami przy ognisku. Ponadto w ciągu roku odbywa się kilkanaście tzw. mitmit, czyli sąsiedzkich wizyt mieszkańców najbliższych wysp lub wiosek, z wręczaniem prezentów, ceremoniami śpiewu i tańca etc.
 
 Wizy: według oficjalnej informacji z mikronezyjskiego ministerstwa imigracji udzielonej naszemu serwisowi, obywatele polscy muszą posiadać wizę. Można dostać ją na lotnisku, lub korespondencyjnie - wniosek należy przesłać bezpośrednio do ministerstwa.
 
 Pieniądze: oficjalną walutą Mikronezji jest dolar amerykański (1 ZŁ = 0,25 USD). Tani posiłek kosztuje 35-50 USD, drogi powyżej 100. Zakwaterowanie: tanie 10-20 USD, drogie powyżej 50. Najwięcej wydatków w podróży do Mikronezji pochłania transport, choć zakwaterowanie i wyżywienie też nie należy do najtańszych. Mieszkanie w tanim hoteliku i jedzenie w lokalnych barach to wydatek rzędu 100 USD dziennie. Komfort może podwyższać stawkę nawet do 200-250 USD. Jeśli w portfelu ma się dolary, nie trzeba się martwic o wymianę. Czeki podróżne akceptowane są prawie wszędzie. Kartą kredytową można płacić prawie wszędzie w stanach Pohnpei i Yap, nieco gorzej jest z tym w Chuuk i Kosrae (choć większe sklepy i hotele raczej przyjmują karty). W dwóch ostatnich prowincjach nie ma też banków. Napiwki (10-15 proc.) oczekiwane są głównie w Pohnpei, w pozostałych częściach kraju ich dawanie zależy od woli klienta. Negocjacji ceny można popróbować na targach owocowych, ale nie należy spodziewać się cudów.
 
 Podróżowanie: wszystkie zamieszkane wyspy Mikronezji mają połączenia lotnicze z większymi ośrodkami. Najczęściej obsługują je małe lokalne firmy (posiadając Circle Micronesia air-pass można zatrzymywać się na wszystkich wyspach nie płacąc za przeloty) Taniej przemieszczać się można drogą wodną - na długich dystansach kursują specjalne szybkie łodzie motorowe, lokalnie podróżować można publicznymi promami (najlepiej rozwinięty system takich połączeń ma Chuuk), lub prywatnymi stateczkami handlowymi. Na większych wyspach nieźle rozwinięty jest system dróg, w większości jednak nie są one asfaltowe (wyjątek stanowią drogi dojazdowe na lotniska). Ruch jest prawostronny i odbywa się według zasad amerykańskich. Tylko wyspa Yap ma coś w rodzaju publicznego transportu autobusowego, na innych ruch uliczny tworzą głównie taksówki. Jeśli dobrze chce się poznać większe wyspy - niezbędne jest wypożyczenie samochodu (ok. 50 USD dziennie).
 
 Choroby: tyfus
 Czas: Greenwich +10 godzin (stany Yap i Chuuk), +11 godzin (stany Pohnpei i Kosrae) - nie obowiązują zmiany na czas letni/zimowy
 Elektryczność: 110/120V, 60Hz
 Miary i wagi: brytyjskie (stopa, funt)UWAGA! Podane informacje pochodzą z dostępnych na rynku przewodników turystycznych i stron internetowych opisanych krajów. Redakcja serwisu Oceania.w.pl nie miała możliwości sprawdzenia ich wiarygodności.
 kalkulator walut
 encyklopedia
 MSZ ostrzega
 symbole państwowe
 banknoty
 znaczki
 zdjęcia
 linki
 
Zagubione miasto
Nie ma na naszej planecie nic, co mogłoby się równać z Nan Madol, starożytną opuszczoną konstrukcją, składającą się z blisko stu sztucznych wysp połączonych niezliczonymi kanałami. Kiedy powstała, czemu służyła i dlaczego została opuszczona - tego nikt dokładnie nie wie. Odwiedźmy to dziwne miejsce z Olivierem Sacksem.
Szara strona raju
Dla ludzi, którzy widzą normalnie, świat bez barw wydaje się piekłem. Ale mieszkańcy mikronezyjskiej wysepki Pingelap są żywymi dowodami na to, że można nie widzieć kolorów, a mimo to mieszkać w raju.
Pierwszy badacz Mikronezji
Podszedłem bliżej na wysokosci piersi miałem portert mężczyzny w okularach, a pod spodem napis "Joh. Stanislaus Kubary. 13 Nov. 1846 Oct. 1896". A więc jednak! - fragment ksišżki Janusza Wolniewicza.

wiadomościgdzie po wizęo stroniekontaktenglish