spis treści
 wiadomości

 Guam
 Niue
 Nowa Kaledonia
 Pitcairn
 Polinezja Franc.
 Północne Mariany
 Samoa Am.
 Tokelau
 Wallis i Futuna
 Wyspa Wielkanocna

Wyspy Cooka

encyklopedia

Archipelag Wysp Cooka jest autonomicznym terytorium związanym z Nową Zelandią. Żywe tradycje polinezyjskie i dobrze rozwinięta baza turystyczna powodują, że wyspy należą do najchętniej odwiedzanych miejsc Oceanii. Jednym z magnesów są również słynne czarne perły.
 
 Geografia Ustrój polityczny Gospodarka Historia

Nazwa oficjalna: Terytorium Wysp Cooka
Status polityczny: terytorium zależne od Nowej Zelandii
Polska nazwa mieszkańców: nieokreślona
Obszar lądu: 240 km2
Liczba wysp: 15
Stolica: Avarua na wyspie Rarotonga
Ludność: 19 tys. (+50 tys. w Nowej Zelandii)
Przyrost naturalny: +0,2 proc.
Języki: maoryjski, angielski
Waluta: dolar nowozelandzki, dolar Wysp Cooka
Numer kierunkowy: +682
Czas lokalny: GMT-9/10
 Geografia
Wyspy Cooka obejmują obszar archipelagu o tej samej nazwie, należący do Polinezji, na Oceanie Spokojnym. Od północy graniczą z Kiribati, od zachodu z Tokelau, Samoa Amerykańskim i Niue, od wschodu z Polinezją Francuską. Wyspy Cooka dzielą się na południowe w których skład wchodzą między innymi Rarotonga, Aitutaki, Mangaia, Ariu, Mitiaro, Manuae, Mauke, Takutea, Palmerston oraz północne a wśród nich Penrhyn, Rakahanga, Manihiki, Pukapuka, Nassau, Suwarrow. Większość wysp jest pochodzenia wulkanicznego. Klimat równikowy, wilgotny.
 
 Ustrój polityczny
Wyspy Cooka są autonomicznym terytorium związanym z Nową Zelandią i należącym do brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Swój system polityczny opierają na modelu westminsterskim. Władzę ustawodawczą stanowi parlament, w skład którego wchodzi 25 deputowanych wybieranych w wyborach proporcjonalnych na pięcioletnią kadencję. Premierem rządu (obecnie Jim Marurai) zostaje lider zwycięskiej partii. Sam dobiera sobie sześciu ministrów. Rząd odpowiada za całość polityki wewnętrznej, sprawy obronności i polityki międzynarodowej pozostają w gestii Nowej Zelandii. W systemie politycznym Wysp Cooka funkcjonuje jeszcze rada wodzów plemiennych (House of Ariki), reprezentująca społeczności wszystkich wysp, z głosem doradczym w sprawach zachowania tradycji, prawa zwyczajowego i praw własności ziemi. Mieszkańcy Wysp Cooka posiadają zarówno obywatelstwo swego terytorium, jak i Nowej Zelandii.
 
 Gospodarka
Podstawą wpływów budżetowych są dotacje rządu nowozelandzkiego (6 mln AUD w 2000 r.). Oprócz nich Wyspy Cooka zarabiają głównie na turystyce (w 1999 r. wyspy odwiedziło 270 tys. turystów, którzy wydali 49 mln dolarów nowozelandzkich). Sektor przemysłowy wytwarza 20 proc., a rolnictwo 6 proc. dochodu narodowego. Głównym towarem eksportowym są czarne perły uprawiane na specjalnych morskich farmach. Na zaspokojenie wewnętrznych potrzeb uprawia się palmę kokosową, owoce cytrusowe, ananasy, banany. Ważną gałęzią gospodarki jest także rybołówstwo. W niedalekiej przyszłości rząd Wysp Cooka planuje rozpocząć eksploatację podmorskich złóż surowców naturalnych.
 
 Historia
Prawdopodobnie Wyspy Cooka zasiedlone zostały ok. 1200 r. przez polinezyjskie ludy z nieodległej Tahiti. Pierwszym Europejczykiem, który zawitał w te strony był hiszpański żeglarz Alvaro de Mendana, który odnotował istnienie wysp już w 1596 r. W 1773 r. widział je ze swego statku kapitan James Cook. Prawdziwym odkrywcą był jednak John Williams z Londyńskiego Towarzystwa Misyjnego, który wylądował na wyspie Rarotonga w 1821 r. Prawdopodobnie to dzięki jego talentowi większość mieszkańców Wysp Cooka (ok. 70 proc.) do dzisiaj pozostaje wierna kościołowi protestanckiemu obrządku anglikańskiego. Pod koniec XIX w. w obawie przed ekspansją Francji, Wielka Brytania ogłosiła oficjalnie, że Wyspy Cooka są jej protektoratem. Jednak już w 1901 r. przekazała je w zarząd Nowej Zelandii. 4 sierpnia 1965 r. Wyspy Cooka uzyskały status autonomicznego terytorium zamorskiego Nowej Zelandii.
 
 informacje praktyczne
 symbole państwowe
 banknoty
 znaczki
 zdjęcia
 linki
 
Papież przeprasza
Jan Paweł II przeprosił rdzenne ludy Australii i Oceanii za udział członków Kościoła w ich ciemiężeniu.
Kapsel górą
Korek to przeżytek - stwierdzili nowozelandzcy producenci wina i postanowili zamykać butelki kapslami. Klienci są wniebowzięci.

 Look before you book - filmy z Wysp Cooka

wiadomościgdzie po wizęo stroniekontaktenglish